"Da so se hruške za toliko podražile, neverjetno. Kaj bo s cenami češenj, ko bodo dozorele," se sprašujejo Hrvati, ki so jih cene na tržnicah letos dodobra presenetile. "Cene so žal previsoke. Ne vem, kako lahko ljudje preživijo." "Vse se je podražilo, z 20 evri ne kupiš skorajda nič več," so presenečeni kupci v Zagrebu, poroča Net.hr.
Kilogram jabolk je dražji za 11 odstotkov, kar je skoraj nič v primerjavi s 120-odstotno rastjo cen hrušk. Rdeča čebula je dražja za 66, korenje za 50 in češnje za 37 odstotkov.
"Rast cen je predvsem posledica podnebnih razmer v Evropi. Italija, ki pridela največ hrušk, je imela lani za 70 odstotkov nižjo pridelavo. Nimamo dovolj domačega sadja, zato ga moramo uvažati," razloge za občutno višje cene pojasnjuje predsednik hrvaške sadjarske zveze Branimir Markota.
Težave so imeli tudi domači kmetje
"Dvakrat sem posadil rdečo čebulo. Drugič je nekaj uspelo, prvič nisem imel nič. Korenje enako. Vseeno sem cene ohranil enake," je za Net.hr povedal kmet iz Vrbovca vzhodno od Zagreba.
Medtem so cene pšenice, koruze in sončnic lani zabeležile občuten padec, predvsem zaradi velikega dotoka poceni blaga iz Ukrajine na evropski trg, na kar kmetje s protesti opozarjajo po vsej Evropi.
Po podatkih državnega statističnega urada je bila pšenica lani za 40 odstotkov cenejša kot leta 2022, koruza za 44, sončnice pa za 46 odstotkov.
So pa se medtem stabilizirale cene kruha, je povedala direktorica združenja velikih mlinarsko-pekarskih industrijskih proizvajalcev Nada Barišić.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.