V madžarski prestolnici so poplave po neurju Boris dosegle desetletni vrh. Poplavna voda je v soboto dosegla stopnice parlamenta, ki stoji neposredno ob reki Donavi. Kronen Zeitung poroča, da je voda nato začela upadati. Premier Viktor Orban je dejal, da je pred Madžari še nekaj težkih dni, ko morajo poplavo nadzorovati.
Medtem pa je staro mestno jedro Budimpešte postalo nova atrakcija za številne turiste. Voda je poplavila ulice in pločnike tik ob stavbi parlamenta, kamor se zdaj zgrinjajo množice in opazujejo posledice neustavljive moči narave.
V petek so opozorilo druge stopnje izdali tudi za območja okoli jedrske elektrarne Paks, ki leži južno od Budimpešte na bregu Donave. Osebje elektrarne neprestano spremlja stanje jezov in zapornic na prizadetem odseku, čeprav naj voda ne bi vdrla na območje jedrske elektrarne.
Protipoplavna zaščita je bila okrepljena tudi okoli strateško pomembne rafinerije nafte v Százhalombatti. Podjetja za plin in elektriko na prizadetih območjih so prebivalce obvestila o morebitnih začasnih zaustavitvah. Delovanje je bilo mogoče nadaljevati šele po preverjanju omrežne infrastrukture.
Pred tednom dni je neurje Boris uničujoče poplave z nalivi povzročilo na Poljskem, v Avstriji, na Češkem, v Romuniji in drugih državah srednje in vzhodne Evrope, nato pa se je usmerilo proti Italiji. V poplavah je umrlo najmanj 24 ljudi.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.