Ekipa britanske televizije SkyNews je posnela notranjost enega od skrivališč posebne enote ukrajinske vojske v bližini Bahmuta. Gre za 93. brigado, enoto Seneca, ki izdeluje morilske brezpilotne letalnike in to kar iz komercialnih dronov. Zunanjosti enega od zapuščenih objektov, iz katerega so se zaradi vojne izselili civilisti, zdaj pa ga uporablja vojska, zaradi tajnosti niso smeli posneti.
Pot vodi po temačnih hodnikih do skupinic mladih, nekateri so komaj polnoletni, opremljenih z računalniki, droni in eksplozivom. Piloti in inženirji reprogramirajo drone, da jih radarji ne zaznajo, nato nanje namestijo eksploziv. S tako opremljenimi letalniki se na kilometer ali dva približajo frontni liniji in jih s pomočjo VR-očal usmerijo do položajev ruskih sil. Z drugimi droni, namenjenimi nadzoru bojišča, v realnem času spremljajo in posnamejo dogajanje.
Tako ruska kot ukrajinska stran v vojni uporabljata vojaške drone, a ti so dragi, od več deset tisoč do več milijonov evrov. Zato narašča uporaba komercialnih dronov, ki so sicer manj zmogljivi in manj natančni, toda veliko cenejši (od dobrih tisoč do nekaj tisoč evrov).
23-letna Ana je poveljnica manjše ekipe. Čeprav bi v običajnih razmerah skupaj s sovrstniki drgnila fakultetne klopi, je v vojni prevzela povsem drugačno vlogo. "Borimo se za našo zemljo, kulturo, zgodovino. Za svobodo in naše ljudi," pojasni. 18-letnik, znan pod vzdevkom Miami, je domačin iz okolice Bahmuta, njegov oče se prav tako bori na bojišču. "Izjemno nenavadno je videti te kraje v vojni, še nedolgo nazaj sem se prosto sprehajal vsepovsod," razlaga, medtem ko spaja žice nevarnega letalnika.
Na vprašanje, kako jih droni nasprotne strani ne zaznajo, njun kolega Mark odgovori: "Sprejemamo vsa tveganja, ki jih tako početje prinaša. Nimamo druge izbire. Pravzaprav gre za absurd. Strašljivo je. Kdor koli bi vam rekel, da ni strašno lepiti eksploziva na dron, bi se lagal. Grozno je. Toda hkrati imamo izjemno močno motivacijo, saj smo se znašli v nočni mori."