Princesa Haya, polsestra jordanskega kralja Abdulaha, je lani na začetku leta zapustila moža, dubajskega šejka Mohameda bin Rašida al Maktouma, in se sprva s 7-letnim sinom in 11-letno hčerko zatekla v Nemčijo, kjer je zaprosila za politični azil, potem pa je pristala v Londonu. Poleti sta na sodišču začela bitko za skrbništvo nad otrokoma, princesa pa je od sodišča zahtevala tudi prepoved približevanja in posebno zaščito, ki pripada ženskam, prisiljenim v poroko.
Britansko visoko sodišče je odločilo v prid princesi Hayi in objavilo dolgo obrazložitev sodbe, v kateri je razvidna razsežnost primera. Šejk Mohamed se je (neuspešno) trudil, da razsodba ne bi bila javna, ampak so njegove prošnje zavrnili, saj so odločili, da je pomemben javni interes. Sodišče ga je označilo za neiskrenega do sodišča, med drugim so ga obtožili tudi ugrabitve, prisilne vrnitve, mučenja in "kampanje ustrahovanja".
Šejk je v izjavi, izdani po tem, ko so objavili sodbo, dejal: "Kot človek na čelu vlade nisem mogel sodelovati v procesu ugotavljanja dejstev sodišča. To je privedlo do tega, da razsodba prikazuje le eno plat zgodbe." Še vedno vztraja, da je primer osebna zadeva, dodal pa je prošnjo, da "mediji spoštujejo zasebnost njunih otrok in se ne vtikajo v njihova življenja v Veliki Britaniji".
"Mlade ženske, ki so prikrajšane za svobodo"
V osmih mesecih obravnave primera so na sodišču zaslišali veliko prič in ugotovili, da je šejk Mohamed odgovoren za ugrabitev in prisilno vrnitev dveh hčerk, ki jih ima z eno izmed šest žen. Njegova hčerka Šamša je pobegnila, ko je bila stara 19 let, a so jo šejkovi možje hitro ujeli in pripeljali nazaj, angleški policiji pa so preprečili, da bi primer preiskali. Iz obrazložitve sodbe je razvidno, da so ji takrat vbrizgali pomirjevalo in jo iz Velike Britanije odpeljali nazaj v Dubaj.
Druga hčerka Latifa je poskušala pobegniti kar dvakrat, in sicer leta 2002 in 2018. Po prvem poskusu pobega je bila v Dubaju zaprta več kot tri leta, svoj drugi pobeg pa je načrtovala kar sedem let. Na jahti, približno 48 kilometrov od indijske obale, so jo na začetku marca našli očetovi vojaki in jo s silo odpeljali nazaj. Po tem je javnost ni videla več mesecev in je veljala za pogrešano, dokler se ni pojavila na fotografijah v družbi z nekdanjo visoko komisarsko ZN za človekove pravice, s čimer so želeli dokazati, da je nimajo zaprte doma. Sodnik je v sodbi med drugim zapisal, da šejk Mohamed "še naprej vzdržuje režim, v katerem sta ti mladi ženski prikrajšani za svobodo".
45-letna princesa Haya se je s 25 let starejšim šejkom poročila leta 2004 in tako postala njegova šesta in najmlajša žena. Sprva naj bi verjela njegovim razlagam, kaj se je zgodilo s princesama, a potem je postala sumničava in o tem tudi spregovorila. Prav tako se je ob tistem času zapletla s svojim britanskim telesnim stražarjem. Šejk Mohamed je svojim agentom naročil, kako jo ustrahovati na najrazličnejše načine – dvakrat so ji na blazini pustili pištolo z odstranjenim varnostnim zatičem, enkrat pa je zunaj njene hiše pristal helikopter, agenti pa so ji grozili, da jo bodo odpeljali v oddaljen zapor v puščavi. Sodnik je odločil, da je "oče od leta 2018 ravnal tako, da je mamo njegovih otrok ustrahoval in prestrašil, k temu pa je spodbujal tudi druge".
Maja 2019 naj bi princesi dejal, da ona in otroci v Angliji nikoli ne bodo varni, objavil pa je tudi pesem z naslovom "Živela si, umrla si". Svoje povezave v medijih je uporabljal za številne članke, ki so njegovo ženo prikazovali v negativni luči, mnogi pa so bili netočni in celo izmišljeni.
Medtem ko se princesa Haya ni veliko pojavljala v medijih, je šejk Mohamed eden izmed vodilnih mož v svetu dirkalnih konj, nemalokrat pa se je v javnosti pojavil v družbi kraljice Elizabete II. Poznan je tudi po tem, da je Dubaj spremenil v destinacijo, ki privlači ogromno turistov in poslovnežev.
Odločitev britanskega sodišča so pozdravili številni borci za človekove pravice.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.