Švica je kljub politiki nevtralnosti v preteklosti zgradila obsežno mrežo vojaških bunkerjev. Posamezni tovrstni objekti, v državi jih je več tisoč, so bili zgrajeni že leta 1886, mnogi pa niso v rabi že najmanj 30 let, poroča Euronews.
Po koncu hladne vojne in nižanju vojaških proračunov so številne bunkerje prodali zasebnikom, ki so tam med drugim postavljali galerije, vinske kleti ali turistične nastanitve.

Tiskovna agencija Associated Press se je denimo že leta 2008 podala v švicarsko podzemlje, kjer sta ji brata Frank in Patrik Riklin predstavila njun hotel Zero Star (Nič zvezdic) v mestu Sevelen, v katerega sta preobrazila enega izmed omenjenih vojaških bunkerjev.
Bunkerje so zasebnikom prodajali do leta 2023, to prakso so ustavili leto dni po ruski invaziji na Ukrajino.
V luči slabših varnostnih razmer v Evropi so zdaj objavili javni natečaj, o katerem so tamkajšnji mediji prvič poročali konec prejšnjega tedna, s katerim želijo spodbuditi napredne rešitve za prilagoditev bunkerjev na sedanjost.
Želja švicarskih oboroženih sil je, da ohranijo obstoječo infrastrukturo in jo nadgradijo za sodobno obrambo. Poziv je izrecno namenjen zagonskim podjetjem in univerzam ter ni omejen na vojaške rešitve, navaja portal švicarske javne radiotelevizije.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.