Neznani leteči predmeti, ki so zdaj uradno znani kot neidentificirani nenavadni pojavi, že zelo dolgo k sebi vlečejo našo pozornost. Videnj tovrstnih nerazloženih pojavov pa niti ni tako zelo malo. Vesoljska agencija Nasa je tako leta 2022 ustvarila študijsko skupino 16 strokovnjakov, katerih naloga je bila, da raziščejo poročila videnj neznanih letečih predmetov, leto dni kasneje pa so izdali 36 strani dolgo poročilo ter ga predstavili javnosti. Kaj so v letu raziskovanja odkrili?
Julija so pred ameriški kongres že stopile tri priče, ki so spregovorile o svoji izkušnje z "nezemeljskimi pojavi". Nekdanji obveščevalni častnik David Grusch je na primer dejal, da ameriške oblasti prikrivajo podatke o nezemeljskih objektih ter da so v razbitinah vesoljskih plovil že odkrili biološke ostanke nezemeljskega izvora. A poročilo skupine za preiskovanje neidentificiranih nenavadnih pojavov na 36 straneh ni uporabilo tako težkih besed.
Nasina skupina se je osredotočila predvsem na preučevanje, kako lahko vesoljska agencija "prispeva k celovitemu pristopu k zbiranju podatkov v prihodnosti". "Glavni zaključek študije pa je, da se je treba še veliko naučiti," je na brifingu dejal administrator Nase Bill Nelson. "Nasina neodvisna študijska skupina ni našla nobenih dokazov, da so neidentificirani nenavadni pojavi zunajzemeljskega izvora," je dejal, a ob tem poudaril, da pa še vedno ne vedo, kaj bi lahko ti pojavi bili.
Obstajajo videnja, ki jih ne znajo pojasniti
Poročilo ugotavlja, da je bilo možno večino tovrstnih videnj kasneje pojasniti z naravnimi ali človeškimi faktorji, da pa resnično obstaja nekaj videnj, ki jih niso mogli pojasniti. Razumevanje teh incidentov "bo zahtevalo nove in robustne metode pridobivanja podatkov, napredne tehnike analize, sistematičen okvir poročanja in zmanjšanje stigme poročanja," ugotavlja poročilo.
Medtem ko Nasini sateliti, usmerjeni v Zemljo, ne morejo zaznati tako majhnih predmetov, kot so neidentificirani nenavadni pojavi, pa imajo zmožnost "sondiranja stanja lokalnih zemeljskih, oceanskih in atmosferskih razmer", kar bi lahko pomagalo razložiti nekatere incidente, ki jih zaznajo drugi senzorji. "Nasina sredstva lahko igrajo ključno vlogo z neposrednim določanjem, ali so določeni okoljski dejavniki povezani z nekaterimi prijavljenimi vedenji ali pojavi UAP," pravi poročilo.
Nasa je medtem namignila, da bi lahko za proučevanje tovrstnih pojavov uporabili tudi satelite Elona Muska. Zagotovo pa bi jim lahko pri preučevanju zadev pomagala umetna inteligenca in druga moderna tehnologija, s katero bi pregledovali pojave na nebu. Na novinarski konferenci je odbor dejal, da zakoni o umetni inteligenci ne bodo ustavili raziskav neidentificiranih nenavadnih pojavov. Bill Nelson se je sicer strinjal, da morajo biti pri umetni inteligenci postavljene meje, vendar pa meni, da novi predpisi ne bodo ovirali raziskovalnih prizadevanj.
Nicola Fox, pridružena administratorka Nasinega direktorata za znanstvene misije, pravi, da so tovrstni pojavi ena največjih skrivnosti našega planeta. "Razlog za to pa je omejeno število visokokakovostnih podatkov, ki obdajajo takšne incidente." Čeprav je poročil o videnjih res veliko, pa Foxova poudarja, da običajno še vedno ni dovolj podatkov, ki bi jih lahko uporabili za dokončne znanstvene zaključke o naravi in izvoru tovrstnih neidentificiranih pojavov.
Nelson: Pred nami je svet odkritij
"Zelo težko je priti do znanstvenih zaključkov o naravi neidentificiranih nenavadnih pojavov," je na konferenci po poročanju BBC dejal Nelson. Poudaril je neodvisnost panela, ki ga je sestavila Nasa, in dejal, da je zaradi nedavnega tehnološkega napredka, vključno s teleskopom James Webb, ki so ga v vesolje izstrelili leta 2021, skoraj gotovo, da bomo v vesolju našli tudi druge planete, podobne Zemlji.
Vendar pa je vprašanje, ali to pomeni, da so naš planet že obiskala nezemeljska bitja, popolnoma druga stvar, je poudaril. Nelson namreč pravi, da ni dokazov, da preučevani pojavi prihajajo iz vesolja. "Vendar pa je dejstvo, da preprosto ne vemo, kaj so," je dodal ter pojasnil, da so v preiskavo stopili brez predsodkov, a z razumevanjem, da so v "svetu odkritij". Zagotovil je, da bodo še naprej iskali nebesna telesa, ki podpirajo življenje.
"Nasa bo to naredila transparentno," je dodal in pojasnil, da je tudi namen študije prav premik "od senzacionalizma k znanosti". Njegovo upanje za naprej je, da Nasa ne bo prevzela le pobude pri raziskovanju možnih incidentov neidentificiranih nenavadnih pojavov, temveč da bo sledila tudi pregledni izmenjavi podatkov na način, ki se trenutno ne dogaja. "Najboljši zaključek študije je, da se je treba še veliko naučiti," je dejal.
Nasa medtem še naprej išče znake življenja, tako v preteklosti kot tudi v sedanjosti. "V našem DNK je, da raziskujemo in se sprašujemo, zakaj so stvari takšne, kot so," je povedal Nelson ter dodal, da obstaja "globalna fascinacija" nad tovrstnimi pojavi.
KOMENTARJI (177)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.