Omenjene tri stranke niso sodelovale na nocojšnjem glasovanju o zaupnici, kar pomeni razpad Draghijeve vlade narodne enotnosti, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Mario Draghi je na glasovanju sicer tehnično zmagal, vendar pričakovano izgubil večino.
Draghijev načrt, da bi ohranil koalicijo in ostal v sedlu do konca mandata spomladi 2023, je tako propadel. Po glasovanju naj bi Draghi še nocoj obiskal predsednika Sergia Mattarello in mu ponudil odstop, Mattarella pa bi si lahko vzel nekaj dni časa, da se odloči o nadaljnjem postopku, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Pred glasovanjem sta stranki Naprej Italija Silvia Berlusconija in desničarska Liga Mattea Salvinija napovedali, da bo parlament razpuščen, sledile pa bodo predčasne volitve, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Omenjeni stranki nista želeli glasovati o resoluciji, na katero je bila vezana zaupnica, ker sta želeli glasovati o drugi resoluciji, ki bi iz vlade izključila Gibanje pet zvezd. Nekdanji premier Berlusconi in vodja Lige Salvini sta sicer pred tem danes v skupni izjavi sporočila, da bosta podprla Draghija, a le z vlado, ki bo popolnoma prenovljena in v kateri ne bo Gibanja pet zvezd.
Draghi je dopoldne v senatu nakazal, da je pripravljen ostati na čelu vlade, če bodo stranke sklenile nov pakt zaupanja, hkrati pa je predstavil razloge za odstop in pogoje, pod katerimi je pripravljen še naprej voditi vlado.
Draghi od februarja 2021 vodi koalicijo narodne enotnosti, ki vključuje skoraj vse stranke v senatu, razen skrajno desnih Bratov Italije (Fratelli d'Italia) Giorgie Meloni.
Odstop je predsedniku Mattarelli sicer ponudil že minuli teden, potem ko se Gibanje pet zvezd ni udeležilo glasovanja v senatu o ukrepih za pomoč pri soočanju z energetsko krizo ter za vojaško pomoč Ukrajini v višini 26 milijonov evrov. Po Draghijevi oceni je bilo s tem konec zaupanja, na katerem je temeljilo sodelovanje v koaliciji.
Vendar pa je Mattarella odstop zavrnil in Draghija poslal nazaj v parlament, da tam oceni nastali položaj.
Gentiloni po razpletu v italijanskem senatu obsodil neodgovornost strank
Koalicijske stranke, ki se niso udeležile glasovanja o zaupnici, je evropski komisar za gospodarstvo Paolo Gentiloni označil za neodgovorne.
Bojimo se težkih mesecev, ki so pred nami, vendar smo velika država, je v odzivu po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še dejal.
Generalni sekretar koalicijske Demokratske stranke Enrico Letta, ki je Draghija podprl, je obžaloval "ta dan norosti, v katerem se je parlament odločil obrniti proti Italiji", ter napovedal predčasne volitve, poroča španska tiskovna agencija EFE.
"Naredili smo vse, kar je bilo mogoče, da bi se temu izognili in podprli Draghijevo vlado. Italijani bodo pri volilnih skrinjicah dokazali, da so pametnejši od svojih predstavnikov," je na Twitterju zapisal Letta.
Medtem je že v torek zaskrbljenost nad političnimi razmerami v državi izrazil tudi evropski komisar Thierry Breton. "To seveda ni dobra novica. Zelo spoštujemo izjemno delo Maria Draghija," pa je v torek na novinarski konferenci dejal komisar Breton, navaja AFP.
Če bo Draghi formaliziral svoj odstop, bi mu lahko predsednik Sergio Mattarella naročil, naj poišče novo parlamentarno večino za dokončanje zasedanja parlamenta, zaupa to nalogo drugi tehnični ali politični osebi ali razpiše predčasne volitve, še navaja EFE.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.