V Bruslju so predvsem zaskrbljeni zaradi odločitve vlade Roberta Fica, da bo ukinila urad proti korupciji, ki so ga članice EU ustanovile za preprečevanje goljufij z denarjem EU. Bruselj namreč lahko zadrži sredstva, če oceni, da obstaja tveganje, da ta ne bi bila porabljena namensko. To pomeni, da bi EU lahko zamrznila del 12,8-milijonskih kohezijskih sredstev, ki so bila v sklopu proračuna namenjena Slovaški, piše časnik Financial Times.
Iz tiskovnega urada komisije so v ponedeljek sporočili, da analizirajo nedavne slovaške vladne spremembe kazenskega zakonika, ki so znižale kazni za kazniva dejanja, od majhnih tatvin do goljufij in korupcije, ocena pa da še ni končna. Predsednica komisije Ursula von der Leyen se po besedah neimenovanega uradnika EU, ki je spregovoril za časnik, še ni odločila, ali bo pismo poslano in kdaj.
Fico je po zmagi na volitvah pred letom dni še četrtič prevzel vodenje slovaške vlade. Njegova konservativno leva stranka Smer je volitve dobila na podlagi obljub, da bo prenehala Ukrajino zalagati z orožjem, se zavzemala za mir in ustavila nezakonite migracije. Maja je preživel poskus atentata in bil dalj časa v kritičnem stanju. 71-letnega napadalca je označil za "aktivista slovaške opozicije".
Domnevno posredovanje Bruslja bi sicer sledilo prizadevanjem proevropske opozicije, ki si v zadnjih tednih prizadeva za odstavitev dveh ministrov Ficove vlade, ki naj bi spodkopavala pravno državo in pravico do svobode govora, poroča Financial Times. Liberalna opozicija trdi, da pravosodni minister Boris Susko spodkopava slovaško pravno državo z zlorabo svojih pooblastil in sprejetjem zakonodaje, ki niža kazni za kazniva dejanja, kot je na primer goljufija. Susko je prejšnji mesec na vrhovno sodišče vložil tudi izredno pritožbo za izpustitev nekdanjega tožilca Dušana Kováčika iz zapora, kjer je prestajal osemletno zaporno kazen, potem ko je bil leta 2021 spoznan za krivega prejemanja podkupnine in razkrivanja informacij o tekočih preiskavah.
Slovaška opozicija se želi znebiti tudi ministrice za kulturo Martine Šimkovičove, ki je prejšnji mesec odpustila direktorja nacionalnega gledališča in nacionalne galerije in povzročila proteste. Sodelovala je tudi pri odločitvi vlade o prenovi in preimenovanju državne medijske družbe. Opozicija želi v prihodnjih dneh glasovati o nezaupnici ministroma v parlamentu, poslanci Ficove koalicije pa namesto tega grozijo z glasovanjem za odstavitev glavnega opozicijskega voditelja Michala Šimečke s položaja podpredsednika parlamenta. Ficova koalicija treh strank ima 79 od 150 sedežev v parlamentu.
Šimečka je na drugi strani opozoril, da bi lahko Ficova vlada ta mesec predstavila še en predlog zakona za omejitev uličnih demonstracij proti njegovi administraciji. "Jasno je, da uporabljajo poskus atentata za utemeljitev zakonodaje, ki bo omejila naše ustavne svoboščine, našo svobodo govora in svobodo zbiranja," je za Financial Times dejal Šimečka.
Evropska komisarka Vera Jourova, ki je odgovorna za uveljavljanje vladavine prava, je Fica večkrat posvarila pred spodkopavanjem neodvisnosti pravosodja in medijske svobode na Slovaškem ter dejavnosti nevladnih organizacij.
Aprila je slovaški parlament potrdil osnutek zakona, ki bi lahko omejil financiranje tujih nevladnih organizacij. Ficova koalicija trdi, da bo predlog zakona omogočil pregledno delovanje nevladnih organizacij, nasprotniki pa menijo, da gre za način zmanjševanja financiranja le-teh in stigmatizacijo njihovega dela, zlasti ker spominja na zakonodajo, ki jo je na sosednjem Madžarskem uvedel premier Viktor Orban.
KOMENTARJI (333)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.