Tujina

Izredne razmere v Mostarju: kam zdaj s smetmi?

Mostar, 22. 06. 2026 16.10 pred 8 urami 2 min branja 29

Požar na deponiji v Mostarju

Na mostarski deponiji je izbruhnil velikanski požar, ki se je razširil tudi na reciklažno halo in druge objekte na odlagališču smeti Uborak, lokalne oblasti pa opozarjajo, da razmere na terenu ostajajo kritične. Poleg gasilcev so pri gašenju sodelovali tudi pripadniki oboroženih sil Bosne in Hercegovine.

Požar na odlagališču odpadkov v Mostarju je izbruhnil danes zjutraj. Čez dan se je ogenj razširil na del odlagališča, kjer so skladišča in drugi objekti. Vsi zaposleni so bili evakuirani, o poškodovanih ni poročil, polne roke dela pa so imeli gasilci.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zaradi obsežnosti požara so bile napotene dodatne sile, podporo iz zraka je nudilo letalo za gašenje Air Tractor, poroča Hercegovina.info.

Gasilcem so se pri gašenju obsežnega požara pridružili tudi pripadniki oboroženih sil BiH, ki so pomagali omejiti ogenj, dodaja omenjeni portal.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Razglašene izredne razmere

Proti Mostarju se je valil gost črn dim, zato so pristojni izdali opozorilo za prebivalce: zapreti morajo okna, zaščititi ranljive skupine in omejiti gibanje na prostem. Prebivalci poročajo tudi o močnem smradu.

"Zaradi gorenja specifičnih materialov v globljih plasteh odlagališča se na širšem mestnem območju, zlasti v severnih naseljih, širita gost dim in neprijeten vonj po zažganem, kar neposredno vpliva na kakovost zraka," opozorilo, ki so ga izdale mestne oblasti, povzema Blijesak.info, ki je poročal, da je mesto Mostar danes razglasilo tudi izredne razmere.

Ministrstvo za okolje je nemudoma zahtevalo okrepljen inšpekcijski nadzor in stalno spremljanje razmer na območju odlagališča, da bi ugotovili morebitne posledice za okolje in zdravje prebivalstva.

Kam s smetmi?

Bodo pa posledice hude za samo mesto. "Naša reciklažna hala je zgorela, vsi objekti v hali so popolnoma zgoreli, oprema, ki je bila na odlagališču, je bila poškodovana. Zahvaljujoč naporom gasilcev nam je uspelo rešiti upravno stavbo. Lahko pa rečem, da je škoda 100-odstotna in da je to trenutno precejšen problem v mestu Mostar," je dejal župan Mario Kordić.

Največja težava, je poudaril, bi lahko nastala pri rednem odlaganju odpadkov: "To bo jutri naš največji problem – kam odložiti odpadke mesta Mostar," je dejal Kordić.

Občane so pozvali, naj do nadaljnjega odgovorno ravnajo z odpadki, zlasti s kosovnimi in komunalnimi odpadki, ki so jih v zadnjih dneh vse pogosteje odvažali na ulice.

"Zelo pomembno je, da se državljani zdaj odgovorno obnašajo do odpadkov. Priča smo bili, da so v teh dneh na ulice odnesli veliko komunalnih in kosovnih odpadkov. Ukaz je, da se to do nadaljnjega ne sme početi, da ti odpadki ne bi dodatno obremenjevali sistema," je poudaril župan.

ZDA znova udarile v Tihem oceanu: dve smrtni žrtvi

Varnostnik ukradel več milijonov evrov vredno Picassovo umetnino

KOMENTARJI29

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Sir Oliver
22. 06. 2026 21.53
Bosanska sežigalnica odpadkov. Dunajska se lahko skrije.
galeon
22. 06. 2026 21.29
Edni način, da se smeti rešiš. In pametni ne bi gasil. Še nalagal bi lahko. Na Maldivih vse smeti skurijo. Edino EU pametuje in odkriva toplo vodo.
Kriplin
22. 06. 2026 21.16
Kam zdaj s smetmi? Kar na goreči kup naj jih dajo.
Pujček
22. 06. 2026 21.13
Če je zgorelo je prostor, če ne pa jih voda odne.
Golobji ples
22. 06. 2026 20.54
Začasno bodo legalizirali nelegalna odlagališča
kekec9999
22. 06. 2026 20.44
Tole hoče Zoki zalaufat v Lj........
Malo_sutra
22. 06. 2026 19.40
Čudo, oni dajo veliko na čistočo.
deratizacija
22. 06. 2026 18.55
Sežigalnica na prostem!
inga71
22. 06. 2026 18.50
pravilno je zaradi gorenja in ne gorjenja
nemski_ovcar
22. 06. 2026 18.41
Kaj ima to veze???
Xxdproxx
22. 06. 2026 18.10
koliko divjih odlagalisc je v bosni, pa je tudi vecni ogenj, kot pri simposnovih tist kup gum…
tianot
22. 06. 2026 18.01
Evo sežigalnica odpadkov
MESE?AR
22. 06. 2026 18.24
Brez referenduma !
bronco60
22. 06. 2026 17.59
Evo,mi pa vse zeleno in eko.
brabusednet
22. 06. 2026 17.32
To ti ne bodo ugasnili teden dni.Koliko tega odpada tam leži po jarkih in breznih zasvinjano povsod.
robica03
22. 06. 2026 17.24
Po moje je bil samovžig.Toliko svinjarije na kupu-ne more biti drugače.
Masturbator
22. 06. 2026 17.19
V sloveniji gori vsaki dan.
4krogci
22. 06. 2026 17.10
Mestna deponija oz bolje receno nedovoljeno odlagalisce….sam vprasanje casa je bilo kdaj bo ponovno zagorelo!
Lion90
22. 06. 2026 17.09
Hahah a ni cudno vsako leto zagori eno tako odlagalisce!
brusilec
22. 06. 2026 16.38
bodo dobil položnico za vso svinjarijo ki vre v luft? taki dogodki ubijajo naš planet, klimo.. to je razlog za trenutno peklensko stanje
Mclaren
22. 06. 2026 16.37
Ekologija in Bosna, sta dva različna pojma.
Masturbator
22. 06. 2026 17.10
:)) Najslabsi zrak v EVropi je se vedno v Ljubljani! Iskalnik ljubljana najslabsi zrak v evropi
Vladimir.Krutov
22. 06. 2026 18.15
sarajevo drži rekord že 25 let
Naiskreni
22. 06. 2026 18.46
Masturbator.. ko govorimo o mestih, ne zivalskih vrtovih. 🤣🤣
brusilec
22. 06. 2026 18.53
masturbator.. ja, tako kot za vsako državo pravijo da spije največ alkohola... pač probavajo motivirat.. kdorkoli je pa bil kaj naokol ve da Lj in Slo nista tko grozni.. nista pa tudi cvetki..
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763