Kot dokaz, da nov način umetnega ustvarjanja dežja deluje, je prejšnji teden državna vremenska služba objavila dva videoposnetka, ki sta prikazovala močne nalive na dubajskih ulicah.
In kako deluje nov način ustvarjanja dežja? Brezpilotna letala izstrelijo laserske žarke v oblake in jih napolnijo z elektriko. Polnjenje spodbudi kondenzacijo, kapljice vode pa skupaj ustvarijo večje dežne kaplje, v bistvu elektrificirajo zrak, da ustvari dež.
Pred časom je BBC poročal, da si Združeni arabski emirati (ZAE) želijo preizkusiti tehnologijo brezpilotnih letal, ki so jo razvili v sodelovanju z Univerzo v Readingu v Združenem kraljestvu. Umetno ustvarjen dež je za ZAE namreč ključnega pomena, ker Dubaj letno dobi povprečno le štiri centimetre padavin. To otežuje kmetovanje in država je tako prisiljena uvoziti več kot 80 odstotkov hrane. Majhna količina padavin prav tako ne pomaga pri visokih temperaturah v državi. 6. junija je na primer Dubaj zabeležil temperaturo, višjo od 51 stopinj Celzija.
Dubajska tehnologija ustvarjanja dežja se sicer ne razlikuje popolnoma od sejanja oblakov, ki se v ZDA uporablja od leta 1923 za boj proti daljšim obdobjem suše. Za sejanje oblakov je potreben zdrobljen srebrov jodid, kemikalija, ki se uporablja v fotografiji, da pomaga ustvariti vodne grozde v zraku.
Po poročanju Forbesa so ZAE v zadnjih nekaj letih vlagali v devet projektov za povečanje dežja, ki so skupaj stali približno 13 milijonov evrov. Večina teh projektov je vključevala tradicionalne tehnike sejanja oblakov.
Kritike tehnologije brezpilotnih letal sicer skrbi, da bi lahko nenamerno povzročila velike poplave. Prav tako jih skrbi poročilo Forbesa o privatizaciji takšne tehnologije.
V ZDA so raziskali inovativne rešitve za skrajne učinke podnebnih sprememb. Milijarder Bill Gates podpira razvoj tehnologije zatemnitve sončne svetlobe, ki bi lahko pomagala doseči globalni hladilni učinek z odbijanjem sončnih žarkov iz atmosfere planeta. Medtem pa po ZDA plamti več kot 80 požarov, ki uničujejo skupnosti in domove. 13. julija je Dolina smrti v Kaliforniji zabeležila najvišjo temperaturo 53 stopinj Celzija, kar je najvišja temperatura na Zemlji od leta 2017.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.