V odločitvi je sodišče v Strasbourgu zapisalo, da zakon stigmatizira in zavaja, ruske oblasti pa da ga uporabljajo na preširok in nepredvidljiv način. Njegov namen je po oceni ESČP kaznovati in ustrahovati, ne pa obravnavati domnevne potrebe po preglednosti in skrbi, povezane z nacionalno varnostjo.
Primer je sodišču predložilo 107 tožnikov, med katerimi so posamezniki, nevladne organizacije in mediji, vključno z rusko nevladno organizacijo za človekove pravice Memorial in Radiem Svobodna Evropa. Po navedbah ESČP je Rusija pri izvajanju zakona kršila njihovo pravico do svobode izražanja in združevanje ter pravico do zasebnega življenja.

Minuli teden je sodišče v Moskvi zaradi domnevnega kršenja zakona o tujih agentih na tri leta zapora obsodilo francoskega raziskovalca Laurenta Vinatierja, ki so ga prijeli junija, potem ko ni predložil dokumentov, potrebnih za vpis v register tujih agentov.
Kot so takrat zatrdile ruske oblasti, ki zakon navadno uporabljajo za zatiranje kritikov Kremlja, naj bi 48-letni Vinatier zbiral informacije o ruskih vojaških dejavnostih, ki bi se nato lahko uporabile proti varnosti Rusije.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.