Sočasno, a v treh različnih časovnih pasovih in na tisoče kilometrov stran od ukrajinske meje, so ukrajinski brezpilotni letalniki v nedeljo napadli štiri ruska vojaška letališča in uničili več kot 40 bojnih in izvidniških letal. Kijev je v ponedeljek sporočil, da so uničili kar 34 odstotkov ruske flote bombnikov in povzročili za sedem milijard dolarjev škode. Njihove trditve podpirajo videoposnetki, ki prikazujejo oblake dima nad bazami, in satelitski posnetki posledic razdejanja. Šlo je za spektakularni finale tako imenovane operacije Pajkova mreža.
Dejstvo je, da je bila ukrajinska operacija izjemno uspešna. Ruski vojaški blogerji uničujočo moč napada in faktor presenečenja primerjajo z japonskim napadom na ameriško mornarico v Pearl Harborju.
Toda kako je Ukrajincem uspelo izvesti tak napad? Britanski novinar Richard Pendlebury, ki iz Ukrajine poroča že vse od leta 2022, je objavil podrobnosti o moškem, ki ga Rusija išče zaradi suma, da je sodeloval pri obsežnem napadu na ruska oporišča, poroča Index.hr.
Zmagoslavni Kijev in osramočena Moskva
S pomočjo informacij iz zmagoslavnega Kijeva in osramočene Moskve lahko začnemo sestavljati zgodbo o Pajkovi mreži. Ruski bombniki so od začetka invazije na Ukrajino februarja 2022 povzročili ogromno žrtev in uničenja. Letala, zasnovana kot strateški bombniki med hladno vojno, so bila predelana, da lahko izstreljujejo manevrirne izstrelke izven dosega ukrajinske zračne obrambe.
Vse tri različice ruskih bombnikov imajo ogromno zmogljivost. TU-95 "Medved", turbopropelerski bombnik iz petdesetih let prejšnjega stoletja, lahko nosi 16 manevrirnih izstrelkov. TU-22 "Blinder", prvi nadzvočni bombnik, izstreljuje rakete H-22, ki se lahko izognejo večini ukrajinskih obrambnih sistemov. TU-160 "Blackjack", najsodobnejši strateški bombnik, pa lahko na misijo prepelje do 24 manevrirnih izstrelkov H-15. Ta letala so skoraj vsako noč sejala strah v ukrajinskih mestih. In zdelo se je, da jih ni mogoče ustaviti.
Zaradi vse večjega dosega in natančnosti ukrajinskih brezpilotnih letal so Rusi svoje bombnike premestili v baze globoko v notranjost države, v Sibirijo in na Arktiko. Zato je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pred 18 meseci poklical vodjo varnostne službe (SBU), generala Vasila Maljuka, in mu dal nalogo: najti način, kako vojno preseliti v ta oddaljena zaklonišča.
Nekomu se je utrnila ideja, ki se je sprva zdela nora. Zakaj ne bi dronov s tovornjaki pripeljali do ograje ruskih letalskih baz in jih izstrelili čez? Za to bi jih bilo seveda treba pretihotapiti v Rusijo in jih skriti nekje na varnem. Morali bi jih namestiti v civilna vozila, ki ne bi vzbujala suma. Za izvedbo te nore ideje so Ukrajinci potrebovali štab v Rusiji, od koder bi lahko upravljali logistiko in koordinacijo napada, kar je pomenilo, da je moral biti nekdo na ukrajinski strani globoko za sovražnikovimi linijami. S tem je ogromno tvegal.
Volk v ovčji koži
Zelenski je v ponedeljek razkril, da je bila pisarna, iz katere so vodili operacijo Pajkova mreža, tik ob sedežu ruske tajne službe (FSB), vendar ni razkril natančne lokacije. Ruski vojaški blogerji trdijo, da je bil štab operacije skladišče v Čeljabinsku – mestu, ki leži več kot 1600 kilometrov vzhodno od Moskve, a le 137 kilometrov od meje z nevtralnim Kazahstanom. Ukrajinci so prostore domnevno najemali za 350.000 rubljev (slabih 4000 evrov) na mesec, v njih pa sestavljali drone ter jih pošiljali na misije.
