Čeprav so za tujce kenguruji eden glavnih simbolov avstralske divjine, pa lahko prebivalcem te celine povzročajo hude glavobole. Živali so namreč znane po ciklu rasti v deževnem obdobju. Ko ozelenijo polja in puščave, se njihovo število poveča za desetine milijonov.
Velike skupine kengurujev tako v hipu napolnijo polja, a ko zmanjka hrane, v velikem številu tudi poginejo, je pojasnila ekologinja Katherine Moseby. "Na nekaterih območjih je med sušo poginilo od 80 do 90 odstotkov kengurujev," je dejala Mosebyjeva.
"Umirajo od lakote, zahajajo v javna stranišča, jedo toaletni papir ali pa le ležijo na cesti, medtem ko se njihovi mladiči poskušajo nahraniti," je dodala. Po mnenju ekologinje je najbolj human način, kako kenguruje rešiti pred tem, da stradajo do smrti, odstrel. Na ta način bi tudi lažje nadzorovali njihovo število v naravi.
Kenguruji v Avstraliji niso ogroženi, kar pomeni, da je nanje z vladnim dovoljenjem mogoče streljati na večini območij. Po suši v prvem desetletju 21. stoletja je število kengurujev padlo pod 30 milijonov, vendar pa se lahko njihovo število hitro povzpne na 60 milijonov, poroča Index.hr.
So pa se oglasili tudi aktivisti za pravice živali, ki so komercialni odstrel obsodili kot krut zakol. Prav tako pritiskajo na podjetji športne opreme Nike in Puma, naj postopoma opustita uporabo kengurujeve kože v svojih izdelkih.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.