Požar na odlagališču odpadkov v Mostarju je izbruhnil danes zjutraj. Čez dan se je ogenj razširil na del odlagališča, kjer so skladišča in drugi objekti. Vsi zaposleni so bili evakuirani, o poškodovanih ni poročil, polne roke dela pa so imeli gasilci.
Zaradi obsežnosti požara so bile napotene dodatne sile, podporo iz zraka je nudilo letalo za gašenje Air Tractor, poroča Hercegovina.info.
Gasilcem so se pri gašenju obsežnega požara pridružili tudi pripadniki oboroženih sil BiH, ki so pomagali omejiti ogenj, dodaja omenjeni portal.
Razglašene izredne razmere
Proti Mostarju se je valil gost črn dim, zato so pristojni izdali opozorilo za prebivalce: zapreti morajo okna, zaščititi ranljive skupine in omejiti gibanje na prostem. Prebivalci poročajo tudi o močnem smradu.
"Zaradi gorenja specifičnih materialov v globljih plasteh odlagališča se na širšem mestnem območju, zlasti v severnih naseljih, širita gost dim in neprijeten vonj po zažganem, kar neposredno vpliva na kakovost zraka," opozorilo, ki so ga izdale mestne oblasti, povzema Blijesak.info, ki je poročal, da je mesto Mostar danes razglasilo tudi izredne razmere.
Ministrstvo za okolje je nemudoma zahtevalo okrepljen inšpekcijski nadzor in stalno spremljanje razmer na območju odlagališča, da bi ugotovili morebitne posledice za okolje in zdravje prebivalstva.
Kam s smetmi?
Bodo pa posledice hude za samo mesto. "Naša reciklažna hala je zgorela, vsi objekti v hali so popolnoma zgoreli, oprema, ki je bila na odlagališču, je bila poškodovana. Zahvaljujoč naporom gasilcev nam je uspelo rešiti upravno stavbo. Lahko pa rečem, da je škoda 100-odstotna in da je to trenutno precejšen problem v mestu Mostar," je dejal župan Mario Kordić.
Največja težava, je poudaril, bi lahko nastala pri rednem odlaganju odpadkov: "To bo jutri naš največji problem – kam odložiti odpadke mesta Mostar," je dejal Kordić.
Občane so pozvali, naj do nadaljnjega odgovorno ravnajo z odpadki, zlasti s kosovnimi in komunalnimi odpadki, ki so jih v zadnjih dneh vse pogosteje odvažali na ulice.
"Zelo pomembno je, da se državljani zdaj odgovorno obnašajo do odpadkov. Priča smo bili, da so v teh dneh na ulice odnesli veliko komunalnih in kosovnih odpadkov. Ukaz je, da se to do nadaljnjega ne sme početi, da ti odpadki ne bi dodatno obremenjevali sistema," je poudaril župan.

































































Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.