Tujina

Bruselj predlaga 90-odstotno zmanjšanje emisij do leta 2040

Bruselj, 02. 07. 2025 14.24 | Posodobljeno pred 14 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropska komisija je predstavila predlog spremembe podnebnega zakona, ki predvideva 90-odstotno zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov do leta 2040 glede na leto 1990. Kot so poudarili v Bruslju, gre za pomemben vmesni cilj na poti do podnebne nevtralnosti, načrtovane za leto 2050. Vmesni cilj ostaja tudi 55-odstotno zmanjšanje do leta 2030.

Takšni podnebni ukrepi bodo izboljšali pogoje za vlagatelje in inovatorje, okrepili položaj evropskih podjetij v industriji ter povečali energetsko varnost Evrope, sta na današnji novinarski konferenci poudarila izvršna podpredsednica Evropske komisije Teresa Ribera in evropski komisar za podnebje Wopke Hoekstra.

Kot sta izpostavila, je ta teden najnovejša raziskava Eurobarometra pokazala močno podporo državljanov ukrepom EU na področju podnebnih sprememb, kar je zagotovilo trden mandat za nadaljevanje agende EU za čisti prehod.

EU je na dobri poti, da doseže cilj 55-odstotnega zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov do leta 2030. Današnji predlog namreč temelji na tem pravno zavezujočem cilju EU ter določa bolj pragmatičen in prilagodljiv način za uresničitev cilja do leta 2040, sta dejala.

Najnovejši cilj zmanjšanja izpustov namreč zaznamuje večja prilagodljivost kot doslej. Posamezna članica EU bi lahko tako na primer slabši rezultat v sektorju rabe zemljišč nadomestila s presežkom pri zmanjševanju izpustov iz odpadkov in prometa.

Predlog med drugim predvideva tudi, da bi bilo mogoče od leta 2036 pri izračunu zmanjšanja izpustov upoštevati tudi emisijske kupone, kupljene za financiranje projektov zunaj EU, vendar za največ tri odstotke celotnega zmanjšanja izpustov.

Takšnemu ukrepu po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sicer ostro nasprotujejo okoljevarstvene organizacije. Kot poudarjajo, gre za potencialno ogromne vsote, ki ne bodo imele neposredne povezave z zelenim prehodom v Evropi.

Predlog spremembe podnebnega zakona po navedbah Bruslja v celoti upošteva trenutne gospodarske, varnostne in geopolitične razmere ter podjetjem omogoča predvidljiv in stabilen prehod na okolju prijazne vire energije.

Države članice bodo o predlogu glasovale predvidoma 18. septembra
Države članice bodo o predlogu glasovale predvidoma 18. septembra FOTO: AP

Z vztrajanjem pri razogljičenju bo EU spodbudila naložbe v inovacije, ustvarila več delovnih mest in rast, povečala svojo odpornost na vplive podnebnih sprememb ter postala bolj energetsko neodvisna, so prepričani.

"Ker evropski državljani vse bolj čutijo vpliv podnebnih sprememb, pričakujejo, da bo Evropa ukrepala. Industrija in vlagatelji pričakujejo, da bomo določili predvidljivo smer. Danes dokazujemo, da trdno stojimo za svojo zavezo k razogljičenju evropskega gospodarstva do leta 2050. Cilj je jasen, pot pa pragmatična in realistična," je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Predlog po navedbah komisije temelji na poglobljeni oceni učinka ter mnenju Medvladnega panela za podnebne spremembe in Evropskega znanstvenega svetovalnega odbora za podnebne spremembe. O njem so se med drugim posvetovali tudi s članicami EU, Evropskim parlamentom, civilno družbo in več drugimi deležniki.

Okoljski ministri EU bodo predlog obravnavali sredi julija, države članice pa bodo o njem glasovale predvidoma 18. septembra. Nato ga bo moral potrditi še Evropski parlament. V Evropski komisiji po navedbah AFP upajo, da bo spremenjeni podnebni zakon potrjen pred začetkom podnebne konference ZN COP30 novembra v brazilskem Belemu.

To sicer ni samoumevno, saj nekatere članice EU predlogu nasprotujejo. Po mnenju Češke ni realističen, v Italiji in na Madžarskem pa opozarjajo, da bi dodatno obremenil industrijo v času, ko je že sicer v težavah zaradi naraščajoče globalne konkurence. Do delov predloga so skeptične tudi nekatere druge države, med njimi Francija.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cool1
07. 07. 2025 12.53
+1
ZDA bo svinjarila po planetu še naprej, ne priznava klimatskih sprememb , segrevanja , ničesar kar bi bilo v prid planetu zemlja. Svinjali bodo še naprej, vse za denar. Bruselj pa bo čistil wc za njimi , ali kaj ?
SLObunkeljn
03. 07. 2025 09.37
+1
Prepozno, se že cvremo ... do 2040 bomo zogleneli ...
modelx
02. 07. 2025 20.55
+3
in zemlja je palačinka
Kimberley Echo
02. 07. 2025 20.45
+5
Člani evropske komisije skupaj s predsednico živijo v drugi galaksiji. Še Isaak Asimov bi Ursuli podelil nagrado za najboljšo ZF zgodbico.
flojdi
02. 07. 2025 20.37
+2
..sumim da je tole malo pozno
Slavko BabIč
02. 07. 2025 18.13
+5
Naj kar predlagajo! Kmalu boste imeli dizel po 2,5 evra za liter, elita bo pa veselo letela s križarka. Jahtami in zasebnimi avioncki v Benetke, bezos press
konc
02. 07. 2025 16.57
+8
Še en dokaz, da Bruselj živi v drugi realnosti kot večinsko prebivalstvo EU. Te niso normalni.
Gašper 94
02. 07. 2025 16.13
+5
Kr neki. To se temu vrjame? Govorijo samo o nekih procentih a ne znajo navesti dejanskih vrednosti. Kaj sele da jih vprasas dejasko sestavo zraka ki ga dihamo. Pa je to snov osnovne sole!
mandan
02. 07. 2025 15.23
+9
škoda besed zoper te bruseljske lenuhe, hebe se njim saj nimajo pojma o realnem življenju. Medtem ko se celemu svetu fučka, še posebej američanom , južnim američanom, avstraliji afriki, aziji itd..... bo EU ki je velikosti cca 15% ostalega sveta največjo ambicijo, sebe ustrelit v koleno...pa kaj sebe , svoj narod, da bojo posamzniki bogateli z raznimi kuponi za CO, CO2, emiisijami za prdce itd.,... ki ne bojo ničemur pripomogle. Točno tu je zajec, v kupčkanju z emisijami (bogatenje posameznikov) vendar nobeebga učinka.
Vakalunga
02. 07. 2025 15.08
+6
Po moje naj zaveže jezik v zadnjico pa čep, saj tudi ona ustvarja nevarne izpuste..
Banion
02. 07. 2025 15.00
+11
kako pa, naj vunderlajna neha letati po svetu in se voziti z avionom enako velja za vse eu poslance,