
Številne restavracije in ponudniki ležalnikov v Grčiji nimajo uradnega dovoljenja za postavitev miz in ležalnikov tako blizu morja. Po valu protestov domačinov proti barom in restavracijam, ki nezakonito prekrivajo plaže z ležalniki in mizami, se je grška vlada le odločila za ukrepanje, poroča AFP. Nad nepoštene turistične prakse bodo v boj odšli z droni, satelitskimi posnetki in posebno aplikacijo, na kateri se lahko ljudje pritožijo, če se bodo počutili ogoljufane.

Po novih pravilih, uvedenih marca, morajo biti senčniki in ležalniki od morja oddaljeni vsaj štiri metre. Najem pa ni več dovoljen na plažah, ki imajo manj kot štiri metre peska. Ležalniki in restavracije so namreč prevzeli cele plaže, opozarjajo tako domačini kot turisti.

Upokojenka Evgenia Rapti je ena izmed mnogih, ki so ogorčeni nad neizprosno rastjo nepoštenih turističnih praks. "Celotna plaža je zavzeta z mizami, stoli in ležalniki," je potožila za AFP.
Grški turistični sektor si je po pandemiji že močno opomogel, a slaba stran je pretiran turizem. Lani je Grčijo obiskalo skoraj 33 milijonov ljudi, pet milijonov več kot leta 2022.
Najem dveh ležalnikov in senčnika za dan na plaži v Grčiji običajno stane od 20 do 40 evrov, na bolj 'prestižnih' otokih pa so cene še višje. A začel se je val nasprotovanja.
"Problem s plažami v Grčiji so podjetniki, ki bodisi z dovoljenjem ali brez prekrijejo dele plaže z ležalniki, senčniki, mizami," pravi aktivist George Theodoridi. Od aprila je bilo na nacionalni ravni v novi uradni aplikaciji MyCoast zabeleženih približno 6000 pritožb javnosti, poleteli so tudi prvi droni, ki bodo nadzorovali spoštovanje pravil. V nekaterih primerih je dodaten nadzor že obrodil rezultate. Na priljubljenem turističnem otoku Rodos so oblasti pred kratkim ustavile delovanje bara na plaži, ki je ležalnike postavljal celo v morje.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.