Tujina

Satelitski posnetki: Egipt ob meji z Gazo čisti teren in postavlja visok zid

New York, Gaza, 18. 02. 2024 12.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
N.L., STA
Komentarji
0

Egipt v strahu pred begom iz Gaze ob izraelski kopenski ofenzivi v Rafi gradi ogromno begunsko taborišče v puščavi, obdano z visokimi betonskimi zidovi, je v četrtek poročal ameriški časnik Wall Street Journal, ki se sklicuje na egiptovske uradnike in varnostne analitike. Krajevne oblasti v Egiptu so navedbe o graditvi taborišča zanikale. Medtem tudi satelitske slike prikazujejo, da je na območju več delovnih strojev, ki čistijo in uravnavajo zemljišče ter postavljajo betonski zid.

V taborišču blizu meje z Gazo v puščavi Sinaj bi lahko na površini 20 kvadratnih kilometrov po pisanju časnika v šotorih prebivalo več kot 100.000 ljudi – približno toliko, kot je prebivalcev Maribora. Egipt naj bi si sicer prizadeval omejiti število beguncev na 50.000 do 60.000.

Načrtovano taborišče je po pisanju časnika daleč od egiptovskih naselij. Tja so že pripeljali veliko šotorov, vendar jih še niso postavili, Wall Street Journal povzema navedbe egiptovskih uradnikov.

Pri AP so zdaj analizirali satelitske posnetke, ki prikazujejo nadaljnjo gradnjo zidu približno 3,5 kilometra zahodno od meje z Gazo. Na posnetkih je videti tudi žerjave, tovornjake in montažne betonske pregrade, ki so jih postavili ob cesti. Z gradbenimi stroji izravnavajo in čistijo zemljišče. 

Posnetki se tako ujemajo tudi s posnetki londonske fundacije za človekove pravice, na katerih žerjavi vzdolž ceste dvigajo betonske zidove. Po njihovem mnenju postavljajo visoko varovano in izolirano območje, kamor bi sprejeli palestinske begunce v primeru množičnega eksodusa. 

Guverner egiptovske pokrajine Severni Sinaj je navedbe o gradnji begunskega taborišča za Palestince v četrtek zanikal. Dejal je, da so dejavnosti na tem območju del popisa domov, ki so jih na tem območju uničili v preteklosti med vojaško operacijo Egipta proti skrajnežem Islamske države.

Egipt že več tednov skuša okrepiti varnost na meji z Gazo z vojaki, ograjami in oklepnimi vozili, da bi preprečili naval obupanih Palestincev na Sinajski polotok. Načrtovano taborišče je del kriznega načrta, če bi velikemu številu Palestincev uspelo pobegniti z območja Gaze.

Po poročanju Wall Street Journala naj bi Egipt celo zagrozil s prekinitvijo mirovne pogodbe z Izraelom iz leta 1979, če bi Palestinci iz Gaze prišli čez mejo.

Šotori v Rafi, kamor se je zateklo več kot milijon Palestincev.
Šotori v Rafi, kamor se je zateklo več kot milijon Palestincev. FOTO: AP

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je priprave na kopensko ofenzivo na Rafo ob meji z Egiptom, kamor se je zateklo več kot milijon Palestincev, vojski odredil prejšnji teden. Odtlej se tudi s strani zaveznic vrstijo pozivi Izraelu, naj tovrstne operacije ne izvede, a izraelski premier za zdaj v izjavah ostaja neomajen.

V mestu Rafa z nekdaj 300.000 prebivalci je trenutno po oceni ZN več kot 1,4 milijona ljudi, ki so se tja tudi na poziv Izraela začeli stekati ob intenziviranju spopadov v drugih delih palestinske enklave. Izrael je predlagal vzpostavitev taborišč za evakuirane severno od Rafe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10