Izjemno tvegano in zapleteno operacijo Pajkova mreža naj bi vodil 37-letni Artjom Timofejev, lastnik tovornjakov, iz katerih so vzleteli droni. Njegovo ime in fotografija vse od napada krožita po ruskih straneh, njegova aretacija pa naj bi bila prednostna naloga varnostnih oblasti.
Po navedbah ruskih virov se je Timofejev rodil v Žitomiru, živel v Kijevu, pred nekaj leti pa se je preselil v Čeljabinsk, kjer je oktobra 2024 postal samostojni podjetnik. Ukvarjal se je s prevozi tovora, decembra lani je kupil več vozil. Bil je speči agent, a menda naj svoje podpore Ukrajini niti ne bi skrival. Toda nihče ga ni jemal za grožnjo na tako oddaljenem, na videz nepomembnem kraju. Bil je – kot piše neki ruski bloger – "volk v ovčji koži".
Od besed k dejanjem
Droni, ki so uničili več kot 40 ruskih bojnih in izvidniških letal, so bili izstreljeni iz lesenih mobilnih hišk na tovornjakih – po besedah Zelenskega so jih, vsakega posebej, upravljali na daljavo. Njihove tarče so bile štiri baze: Belaja v Irkutski oblasti (več kot 4000 km od Ukrajine), Olenja blizu Murmanska, Djagilevo v Rjazanski oblasti in baza blizu Ivanova. Vprašanje je bilo, kako drone dostaviti do njih s kazahstanske meje. Čeljabinsk je 3200 km oddaljen od Murmanska, 2800 od Irkutska in več kot 1600 od drugih baz. Vse to so običajne razdalje za ruske tovornjakarje in prav v tem tiči genialna preprostost operacije.
Timofejev naj bi kot podjetnik najel štiri voznike, ki so mislili, da prevažajo montažne hiše. Pod njihovimi strehami so bili skriti droni. 55-letni voznik Aleksandar Z. iz Čeljabinska naj bi preiskovalcem povedal, da mu je "poslovnež Artjom" dal naročilo za prevoz montažnih hiš v Murmansk. 61-letni voznik Andrej M. je prevažal hiše v Irkutsk. 46-letni voznik Sergej je imel enako nalogo za Rjazan. Četrti voznik pa je vozil proti Ivanovu.
Oder je bil pripravljen za spektakularen finale.
V nedeljo okoli 13. ure je nekdo poklical voznika Aleksandra Z. in mu natančno povedal, kje naj se ustavi – na bencinski črpalki Rosneft poleg baze Olenja. Andreju M. so naročili, naj se ustavi v kavarni Teremok blizu baze Belaja. Takoj, ko sta se ustavila, je eksplodiralo. Strehe tovornjakov so se odprle, iz njih so izleteli droni, ki so imeli do cilja le nekaj sto metrov.
Časa za paniko ni bilo
Presenečenje je bilo popolno, obramba nemočna. Ker so vsi napadi potekali sočasno, ni bilo časa za paniko. Sergej se sploh ni uspel ustaviti, preden je eksplodiralo.
Zelenski je razkril, da je bilo v napadu uporabljenih 117 dronov kamikaz. Vsako bazo je hkrati zadelo do 30 dronov. Po navedbah virov je SBU uporabljala rusko mobilno omrežje, droni pa so očitno imeli ruske SIM-kartice ali modeme. Tarče so bile nezaščitene, škoda je bila ogromna.
Med uničenimi letali naj bi bilo tudi Berijev A-50, strateško letalo za zgodnje opozarjanje. Rusija jih ima manj kot deset. Prvi satelitski posnetki prikazujejo šest uničenih letal TU-22 in eno poškodovano letalo TU-95MS.
"Ciljali jih bomo na morju, v zraku in na tleh. Po potrebi jih bomo izvlekli tudi izpod zemlje," je ponosno sporočila SBU.
Vse oči so zdaj uprte v Putina. Kako bo reagiral? Kje je skrivnostni Timofejev, ne ve nihče. SBU je v ponedeljek zatrdila, da so vsi, ki so bili vpleteni v operacijo, že na varnem v Ukrajini.