Se spomnite Georgea Floyda, ki ga je policist s kolenom na vratu pritiskal ob tla, dokler ni izdahnil svojih zadnjih besed: "Ne morem dihati!" Umor temnopoltega moškega je sprožil številne protirasistične proteste po ZDA.
Pri kontroverzni francoski satirični reviji Charlie Hebdo so ustvarjalci to podobo prenesli na britanski dvor. Po odmevnem pogovoru Meghan Markle in princa Harryja z Oprah Winfrey, v katerem sta spregovorila tudi o rasizmu na kraljevem dvoru, so namreč ustvarjalci francoske revije svojo zadnjo naslovnico "okrasili" s karikaturo kraljice Elizabete II., ki s kolenom na vratu ob tla pritiska Meghan. Karikaturo je pospremil napis: "Zakaj je Meghan zapustila Buckinghamsko palačo?" V oblačku, ki prihaja iz njenih ust, pa je zapisano: "Ker nisem več mogla dihati."
Karikatura je požela ostre kritike, mnogi pa jo vidijo kot žaljivo za vse vpletene strani. "To je narobe na vseh ravneh," je dejala Halima Begum, izvršna direktorica britanskega think-tanka Runnymede Trust, ki se zavzema za rasno enakopravnost. "Kraljica kot morilka Georgea Floyda lomi Meghanin vrat? Meghan pravi, da ne more dihati? To ne premika meja, ne nasmeje nikogar in ne naslavlja rasizma. Zmanjšuje pomen teh težav in žali, na vseh ravneh," je Begumova zapisala v tvitu.
Meghan je v pogovoru z Oprah povedala, da so se v času, ko je pod srcem nosila Archieja, v palači večkrat pojavljale pripombe, češ kakšnega otroka bo rodila. Nekatere člane družine naj bi skrbelo, da otrok ne bo svetlopolt. Meghan je namreč mulatka, njena mama je temnopolta, oče pa svetlopolt. Vendar pa sta tako Meghan kot Harry v intervjuju večkrat poudarila, da teh komentarjev ni izrekla kraljica Elizabeta II. Dejala sta, da je bila kraljica do njiju vedno razumevajoča in pozorna, in sta o njej tudi sicer govorila z veliko spoštovanja in ljubezni.
Prav zaradi tega je karikatura razjezila številne Britance, ki podpirajo kraljico. Še posebej ker je na karikaturi upodobljena v zelo slabi luči – z rdečimi očmi, hudobnim nasmeškom in kosmatimi nogami. Nekateri pa so se obregnili tudi ob to, da so Meghan primerjali s prestopnikom.
"Francoska revija Charlie Hebdo se norčuje iz umora Georgea Floyda in Meghaninih skrbi glede rasizma," je zapisala Nadine White, novinarka, ki za britanski časnik Independent pokriva rasno tematiko.
"Če bi bili v 19. stoletju, bi lahko sledil oboroženi spopad," pa je komentiral John Fund, kolumnist ameriške konservativne revije National Review.
Charlie Hebdo je znan po svojih provokativnih in pogosto neokusnih karikaturah, ki gredo velikokrat čez mejo dobrega okusa. V Franciji revija velja za pomemben simbol sekularizma in svobode govora.
Leta 2015 je v terorističnem napadu na sedež revije umrlo 12 ljudi, še 11 pa je bilo ranjenih. Povod za napad so bile kontroverzne karikature, ki so upodabljale poslanca Mohameda, ki ga je v islamu prepovedano upodabljati.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.