V petek okoli 19. ure je eksplozija blizu kraja Zubin Potok na severu Kosova poškodovala kanal, ki dovaja vodo sistemom za hlajenje dveh termoelektrarn, ki proizvajata večino elektrike za potrebe države.
Faruk Mujka, vodja vodnega podjetja Ibar-Lepenci, je za lokalni novičarski portal Kallxo povedal, da je bila v kanal vržena eksplozivna naprava, ki je poškodovala njegovo steno.
Dodal je še, da je treba oskrbo z vodo, ki napaja tudi prestolnico Prištino, ustaviti, da bi čim prej odpravili težavo, saj je to glavni kanal za oskrbo Kosovske energetske korporacije (KEK) glavnega dobavitelja električne energije v državi.
Lokalni mediji so objavili fotografije uničenega dela kanala in puščanja vode, na kraju dogodka pa je prisotnih veliko policistov.
Poročil o poškodovanih ni, vzrok eksplozije, ki je prizadela tudi zaloge pitne vode, pa ni znan.
Kurti: To je teroristično dejanje Srbije
Kosovski premier Albin Kurti je za incident okrivil Srbijo in dogodek označil za teroristično dejanje, poroča agencija Reuters. "To je zločinski in teroristični napad, katerega namen je uničiti našo kritično infrastrukturo," je dejal na novinarski konferenci. "Izvedli so ga profesionalci," je dejal in menil, da za njim stojijo tolpe, ki jih usmerja Srbija. Opozoril je, da bi nekateri deli države lahko ostali brez elektrike, če težava ne bo kmalu odpravljena.
Veleposlanik pri EU za Kosovo Aivo Orav je obsodil napad, ki je po njegovih besedah že prikrajšal precejšnje dele Kosova za oskrbo z vodo.
Kosovska ministrica za gospodarstvo Artane Rizvanolli je sporočila, da je oskrba z elektriko v državi zaenkrat nemotena, saj so našli začasno rešitev.
Tudi Evropska unija je danes eksplozijo na vodovodnem kanalu na severu Kosova obsodila kot terorističen napad. Visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell je pri tem pozval k preiskavi in se zavzel za odgovarjanje storilcev pred pravosodjem.
"Gre za prezira vredno dejanje sabotaže na kritični civilni infrastrukturi Kosova, ki s pitno vodo oskrbuje znaten del prebivalcev Kosova in je pomemben del kosovskega energetskega sistema," je v izjavi sporočil Borrell.
Kot je dodal, je EU kosovskim oblastem ponudila pomoč in se o prihodnjih korakih usklajuje s partnerji, lokalno tudi z misijo Nata Kfor. Na terenu pomoč v skladu s svojim mandatom kosovskim civilnim oblastem nudi tudi misija Eulex.
"Kriminalno dejanje v Zubin Potoku je treba preiskati, storilce pa pripeljati pred roko pravice," je še zapisal in vse udeležene pozval k sodelovanju.
Kosovo okrepilo varnost
Kosovski Svet za nacionalno varnost se je danes zjutraj sestal na izrednih pogovorih in sprejel dodatne varnostne ukrepe na območju kritičnih objektov, kot so mostovi, transformatorske postaje, antene, jezera in kanali. V kraju Zubin Potok danes kosovska policija izvaja preiskave, policijska prisotnost je okrepljena tudi v kraju Zvečan.
Srbski mediji poročajo, da kosovski policisti vstopajo in preiskujejo hiše v vaseh Varage, Ugljare in Zupče, pripadniki posebne policijske enote pa so blokirali nekatere dele vasi, kar je vznemirilo domačine.
Srbija obtožbe zanika
Srbski zunanji minister Marko Đurić je danes na platformi X zavrnil, kot je dejal, "neutemeljene obtožbe" o vpletenosti Beograda in namignil, da je za eksplozijo odgovorna vlada kosovskega premierja. "Tovrstna uničevalna dejanja so nesprejemljiva in ogrožajo krhko stabilnost, ki jo poskušamo vzdrževati," je še dodal in ocenil, da je šlo za "nesprejemljivo dejanje sabotaže".
Poškodovanje kanala je obsodila tudi stranka Srbov na na Kosovu Srbska lista, ki je pozvala k preiskavi misije Nata in EU, Kforja in Eulexa.
Tudi Reuters piše, da ni našel neposrednih dokazov o vpletenosti Beograda. Kot še en znak naraščajočih etničnih napetosti med državama Zahodnega Balkana je Kurti sledil stopinjam predsednice Vjose Osmani in obtožil kriminalne skupine iz Srbije, ne da bi predložil dokaze, poroča agencija.
Dogodek so kot "napad na kritično infrastrukturo Kosova" obsodile tudi ZDA. Kot je sporočilo ameriško veleposlaništvo v Prištini, pozorno spremljajo razmere in bodo pomagali kosovski vladi pri ugotavljanju krivcev in zagotovitvi njihove odgovornosti.
V petek zjutraj je sicer kosovska policija po dveh nedavnih napadih z ročnimi granatami na policijsko postajo in občinsko stavbo na severu Kosova, kjer živijo etnični Srbi, napovedala poostrene varnostne ukrepe. Ni jasno, ali sta incidenta povezana.
Napetosti med večinsko albanskim Kosovom in Srbijo vztrajajo od konca vojne na koncu 90. let preteklega stoletja. Kosovo je leta 2008 razglasilo neodvisnost, ki je Srbija ni priznala. V zadnjih mesecih poskuša Kurtijeva vlada ustaviti delovanje vzporednega sistema socialnih storitev in političnih uradov na severu Kosova, kjer živijo večinoma Srbi, piše STA.