Pandemija koronavirusa je premešala seznam 140 mest, v katerih je najbolje živeti, ki ga vsako leto pripravlja podjetje za raziskave trga Economist Intelligence Unit (EIU).
Avstrijska prestolnica je na vrhu lestvice kraljevala od leta 2018, letos pa izpadla iz prve deseterice in se uvrstila na 12. mesto.
Letos pa dominira Nova Zelandija, katere mesta so se na vrh lestvice povzpela predvsem po zaslugi hitrega zatrtja širjenja novega koronavirusa znotraj meja države, k čemur je sicer prispevala tudi geografska lega, navaja Guardian. Med prvo peterico se je, poleg Aucklanda, uvrstil tudi Wellington. Prebivalce obeh mest je visoka uvrstitev presenetila, sodeč po odzivih na družbenih omrežjih, saj imata obe mesti kar nekaj izzivov za dobro življenje.
Stanovanja v obeh mestih so med najbolj nedostopnimi na svetu, povprečna cena hiše se giblje okoli milijona dolarjev oziroma dobrih 820.000 evrov. Promet in predvsem zastoji v Aucklandu veljajo za najslabše na Novi Zelandiji. "Mislim, tukaj ni pandemije, zato je verjetno strogo gledano tu lažje biti živ kot mrtev nekje drugje," je lestvico na družbenih omrežjih komentiral tamkajšnji novinar Thomas Coughlan.
"Novozelandski strogi ukrepi so omogočili, da se je javno življenje ponovno odprlo, prebivalcem mest, kot sta Auckland in Wellington pa, da so uživali v podobnem življenjskem slogu, kot pred pandemijo," pa so pojasnili pri EIU. Auckland se je med prvo deseterico nazadnje povzpel leta 2017, ko je bil uvrščen na osmo mesto.
Prvo deseterico sicer sestavljajo japonski Osaka na drugem mestu, Adelaide, Wellington, Tokio, Perth, Zurich, Ženeva, Melbourne in Brisbane. Najslabše pa so se odrezala mesta Caracas v Venezueli, Douala v Kamerunu, Harare v Zimbabvah, pakistanski Karachi, libijski Tripoli, Alžir, Daka, Port Moresby na Papua Novi Gvineji, Lagos v Nigeriji in sirski Damask, ki na 140. mestu zaključuje lestvico.
"Življenja v mestih po svetu so slabša, kot so bila pred pandemijo, še posebej prizadete so regije, kot je Evropa," še dodajajo pri EIU.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.