Slovenija

Dolge vrste čakajočih: zakaj pacientov ni mogoče vpisati elektronsko?

Sežana, 19. 05. 2026 19.37 pred 29 dnevi 2 min branja 52

Vrsta pred ZD Sežana

Kdo je kriv za dolge vrste čakajočih za vpis k izbranemu zdravniku, ki smo jih videli v Sežani? Direktor tamkajšnjega zdravstvenega doma pravi, da so potrebne sistemske spremembe, za katere bi moral poskrbeti ZZZS. Tam pa odgovarjajo, da bi se zdravstveni domovi lahko bolje organizirali in da obstajajo tudi primeri dobre prakse.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Koliko žensk je brez ginekologa?
    02:30
    Iz 24UR: Koliko žensk je brez ginekologa?
  • Iz 24UR: Čakanje na vpis k zdravniku
    03:21
    Iz 24UR: Čakanje na vpis k zdravniku

Menjava ginekologa je v Zdravstvenem domu Sežana oziroma pred njim povzročila pravi kaos. Pred njim je v ponedeljek nastala nepregledna gneča. V torek je bila sicer tam povsem drugačna slika, nekaj gneče je bilo zjutraj tik pred odprtjem zdravstvenega doma, kasneje pa je bilo za opredeljevanje treba počakati le nekaj minut.

Dogajanje v Sežani pa ni osamljen primer. Zakaj smo priča dolgim vrstam pred zdravstvenimi domovi? Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in zdravstveni domovi si glede tega niso enotni.

"Konkretni primer je tak: torej, mest je dovolj in je absolutno treba organizirati načine opredeljevanja, da je ta za paciente dostojen, spoštljiv. Nobene potrebe ni, da ljudje stojijo v vrsti, da podpišejo izjavo o izbiri," poudarja Ana Vodičar iz ZZZS.

"Zagotovo ne drži, lukenj v sistemu ni, zakonodaja je določena in vsi zdravstveni domovi, lahko govorim verjetno tudi za ostale, so dolžni to spoštovati," pravi Peter Butinar, direktor ZD Sežana.

Sami bi želeli vpisovati elektronsko, a to za zdaj ni mogoče, saj bi ljudi postavilo v neenakovreden položaj. "Če bi odprli elektronsko pot, bi seveda lahko mladi, digitalno ozaveščeni pacienti, to zelo hitro poklikali, starejši, ki so digitalno manj ozaveščeni, pa bi lahko ostali brez izbire," meni Vodičarjeva.

Težava je predvsem tam, kjer je mest premalo, a tudi ko gre za vpis k novemu zdravniku, ki namerava prevzeti vse paciente svojega predhodnika, nastopi panika. "Sam ocenjujem, da je to posledica strahu ljudi, da bodo ostali brez zdravnika, in zato iz previdnosti pridejo toliko ur prej," pravi Butinar.

ZZZS je sicer podal smernice za novo zakonodajo. Te naj bi upoštevale možnost avtomatskega prenosa v primerih, kot smo mu bili priča v Sežani, če mest ni dovolj, pa možnost, da pristojni naredijo prednostno lestvico.

Vse to ima ministrstvo za zdravje že na mizi, a ker gre, kot so zapisali v odgovoru, "za odstop od trenutno uzakonjenega načina in ker (lahko) posega tudi na področje obsega opredeljevanja, je treba tovrstne rešitve uskladiti tudi s stroko".

Tako za zdaj dajejo zdravstvenim domovom le priporočila za takšne situacije.

  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 2
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 3
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 4
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 5
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 6
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 7
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 8
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 9
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 10
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 11
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 12
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 13
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 14
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 15
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 16
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 17
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 18
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 19
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 20
KOMENTARJI52

