Gospodarstvo

Če konkretnih rešitev ne bo, bodo delodajalci selili podjetja v sosednje države

Ljubljana, 06. 06. 2023 14.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Delodajalske organizacije, vključene v ESS, vlado opozarjajo na zamude pri sprejemanju obljubljenih ukrepov na področju čezmejnega opravljanja storitev. Pričakujejo jih še pred poletjem, sicer bi se podjetja lahko začela seliti v sosednje države. Skladno s tem pričakujejo sestanek s premierjem Robertom Golobom in pristojnimi ministri.

DZ je konec marca potrdil novi Zakon o čezmejnem izvajanju storitev, ki je črtal določbo v Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki je dotlej delodajalcem omogočala znižanje davčne osnove za plačilo prispevkov za določene napotene delavce na zakonski minimum. To je namreč za napotene delavce v primerjavi z delavci, ki prejemajo enako bruto plačo v Sloveniji, pomenilo nižje pokojnine, za državo nižji priliv v pokojninsko blagajno, za sosednje države pa nelojalno konkurenco, zaradi česar je bil na ravni EU sprožen postopek zoper Slovenijo.

Ker pa je rešitev zvišala stroške delodajalcev, je bil na Ekonomsko-socialnem svetu (ESS) lani dosežen dogovor, da bo ta del zakona v veljavi šele z letom 2024. V tem času naj bi ministrstvo za finance preučilo možne rešitve, da bi bile obremenitve za podjetja in delavce enakovredne tistim v konkurenčnih državah. Ukrepi naj bi bili po prvotni časovnici predlagani do konca marca, ta rok pa je bil nato podaljšan do 1. maja.

Obrtna zbornica Slovenije
Obrtna zbornica Slovenije FOTO: POP TV

Ukrepov medtem še vedno ni, zato so se v Gospodarski zbornici Slovenije, Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, Trgovinski zbornici Slovenije, Združenju delodajalcev Slovenije ter Združenju delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije zavzeli za sestanek s predsednikom vlade, ministri za finance, za delo in za gospodarstvo. "Pričakujemo, da se časovnica, ki je bila usklajena med socialnimi partnerji, ne bo več podaljševala in bodo konkretni ukrepi sprejeti še pred poletjem, najpozneje do konca junija," so poudarili v današnjem sporočilu za javnost.

Omenjena sprememba zakona bo po njihovih navedbah bistveno poslabšala konkurenčnost slovenskega izvozno usmerjenega gospodarstva v primerjavi s konkurenčnimi državami članicami EU. "Izvoz storitev je eden izmed vitalnih interesov slovenskega izvozno usmerjenega gospodarstva," so podčrtali in dodali, da so v letu 2021 podjetja, ki z napotenimi delavci izvajajo storitve v tujini, k slovenskemu bruto domačemu proizvodu kljub pandemiji covida-19 prispevala 8,9-odstotni delež.

"Delodajalske organizacije izpostavljamo, da si ne moremo privoščiti, da bi zaradi neugodne regulacije izgubili pomemben delež svojega gospodarstva," so zapisali. Opozorili so še na opozorila slovenskih podjetij, da bodo v primeru, da konkretnih rešitev do konca junija ne bo, "prisiljena iskati druge možnosti, tudi s selitvijo sedežev podjetij v sosednje države".

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zibertmi
14. 06. 2023 10.09
+1
če ne bo posluha.tako ste govorili zaradi pomoči pri draginji energentov.sedaj si bodo na jesenicah razdelili dobiček na račun subvencij ,ki jih bomo pokrili državljani
ajdanakolesu
11. 06. 2023 09.27
+2
Če Irski uspeva biti uspešna država z 12%DDV bi to lahko ponovila tudi Slovenija. Davki in razsipavanje politikov brezglavo z denarjem je nedopustno. Skromnost in preudarnost zahtevamo državljani od vas !
jutri_pa_res
10. 06. 2023 19.23
+1
Kdo ve, kaj delamo narobe, da nas je po BDP v letu 2022 prehitela Češka, ki je leta 1990 startala s polovico nižjim BDP kot Slovenija. BDP 2022 Slovenija : 40.067 $, Češka 40.618 $. Trend : Hitro nadaljno prehitevanje. Tako čez palec vidim razliko, da so Čehi (in tudi drugi iz vzhodnega bloka, RF je svoja zgodba) razčistili s komunistično preteklostjo, na oblasti nimajo levih, kot večino časa mi, in niso notranje razklani, zato se lahko ukvarjajo z gospodarskim razvojem in ne s političnimi natezanji.
jutri_pa_res
10. 06. 2023 19.25
+1
Zakaj je Magna selila vse skupaj v Avstrijo in evo prav danes v Avstrijo iz Prevalj proizvodnjo seli Lek? Pazi, ne v kakšno Bosno ali Romunijo, zaradi poceni delovne sile. Nekaj je grobo narobe...
ajdanakolesu
11. 06. 2023 09.29
+1
Ja politiki nimajo zgornje kapice za trošenje denarja ! Jemljejo kredite da plešejo na maturi...
zibertmi
08. 06. 2023 18.23
+4
in zakaj izsiljujete svoj položaj.in kam bi se vi selili,v avstrijo ne ,na balkan,kev v evropi s takimi prijemi kot jih imate v tej državi nebi dolgo poslovali.po spodrsljaju pa nikoli več.evropa ni balkan,kot je to slovenija.v evropi ne odpiraš in zapiraš firm kot po tekočem traku.če si tam zamočil poslovanje si zaključil v podjetništvu.pri nas pa podjetniki greste v stečaj ostajate dolžniki do finančne uprave in kljub temu z lahkoto odprete novo podjetje,celo z državo lahko poslujete
trdovrat
08. 06. 2023 10.29
-3
No, in zakaj samo gobcajo? Naj preselijo v Burkina Faso, pa da jih vidimo junake! SMRT FAŠIZMU
jodr
07. 06. 2023 15.55
+3
Han lahko ponudi časovnico, kakšno delovno skupino in čistilni servis.
BORIS OBROVNIK
06. 06. 2023 17.40
+0
Glejte... življenje je res kratko...a vsi brez izjeme bomo šli tako ali drugače k materi božji nasproti ! Nič bat !;-))))
lojzek69
06. 06. 2023 14.31
+2
...v bosno k dr.Snežiču....hi,hi....
kiropraktik
06. 06. 2023 15.50
+6
Ne, v Avstrijo, na Mađarsko, v Italijo, kjer imajo normalno vlado!