Eksplozija je odjeknila v Libanonu. Ob prebiranju te novice je sprva marsikdo pomislil: še en bombni napad na Bližnjem vzhodu. A ko se je izkazalo, da je šlo pri tem najverjetneje za nesrečo, ki je posledica nemarnega skladiščenja amonijevega nitrata, mnogi še vedno niso sprejeli te razlage. Ker se nam pač zdi, da je teroristični napad bolj verjeten od industrijske nesreče?
Teorija 1: Tovarna pirotehnike in jedrska bomba
Na posnetkih, ki so kmalu po nesreči začeli krožiti po družbenih omrežjih, je videti manjše eksplozije po začetnem požaru, ki so videti, kot da gori pirotehnika. Zato se je sprva razširila informacija, da se je požar zgodil v tovarni pirotehnike. Pozneje se je izkazalo, da to ni res. Libanonske oblasti sicer nato niso izključile možnosti, da bi lahko bila pirotehnika skladiščena v bližini amonijevega nitrata.
Skoraj istočasno smo dobili tudi nove strokovnjake za jedrska orožja, ki so zatrjevali, da je eksplodirala jedrska bomba. To teorijo je podžgala gobasta oblika dima, ki se je vil po eksploziji.
Eden od uporabnikov Twitterja, ki ima več kot 100.000 sledilcev, je tako vehementno zatrdil: "Ljubi Bog. Libanonski mediji pravijo, da je šlo za tovarno pirotehnike. Ne. To je gobast oblak. To je jedrska." Objavo je všečkalo in delilo na tisoče ljudi. Na tvit se je odzval tudi Vipin Narang, študent proliferacije in strategije jedrskega orožja na Inštitutu za tehnologijo v Massachusettsu, ki je trditev postavil na laž: "Študiram jedrsko orožje. Ni (jedrska)." Uporabnik je nato svoj tvit izbrisal in objavil novega s posledicami eksplozije, ob katerem je zapisal: "Tovarna pirotehnike je to povzročila? OK."
Ker se je ta teorija še naprej širila, so se oglasili tudi drugi strokovnjaki za orožje. Pojasnili so, da če bi šlo dejansko za jedrsko orožje, bi eksplozijo spremljal zaslepljujoč bel blisk in izjemen val toplote, ki bi povzročil hude opekline pri ljudeh. Poleg tega so opozorili, da se gobasti oblaki ne pojavljajo samo pri jedrskih bombah. Pojavijo se lahko kot posledica stiskanja vlažnega zraka, ki kondenzira vodo in ustvari oblak.
Teorija 2: Bombni ali raketni napad
Ljubitelji teorij zarote so analizirali posnetke eksplozije, v pticah so videli bombe, pozorni so bili na zvoke, ki naj bi se slišali v ozadju. Nekateri so prepričani, da se sekunde pred eksplozijo sliši letalo, ki naj bi po nekaterih teorijah v gorečo stavbo odvrglo bombo.
Nekateri so s prstom pokazali na Hezbolah, drugi na Izraelce, tretji na ZDA, četrti na teroriste. Olje na ogenj je prilil še ameriški predsednik Donald Trump, ki je v enem svojih prvih odzivov dejal, da se je pogovarjal z nekaterimi strokovnjaki in generali in da se jim zdi, "da je šlo za nekakšen napad, za neke vrste bombo". Vendar nihče ne ve, kdo so ti njegovi "generali in strokovnjaki". Pentagon Trumpovih trditev ni želel komentirati. Na vprašanje, ali bi lahko šlo v Bejrutu za napad, je državni sekretar Mike Pompeo odkorakal z novinarske konference.
"Neverjetno neodgovorno je od predsednika, da stoji na podestu in navrže nekaj takšnega o mednarodnem incidentu, medtem ko na stotine žrtev še vedno pogrešajo ali jih rešujejo," je Trumpovo izjavo kritiziral njegov nekdanji uradnik za nacionalno varnost Brett McGurk.
Inštitut za strateški dialog (Institute for Strategic Dialogue) je po pisanju BBC v svoji analizi ugotovil, da tovrstne teorije zarote na Facebooku, 4chanu, Redditu in drugih družbenih omrežjih delijo predvsem skrajno desničarske skupine. Sporočila teh teorij gredo predvsem v smeri, da je šlo v Bejrutu za izraelski napad na Hezbolahovo skladišče orožja. "Opazili smo znane vire za širjenje dezinformacij, vključno s skrajno desnimi mrežami, ki na spletu širijo neosnovane trditve o naravi in motivih, ki naj bi bili v ozadju eksplozije. Vključno s teorijami, ki skušajo eksplozijo povezati z Izraelom ali drugimi državami," je dejala Chloe Colliver iz inštituta. Libanonske in tudi izraelske oblasti so zavrnile namigovanja, da bi imel pri dogodku prste vmes Izrael.
Skrajno desni sledilci teorijam zarote, med drugim podporniki teorije QAnon, so prav tako na Facebooku delili lažne trditve o eksploziji. V njih namigujejo, da je "napad" povezan z "vojno med vlado in centralnim bančnim sistemom". QAnon je zelo razvejana skrajno desna teorija zarote, ki trdi, da obstaja tajni načrt tako imenovane "globoke države" za odstranitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa in njegovih podpornikov. Hkrati pa teorija tudi trdi, da ameriški predsednik Trump bojuje tajno vojno proti satanističnimi pedofili v vladi, poslovnem svetu in medijih.
Teorija 3: Izraelski premier in satelitski posnetek lokacije
Na družbenih omrežjih se je zelo hitro po eksploziji pojavila tudi fotografija izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, ki je nastala med njegovim nagovorom Generalne skupščine Združenih narodov leta 2018. Na fotografiji namreč kaže satelitski posnetek pristanišča v Bejrutu. Po družbenih omrežjih se je tako razširila teorija, da je Netanjahu kazal na točno tisto lokacijo, kjer je v torek eksplodiralo. To podporniki teorije zarote, ki so prepričani, da je za eksplozijo kriv Izrael, delijo kot dokaz, da je Izrael že dlje časa koval "napad".
Fotografija oziroma videoposnetek Netanjahuja s satelitskim posnetkom v rokah je resda pristna in ni manipulirana, vendar pa je izvzeta iz konteksta. Izraelski premier namreč na posnetku kaže satelitski posnetek drugega okrožja Bejruta, kjer po njegovem prepričanju Hezbolah skriva svoje orožje. Lokacija, kjer je v torek eksplodiralo, je nekaj kilometrov severneje od lokacije 1 (Site 1), ki jo je na posnetku kazal Netanjahu.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.