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zibertmi
20. 05. 2026 13.09
krivo je nesposobno vodstvo ZD.dr gre v pokoj,njegovo mesto zasede drug dr,zakaj se ne prepišejo k drugemu dr,podpis pa ko prideš v ambulanto ali ga ne daš ,če ti novi ni všeč,treba je zganjat paniko zaradi nove vlade.
borjac
20. 05. 2026 12.39
Več kot očitno je da so za vrste odgovorni direktorji , oziroma organizatorji in zdravniki .... to je dejstvo , NIKAKRŠNEGA ODNOSA DO BOLNIKOV NIMAJO VEČ , če bi HOTELI STVAR REŠITI BI JO TUDI REŠILI , ampak njihov občutek do bolnikov je ODNESEL EVRO VETER ....
Smuuki
20. 05. 2026 12.37
Je to nonstalgično fotografijo iz časa bivše juge ki jo je ponovno omogočila burek koalicija pokazal robertiniju, prevolnikovi, hanu, asti, mescu?
lilihip
20. 05. 2026 09.47
in spet 'otroci se igrajo' ping pong in nobeden ni kriv niti odgovoren
NeXadileC
20. 05. 2026 09.15
Rešitev je preprosta, vendar je vlada očitno noče realizirati. Če se na avtobusu mestnega prometa zamenja voznik, ne morajo vsi potniki ven pa v vrsto, da pridejo nazaj noter. Podobno, ko se na vlakovni kompoziciji zamenja lokomotiva, vsi potniki ostanejo na vlaku, nemoteno... Če bi vlada hotela, bi to tudi tako (kot je tudi bilo) uredila. Očitno ji ustreza, da nas šikanira. To ni nič drugega, kot šikaniranje, ki si ga dovolimo.
Smuuki
20. 05. 2026 09.25
To razloži burek koaliciji. Razumem te, prav imaš ni kaj dodati. Nihče iz burek koalicije tega še danes ne razume. Golob je pa zadnji ki je to sposoben dojeti. Bolj butastih ne najdeš. Mnogo mnogo predolgo so vladali
Buča hokaido
20. 05. 2026 09.07
Bom ponovno napisala, verjetno že desetič. Osebno zdravnico sem imela v obratni ambulanti podjetja, kjer sem bila zaposlena. Zdravnica se je upokojila, naše kartoteke prenesla v MCL, zavarovalnica nas je obvestila, naj se tam oglasimo in podpišemo izjavo. Seveda, če smo to želeli, brez določenega datuma in ure. Ko si zdravnika potreboval tam prvič, si šel tja, kartoteke je že bila. To je bilo leta 2022, v času kovida.
Smuuki
20. 05. 2026 11.57
Tako je bilo, tako je funkcioniralo vse do prihoda burek koalicije. Našmrkancem je dogajalo in so videli svet drugače kot drugi. Uničili so vse kar je delovalo govorili da se borijo za javno zdravstvo. Obnašajo se kot pubertetniki ki se upirajo staršem. Vse bodo postavili drugače pa četudi vse funkcionira. Prebolimo ene pubertetnike pa že dobimo druge. Vsi bi pa nekaj drugače, nekaj po svoje
NeXadileC
20. 05. 2026 09.06
"Dolge vrste čakajočih: zakaj pacientov ni mogoče vpisati elektronsko?" - Pa na to je odgovor sila preprost. Tist, ki določa zakone in predpise, ki se nanašajo na to, torej vlada Republike Slovenije, Zdravniška Zbornica, zavarovalnice... Oni imajo moč, da to uredijo, vendar očitno nočejo. Zakaj nočejo? Ker jim najbrž ustreza, da je tako, kot je, a najbrž jim ustreza, da nas šikanirajo, tudi na ta način, iz več ali vseh možnih razligov. Recimo, postavljajo nas v pozicijo, da se borimo med sabo, in nismo zdrùženi, tudi njih pustimo pri miru, ker tako nimamo niti moči, niti časa, da izborimo naše pravice. Potem, merijo koliko si ga globoko dovolimo, ne da bi se branili. Zatem, ali mislimo, da sistem ve boljše in več, ter da nismo dovolj pametni. Skratka, sredstvo vladanja, umetno in najbrž načrtno ustvarjeno pomanjkanje. Če tega ne bi želeli, tega ne bi bilo, bi že spremenili, vendar nočejo.
galeon
20. 05. 2026 09.14
Blebetanje v prazno. To je stvar zdravnikov in ZD ne pa drugih.
NeXadileC
20. 05. 2026 09.16
Pol pa stoj v vrsti...
Smuuki
20. 05. 2026 09.29
Kaj otresaš če ne poznaš zakonodaje burek koalicije. Direktorji zdravstvenih domov imajo zakonodajni okvir orek katerega ne smejo. Prvo se izobrazi oreden začnes deliti brezplačne nasvete ki niso točni. Zgolj tvoje mnenje ki niti slučajno ne odraža realnega stanja. Tipičen levak ki veliko govori in nič ne ve
zajebant1
20. 05. 2026 08.46
