"Sem Davor Dragičević, 50 let sem živel v Republiki Srbski. Ugrabili in ubili so mi otroka. Za to dejanje sem obtožil sam vrh Republike Srbske in kaj se mi je zgodilo? Dobil sem tarčo na hrbet. Jaz, moja družina, moji prijatelji. Označili so me za vehabijo, terorista, moral sem pobegniti, če sem hotel preživeti. In moral sem premakniti grob svojega otroka ven iz Banjaluke," je v oddaji Zbudi se (Probudi se) na nova.rs povedal Davor Dragičević, oče umorjenega Davida.
Za vrnitev domov se je odločil potem, ko so mu v Avstriji zavrnili politični azil, za katerega je zaprosil že aprila 2019, ko je pobegnil iz Banjaluke. Tam je policija, ki ji je postal moteč, ker je vodil množične proteste, za njim izdala zaporni nalog.
Odločitev sodišča je sicer po njegovem mnenju zelo sumljiva. "Zgodilo se je več čudnih stvari. Sodnica, ki je sredi januarja odločila, da mi dodeli azil, je bila umaknjena s primera. Mislim, da je to politična odločitev, a najpomembneje je, da se jaz do konca meseca vračam v Banjaluko in nadaljujem svojo pot – za resnico in pravico za svojega otroka."
Njegov boj v domovini bo, napoveduje, še močnejši kot prej in bo usmerjen proti vsem, ki so sodelovali pri brutalnem umoru njegovega sina leta 2018. "Država mi je ugrabila in umorila otroka, zato mislim, da je vse mogoče. Previden sem, a se ne bojim. Za ta korak sem se odločil sam. Ubili so mi otroka, pa naj zdaj ubijejo še mene. Moram iti do konca. Na vseh dokumentih, ki jih imam, so ključna imena notranjega ministrstva, tožilstva in celega političnega vrha Republike Srbske. To mi daje pravico, da jih obtožim za skupen zločin nad mojim sinom."
Dragičević je dejal še, da ga ne zanima, kaj se trenutno dogaja na tožilstvu in sodišču v Banjaluki. "Od njih sem se dokončno umaknil. Oblast in režim ne bosta imela niti sekunde miru, boril se bom še bolj kot prej. Vsak dan, vsako sekundo – samo, da bom dobil pravico za svojega otroka. Oni bodo seveda delali po svoje, jaz pa po svoje," je še dejal.
Spomnimo
David Dragičević je izginil v noči na 18. marec 2018, njegovo truplo pa so našli šest dni pozneje v reki v Banjaluki. Njegova smrt je bila uradno razglašena za samomor, ki naj bi ga domnevno storil, ker je bil obtožen kraje. Njegovi starši pa ves čas trdijo, da poškodbe na truplu in okoliščine, v katerih je izginil, nakazujejo na to, da ga je umorila policija. Oblasti Republike Srbske obtožujejo, da prikrivajo umor, da bi zaščitili policiste in morda še koga drugega.
V podporo iskanja resnice o tem, kaj se je zgodilo Davidu, se je kmalu po njegovi smrti ustanovila skupina Pravda za Davida, vsak dan so v središču mesta potekali protesti, dokler banjaluška policija ni protestnikov pregnala in jim prepovedala zbiranja.
Pod velikim pritiskom dokazov in množičnih protestov v Banjaluki je okrožno tožilstvo odprlo preiskavo, ki pa več kot dve leti ni dala nobenih rezultatov. Aprila letos je tožilstvo BiH odločilo, da bo prevzelo preiskavo, ki se je julija z uradnim zaslišanjem Davidove mame Suzane Radanović tudi uradno začela.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.