"Pravica do odklopa" je del niza sprememb zakonov o odnosih med delodajalci in delojemalci, ki jih je v okviru parlamentarnega predloga zakona predlagala avstralska zvezna vlada, poroča Reuters. S tem zakonom bi, kot trdijo, zaščitili pravice delavcev in pomagali vzpostaviti boljše ravnotežje med službenim in zasebnim življenjem.
Podobni zakoni, ki zaposlenim dajejo pravico do izklopa svojih naprav, sicer že veljajo v Franciji, Španiji in nekaterih drugih državah Evropske unije. Zdaj pa po njihovih stopinjah stopa še Avstralija. Minister za delo Tony Burke iz vladajoče levosredinske laburistične stranke je namreč v sredo dejal, da je večina avstralskih senatorjev izrazila podporo zakonodaji.
Določba bi tako zaposlene zaščitila pred neplačanim nadurnim delom ter jim zagotovila pravico, da se na nerazumne klice ali sporočila svojih šefov, ki bi jih prejeli izven delovnega časa, ne javijo. "Zelo je preprosto. Nekdo, ki ni plačan za 24-urno delo, tudi ne bi smel biti kaznovan, če nadrejenim ni dosegljiv 24 ur na dan," pa je v sredo dejal premier Anthony Albanese.
Predlog zakona, ki vključuje še nekatere druge določbe, naj bi bil v parlamentu predstavljen še ta teden. Med drugim tudi določa jasnejšo pot prehoda od začasne do stalne zaposlitve ter minimalne standarde za začasne delavce in voznike tovornjakov.
Nekateri politiki, skupine delodajalcev in voditelji podjetij so sicer ob napovedi zakona opozorili, da gre pri pravici do odklopa za prekomeren ukrep in da bi lahko vplivala na konkurenčnost. Vendar pa se v stranki Zelenih, ki je sicer že lani predlagala prva, se z njimi ne strinjajo. Njihov vodja Adam Bandt pa je na spletu sporočil, da je bil med laburisti, manjšimi strankami in neodvisnimi strankami dosežen dogovor o podpori tega zakona.
"Avstralci vsako leto v povprečju opravijo za okoli šest tednov neplačanih nadur," je poudaril vodja Zelenih. Kot je pojasnil, se to pretvori v več kot 92 milijard avstralskih dolarjev (oz. okoli 56 milijard evrov) neizplačanih plač v celotnem gospodarstvu.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.