Princesa Latifa živi, kot si želi in lahko svobodno potuje, piše v pisni izjavi, ki jo je hčerka bogatega dubajskega šejka Mohameda bin Rašida Al Maktuma posredovala britanskim medijem: "Latifa bi rada pojasnila, da živi tako, kot si želi, da potuje tako, kot si želi, da je povsem dobro in da bi rada, da jo mediji pustijo na miru."
Še pred letom pa je svetu v na skrivaj posnetih videih sporočala, da je ujetnica lastne družine in klicala na pomoč. V posnetkih, ki so jih povzemali vsi svetovni mediji, je trdila, da jo oče zadržuje proti njeni volji in da se boji za svoje življenje. Ti posnetki so takrat spodbudili številne pozive za preiskavo Združenih narodov.
Leto dni pozneje se na družbenih omrežjih vsake toliko pojavi kakšna njena fotografija s potovanj, ki naj bi potrjevala, da so se njene razmere zdaj izboljšale. Nazadnje se je mudila v Parizu, kjer se je sestala in fotografirala z Michelle Bachelet, visoko komisarko za človekove pravice pri Združenih narodih.
"Šejka Latifa bi rada sporočila, da je imela v Parizu dolg, pozitiven in zaseben sestanek z visoko komisarko, kjer je izpostavila svojo pravico do zasebnega življenja v luči nenehnih medijskih špekulacij o njej," so v njenem imenu zapisali v sporočilu za javnost, ki ga povzema SkyNews. Fotografijo so objavili na profilu Twitter pisarne Združenih narodov za človekove pravice, kjer so pripisali, da se je Bacheletova s šejko Latifo srečala na Latifin predlog.
"Po uvodnem srečanju z Latifinim pravnim svetovalcem, sta se visoka komisarka in Latifa srečali na samem," so poudarili.
Kljub temu da se je v zadnjem času v javnosti pojavilo več fotografij šejke Latife, ki naj bi med drugim potovala v Madrid in na Islandijo, nekateri podporniki 36-letne članice dubajske kraljeve družine dvomijo v pristnost teh fotografij oziroma v to, da je zdaj resnično svobodna. Vendar pa so po srečanju z bratrancem Marcusom Essabrijem zaključili javno kampanjo za njeno osvoboditev.
Latifa je eden od 25 otrok dubajskega šejka Mohameda bin Rašida al Maktuma. Zanimanje svetovne javnosti je vzbudila, ko je februarja 2018 poskušala pobegniti iz države. V videoposnetku, ki ga je posnela, preden je zbežala, je dejala, da je njeno življenje zelo omejeno in nadzorovano. "Od leta 2000 nisem zapustila države. Veliko sem prosila, naj mi pustijo, da grem na potovanja, študirati ali početi kar koli normalnega. Ne pustijo mi," je dejala na posnetku.
Njen poskus pobega pa se je izjalovil, saj so čoln, na katerem je bežala čez Indijski ocean, prestregli očetovi komandosi in jo na silo odpeljali nazaj v Dubaj. Njen oče je njeno nasilno vrnitev označil za reševalno akcijo.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.