Juraj Cintula je na Roberta Fica streljal petkrat iz neposredne bližine. Nekaj sekund za tem je že onesposobljen in vklenjen ležal na tleh. Kasneje je na policijski postaji v posnetku, ki je prišel v javnost, povedal, da je na premierja streljal, ker se ni strinjal s politiko vlade in ker ta uničuje javno radiotelevizijo. Motiv Cintule je bil jasen. Ali pač?
Juraj Cintula, 71-letnik iz Levic, ni anonimnež. Slovaki ga poznajo kot pesnika in pisatelja, člana Društva pisateljev in avtorja treh pesniških zbirk, romana Sporočilo žrtvovanja (2010) in sporne knjige Efata o slovaških Romih (2015). Slovaški mediji poročajo, da je imel dovoljenje za nošenje orožja in nekaj časa delal kot varnostnik. Na delovnem mestu je doživel napad in bil pretepen, nato pa je ustanovil Gibanje proti nasilju. Takrat se je zavzemal za "preprečitev širjenja nasilja v družbi, vojne v Evropi in širjenja sovraštva".
V tistem času je napovedoval ustanovitev stranke, objavil je tudi več posnetkov na YouTubu, ki pa so po atentatu postali nedostopni. "Svet je poln nasilja in orožja. Ljudje so, kot da bi se jim zmešalo," je v videu pred osmimi leti dejal Cintula. Takrat pa je ravno izbruhnila migrantska kriza in Cintula je zavzel kritično stališče do sprejemanja migrantov. "V Evropo se stekajo številni migranti, sovraštvo in ekstremizem sta povsod. Najhuje pa je, da vlade evropskih držav nimajo nobene alternative temu kaosu. Ampak takšno je človeško bitje," je povedal v enem od videov.
V prej omenjeni knjigi Efata je navedel nekaj spornih izjav o Romih, kritiziral pa tudi odnos države, ki da ne stori nič pri reševanju tega problema, še več, da se "pase" na romski problematiki. V tej knjigi naj bi Cintula tudi zavzel stališče, da mora posameznik posredovati sam, če država ne stori ničesar. Menil je, da je razumljivo, če ljudje v razmerah velikega nezadovoljstva posežejo po radikalnih rešitvah.
Leta 2016 je nato podprl združenje 'Slovenski branci', nacionalistično paravojaško skupino, ki je (bila) povezana s prokremeljskim motorističnim gibanjem "Nočni volkovi". Ta ima svoje izpostave v več evropskih državah. O 'Slovenskih brancih' je zapisal: "Njihova primarna naloga je varovati prebivalce, državo, tradicijo, kulturo – oni so domoljubi. Verjamem v te mlade fante in dekleta in jih javno podpiram." Skupina je leta 2022 sporočila, da prekinja z delovanjem.
Vendar je Cintula v zadnjih letih, vsaj po začetku ruske invazije na Ukrajino, v javnosti zavzel izrazito proukrajinsko stališče. Eden od njegovih znancev je za TV Markiza povedal, da sta s Cintulo imela glede te teme nasprotujoče si stališče, sam da je podpiral Rusijo, pisatelj pa Ukrajino.
Na spletu se je v urah po atentatu pojavilo tudi več fotografij in posnetkov Cintule s protivladnih protestov, potem ko se je na oblast zavihtel Robert Fico in njegova levokonservativna stranka SMER. Aktualni slovaški premier je namreč izrazit nasprotnik oboroževanja Ukrajine, zavzema pa se za povojno sodelovanje ter ohranjanje vezi z Moskvo in Minskom in sklenitev mirovnega sporazuma. Cintula mu je poleg tega zameril pripravo "škodljivih reform" za javno radiotelevizijo. Tvnoviny.sk je objavila posnetek protestnega shoda proti spornim reformam 24. aprila letos v Dolni Krupi. Na posnetku je viden Cintula, ki skupaj z ostalimi protestniki vzklika: "Dovolj Fica", "Izdajalci" in "Živela Ukrajina". Protestniki so bili opremljeni s transparenti v podporo javni radioteleviziji.
Cintula je na zadnjih predsedniških volitvah javno podprl odhajajočo predsednico Zuzano Čaputovo. V slovaških medijih so se pojavile tudi informacije, da naj bi bil član ali pa vsaj simpatizer proevropske opozicijske stranke Napredna Slovaška, vendar o tem ni dokumentiranih dokazov. Se je pa na spletu pojavil domnevno verodostojen dokument iz registra nekdanje čehoslovaške tajne službe ŠTB, v katerem je bil Cintula 15. 5. 1980 zaveden kot sodelavec.
Je Juraj Cintula morda neuravnovešena oseba in volk samotar? Tudi to možnost omenjajo nekateri. "Po informacijah, ki jih imamo, se res zdi, da človek ni popolnoma razumel, kako svet deluje. Danes ga je lahko obsojati in o njem razpravljati," je o atentatorju povedal psiholog Marek Madro. Pisateljevi znanci, ki so spregovorili za slovaške medije, se s tem verjetno ne bi strinjali. Vsi ga namreč opisujejo kot povsem normalnega občana in družinskega človeka.
Proti napadalcu so že vložili obtožnico zaradi poskusa umora premierja. Cintuli grozi dosmrtna zaporna kazen.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.