Podjetje Colonial Pipelines je konec tedna utrpelo kibernetski napad ransomware, zaradi česar je bilo njihovo delovanje več dni zaustavljeno. Gre za enega največjih cevovodov za gorivo v ZDA, podjetje je namreč odgovorno za prevoz približno 45 odstotkov bencina na vzhodni obali.
Tuji mediji, med drugim tudi BBC, New York Times in Wall Street Journal, poročajo, da je podjetje plačalo odkupnino, a Colonial Pipelines zadeve ni želel komentirati. Ob začetku napada je podjetje namreč dejalo, da odkupnine ne bodo plačali.
Cena goriva najvišja v zadnjih sedmih letih
Družba Colonial je v sredo zvečer napovedala, da bo znova začela delovati, vendar je opozorila, da lahko traja več dni, da se dobavna veriga normalizira. 8900 kilometrov dolg plinovod na vzhodni obali običajno prenaša 2,5 milijona sodov na dan.
Zaradi zaprtja so se zaloge dizelskega goriva, bencina in reaktivnega goriva po ZDA poostrile, cene pa močno narasle, v ponedeljek so številne zvezne države razglasile izredne razmere. Povprečna cena na galon je po podatkih Ameriškega avtomobilskega združenja dosegla 3008 dolarjev (2,48 evra), kar je najvišja raven od oktobra 2014.
Ameriški predsednik Joe Biden je v četrtek pomiril voznike, da bi se morale ta konec tedna zaloge goriva normalizirati, čeprav je več bencinskim servisom na jugovzhodu zmanjkalo bencina.
Ista skupina kibernetskih napadalcev naj bi v petek napadla tudi evropsko divizijo tehnološkega velikana Toshiba v Franciji. Prav zaradi povečanega števila kibernetskih napadov je predsednik Biden v četrtek podpisal izvršni nalog za izboljšanje kibernetske obrambe ZDA. V začetku tedna je dejal, da čeprav ni bilo dokazov, da je bil vpleten Kremelj, obstajajo dokazi, ki kažejo na to, da je hekerska skupina DarkSide locirana v Rusiji.
Novica, da je Colonial Pipeline zločincem plačal odkupnino, je za Bidna velik udarec. Šele ta teden je podpisal težko pričakovano izvršno odredbo, s katero je okrepil kibernetsko varnost, ki naj bi ZDA obvarovala tudi pred morebitnimi bodočimi napadi.
Dejstvo, da je podjetje odkupnino plačalo, spodkopava Bidnovo prizadevanje. Zakaj bi velike korporacije za zaščito svojih računalniških omrežij porabile milijone, ko pa se je Colonial težav rešil s plačilom? Te novice bodo razburile zlasti tiste, ki si prizadevajo prepovedati programsko opremo ransomware. Ker pa so ob kibernetskih napadih večkrat ogrožena tako podjetja kot tudi delovna mesta, včasih pa tudi življenja, oblikovalci zakonodaje nimajo najlažje naloge.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.