Petr Pavel je na ustavno sodišče vložil tožbo o pristojnosti, s katero želi razjasniti, kdo je pooblaščen za odločanje o tem, ali se predsednik države lahko udeleži vrha Severnoatlantskega zavezništva (Nata). Po njegovem mnenju premier s takšno odločitvijo neupravičeno omejuje ustavno vlogo predsednika, poroča Politico.
Predsednik je poudaril, da so se njegovi predhodniki udeležili vseh dosedanjih vrhov Nata, sam pa je prisostvoval vsakemu zasedanju zavezništva od začetka mandata leta 2023. Po njegovih besedah spor ne zadeva zgolj enega sedeža na mednarodnem srečanju, temveč širše vprašanje delitve oblasti in spoštovanja ustavnih pristojnosti.

"Če teh pooblastil ne bi branil, bi nosil del odgovornosti za to, da sem na stežaj odprl vrata nadaljnjemu samovoljnemu omejevanju pooblastil ustavnih funkcionarjev," je zapisal.
Andrej Babiš je v ponedeljek sporočil, da bo tokratni vrh drugačen od prejšnjih, zato Pavel ne bo del uradne delegacije. Premier bo v Ankari med drugim pod pritiskom zaradi odločitve o znižanju vojaških izdatkov Češke na približno 1,8 odstotka BDP, kar ostaja pod Natovim ciljem dveh odstotkov. Pavel, nekdanji general, je takšne reze v obrambni proračun že javno označil za neodgovorne.

Babiš je dejal, da predsednikovo odločitev o tožbi sicer spoštuje, a kot je zapisal na X, meni, da "ni primerno, da ustavni funkcionarji vlagajo tožbe drug proti drugemu."
Sodišče bo po navedbah Politica zadevo obravnavalo v sredo. Spor med politikoma je sicer nadaljevanje napetega odnosa, ki sega v leto 2023, ko sta se pomerila na predsedniških volitvah.

























































Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.