Tujina

Bruselj vztraja pri opredelitvi jedrske energije in plina kot prehodno zelenih dejavnosti

Bruselj, 02. 02. 2022 13.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropska komisija je predstavila dopolnjen predlog glede obravnave jedrske energije in zemeljskega plina v procesu doseganja cilja podnebne nevtralnosti, v katerem kljub kritikam vztraja pri opredelitvi, da gre za prehodno zeleni dejavnosti. Ta opredelitev v okviru sistema taksonomije je pomemben vodnik za vlagatelje.

Za prehod v podnebno nevtralnost potrebujemo vsa orodja, ki so na voljo, saj je časa manj kot 30 let, potrebujemo zasebni sektor, je ob predstavitvi predloga izpostavila evropska komisarka za finančne storitve, finančno stabilnost in unijo kapitalskih trgov Mairead McGuinness.

Komisija je prvi predlog o tej izjemno občutljivi temi posredovala na zadnji dan minulega leta ter sprožila plaz kritik med članicami in okoljskimi organizacijami, ker je vlaganja v jedrsko energijo in zemeljski plin opredelila kot pogojno in prehodno zelene naložbe.

Tudi v drugem, dopolnjenem predlogu, v katerem je upoštevala mnenja članic unije in drugih deležnikov, komisija vztraja pri opredelitvi, da gre za prehodno zeleni dejavnosti, pri čemer pa izpostavlja, da ob tem veljajo strogi pogoji, ki ne bodo bodo vplivali na uporabo obnovljivih virov energije.

V komisiji izpostavljajo širok nabor zelo različnih mnenj ter menijo, da je njihov predlog uravnotežen in da upošteva potrebe vseh deležnikov. Poudarjajo, da je to orodje, ki naj bi okrepilo preglednost, ter da ne bo preprečilo vlaganj v zelene vire energije.

Opredelitev jedrske energije in plina kot prehodno zelenih dejavnosti namreč sproža bojazen, da se bodo tako milijarde evrov zasebnih vlagateljev stekale v ta vira energije, ne pa v obnovljive vire energije, ki so prava zelena dejavnost.

Gre za predlog delegiranega akta o obravnavi jedrske energije in plina, ki dopolnjuje obstoječi okvir taksonomije – sistema označevanja trajnostnih naložb, ki je pomemben vodnik za vlagatelje, a na prostovoljni osnovi. Odločitve o energetski mešanici ostajajo v rokah članic Unije.

Nemčija, Avstrija in Luksemburg proti, Francija in Slovenija za 

Prvotnemu predlogu so ostro nasprotovali Nemčija, Luksemburg in Avstrija. Slednja je napovedala, da je pripravljena akt, če bosta jedrska energija in plin obveljala za zeleni dejavnosti, izpodbijati na Sodišču EU. Francija in več drugih članic, tudi Slovenija, opredelitev jedrske energije kot zelene podpira.

Nizozemska, Avstrija, Švedska in Danska so tik pred zdajci komisijo pozvale, naj spremeni predlog glede uvrstitve nekaterih plinskih projektov med zelene, saj da ni dovolj znanstvenih dokazov za vključitev plina v okvir taksonomije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
03. 02. 2022 13.15
Jedrska je zelena, plin pač ne. Plinske pa obstojajo, ker jih lahko hitro prižgejo in ugasnejo, saj z njimi regulirajo nihanja t.i. zelene (veter, Sonce). Zato npr. Nemčija, ki je vlagala v veterne in sončne, porabi več plina kot Francija in ima končno ceno kWh skoraj še enkrat višjo. Francija pa prispeva veliko manj CO2 (manj globalnega davka na izpuste) in hkrati vemo, da je jedrska najcenejša. Tudi zato si je Golob lahko izplačeval plačo 45 000 EUR/mesec, saj ima eksluzivno pogodbo z JE Krško, ki lahko dobavlja najcenejšo elektriko na trgu. On pa naprej preprodaja dražje.
ni_mi_vse_eno
03. 02. 2022 13.10
Podnebni aktivisti so danes v Bruslju organizirali protestno akcijo --- Koliko aktivistov pa je bilo? Trije? Uf saj res, to je množina, hehe
kiropraktik
02. 02. 2022 15.42
+1
Millady
02. 02. 2022 15.10
+3
Francija proti Nemčiji in obratno. Bruselj je med dvema ognjema.
SheppardJohn
02. 02. 2022 15.00
+4
Zelena energija je bolj nevarna za okolje kot sedanja edino jedrska bi bila resitev tu
AntiMarksist
02. 02. 2022 14.49
+6
Torej.. problem je CO2 baje, in moramo v 30 letih to ukinit.. in jederska energija, ki ne proizvaja CO2 je "zacasna resitev".. hidro elektrarne so v bistvu ze vse zgrajene, tako da bo ostalo kaj.. veter in sonce? Kaj se bo zgodilo sredi zime, ko bodo oblaki, ne bo pa nic kaj zelo pihalo? Kaj potem? Bomo zmrznili, zato ker eni potrebujejo vecje privat avijone?
Millady
02. 02. 2022 15.11
+4
kozmonavt
02. 02. 2022 16.56
jedrska energija je uvrscena kot zelena, dokler tehnologija fuzije ne bo takem na nivoju, da bomo lahko gradili fuzijske elektrarne.
User1538643
02. 02. 2022 14.47
+3
Zeleno je le njim v glavah in na parolah. Nič zelenega ni v nobeni opciji, le da nove opcije prinašajo večje zaslužke. Potem poiščejo novo, novo opcijo, in nam prodajajo parole.
Mckina
02. 02. 2022 14.36
+2
Pri nas 40. let stara KRIMINALNA zgodba o skrbi za odpadke ni dogovora, ni denarja, ni lokacije, ni mesta skladišča ni volje same laži o poceni ekološki energiji kito NI..Najbolj ekološka verjetno Černobil..Fukušima..otok treh milj jedrska KRŠKO v kateri se poserjejo na jedrske odpadke, dogovore skladiščenje milijarde potrebne za to, saj to ne bo njihova skrb namreč jih ne bo več.
AlternativeFacts
02. 02. 2022 14.35
+0
Jedrske odpadke prehodno spravimo v Bruselj, pa da jih vidimo, koliko dolgo bodo še vztrajali....
disorderliness
02. 02. 2022 14.26
Naš Janez daje vavčerje za kurilno olje. Ob takem sponzoriranju, da bi se izenačilo, bi moral za vsak liter kurilca kmetom plačati 10kg koruze, da bi jo zakopali v zemljo in ne porabili. Bo šlo, Janez?