Če hočete imeti levake, da vladajo bo v Sloveniji še več takih prizorov
M1111
20. 05. 2026 08.46
Tole opredeljevanje je čista neumnost, ki se jo je spomnil nekdo, da se poveča birokracija. Enostavno naj paciente dodelijo novemu zdravniku, kar je več pa naj razdelijo med ostale. Če pa ti zdravnik ni všeč, ga pač zamenjaš
Smuuki
20. 05. 2026 10.30
Prav imaš. Če si povprečno inteligenten ti je to jasno. Problem je ker vlada v odhajanju tega ni bila zmožna dojeti. Komu smo zaupali vladati?
galeon
20. 05. 2026 08.42
Smo preveč v pradavnini s kamnitim orodjem, da bi razumel digitalizacijo. Pa tako jo opevajo. Se vidi, da je to ena pravlica za ovce.
elle26
20. 05. 2026 08.34
Še dobro da imamo zdaj Janeza. On bo vse zrihtal in Slovenija bo ponovno zacvetela.
Teofil
20. 05. 2026 08.22
Brecelj in Valentina sta padla na celotni črti skupaj z Golobom,zdravstvena reforma ki to sploh ni,pokojninska reforma ki to sploh ni,plačna reforma ki to sploh ni,veliko govorili nič naredili
M1111
20. 05. 2026 08.47
Kako niso nič naredili? Spraznili so državno blagajno.
NeXadileC
20. 05. 2026 09.19
Je reforma, le da ni v našem interesu.
Smuuki
20. 05. 2026 08.12
Upam da bo novi minister to uredil bolj prijazno do pacientov. Srčno upam da bodo čakalne vrste ostale kot simbol komunizma
Peni Stojanović
20. 05. 2026 08.06
kako bos elektronsko ce je omejeno stevilo prvi pride prvi melje kaj vam ni jasn nj se folk bori za svoje mesto fizicno
Buča hokaido
20. 05. 2026 08.53
Recimo, zdravnik v odhodu je imel 1000 pacientov. Zakaj ne bi novi zdravnik teh 1000 prevzel brez omejitev?
dinamit
20. 05. 2026 08.02
Zakaj se enostavno pacienti avtomatično ne prenesejo na zdravnika, ki je nadomestil prejšnjega ? Pa ne glede na politično opcijo, ki je na oblasti
Misika1967
19. 05. 2026 21.57
Zdaj bo janez porihto,do specialista ze cez 1 uro,zdravnikov bo takoj 1000 vec,nikjer nebo vrste samo mled in mleko se bodo cedili. Baje bodo zdravniki hodili domov ljudi vpisovat in nosili napotnice za specialiste.
Desniprepad
20. 05. 2026 09.43
Colgate
19. 05. 2026 21.46
Lahko bi dala Stojmenova Duh iz svojega žepa za zmetanih 6 milijonov skozi okno...ali pa Švarc Pipan za preplačano Litijsko. Alpa Počivakšek za maske, alpa Janša od Patrij
Sportsman74
19. 05. 2026 21.41
Ne razumem teh vrst zaradi menjave dr. Tudi pri nas na Štajerskem poznam dva primera ko sta šla zdravniks v pokoj in smo dobili nove zdravnike in sploh ni bilo guzve, nobenih vrst glede menjave - spremembe za zdravnika. Samo izpolnil in podpisal si vnaprej pripravljen obrazec-list s katerim se strinjaš da prehajaš k novemu dr. Zadeva končana, zaključena.
Njapo
19. 05. 2026 21.16
Zakaj smo se borili 91
Misika1967
19. 05. 2026 21.57
Za stevota
mentos12
20. 05. 2026 08.31
Zgleda da smo se leta 1991,borili zato,da nam zdaj vlada ta komunistična banda.In smo po 36 letih samostojnosti,komunistični otok sredi Evrope. Zato pa smo tam,kjer smo zdaj. Uspeh golobajz oblasti,pa zdaj vidimo,občutimo v dolgih čakalnih vrstah v zdravstvu.
Buča hokaido
20. 05. 2026 08.55
Mentos, ti sploh veš, kaj je komunizem?
Smuuki
20. 05. 2026 09.05
Komunisti so nas izdali. Slovenski vojaki smo srbe uspešno izgnali. Slovenski komunisti so jih navlekli nazaj na vse ključne funkcije v državi. Kdo je pravi izdajalec? Ne niso pobiti v breznih. Izdajalci so danes tu živeči med nami
Darko32
19. 05. 2026 21.05
Tukaj spet vidimo sistemsko korupcijo v javni upravi. Namreč ne more vsak po domače nekaj urejati in potrebno je sisitemsko urediti priemre, ko ljudje nimajo več zdravnika, ginekologa in drugih. Ne more kot klošar čakati, da se ga nekdo usmili in ob dejstvu, da pošteno plačujejo davke. Ta primer spet kaže kako se spoštuje ljudi v tem primeru ženske. Zato je potrebno narediti čistko v javni upravi, sodstvo in Policiji, ker jim je takšno stanje celo v interesu.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763