"ZDA so nam poslale pismo z ukrepi, ki bodo začeli veljati, če v pogajanjih ne bomo našli rešitve. Zato bomo tudi mi podaljšali zamrznitev naših protiukrepov do začetka avgusta. Obenem bomo nadaljevali pripravo dodatnih protiukrepov," je po današnjem srečanju z indijskim predsednikom Prabowom Subiantom v Bruslju povedala Ursula von der Leyen.
EU je sredi aprila v odziv na zamrznitev višjih ameriških carin za uvoz iz EU za tri mesece preložila začetek izvajanja carinskih protiukrepov, ki jih je sprejela kot odgovor na dodatne carine na uvoz jekla in aluminija. Prizadeli bi uvoz ameriškega blaga v vrednosti okoli 21 milijard evrov.
Zamrznitev se izteče v noči s ponedeljka na torek, a jo bo komisija zdaj očitno podaljšala.

Bruselj je obenem opravil tudi posvetovanje o seznamu dodatnih izdelkov, na uvoz katerih bi lahko uvedli carine. Prvotni seznam je vključeval izdelke, katerih uvoz iz ZDA v EU je vreden 95 milijard evrov. Gre za odgovor na dodatne ameriške carine na uvoz avtomobilov in 10-odstotne dodatne carine na uvoz večine preostalega blaga.
Ameriški predsednik Donald Trump je v soboto objavil vsebino pisma, ki ga je poslal von der Leyen, v katerem je napovedal, da bodo za uvoz evropskih izdelkov v ZDA 1. avgusta začele veljati 30-odstotne carine. Kot razlog je navedel neuravnoteženo trgovinsko menjavo z EU.
V primeru povračilnih ukrepov je napovedal še višje carine, nakazal pa je tudi možnost spremembe ukrepov.
Pismo je objavil sredi trgovinskih pogajanj z Brusljem, ki so se začela, potem ko je Trump aprila naznanil 20-odstotne carine za uvoz večine blaga iz EU, a jih je kmalu zatem zamrznil za 90 dni. To obdobje se je izteklo v sredo, vendar ga je ameriški predsednik podaljšal do 1. avgusta.
Odziv Berlina
Nemški kancler Friedrich Merz je danes potrdil, da protiukrepov EU na Trumpove najnovejše carine ne bo pred 1. avgustom.
"Naslednja dva tedna in pol želimo izkoristiti za rešitev situacije (...) S tem se zelo intenzivno ukvarjam," je v pogovoru za nemško javno radiotelevizijo ARD dejal Merz. Povedal je, da je imel intenzivne pogovore s von der Leyen ter s francoskim predsednikom Emanuelom Macronom in v petek s Trumpom.
Merz je opozoril, da bi 30-odstotne carine močno prizadele srce nemškega izvoznega gospodarstva. Nemški finančni minister Lars Klingbeil pa je danes za časopis Süddeutsche Zeitung dejal, da bodo potrebni "odločni ukrepi" za boj proti ameriškim carinam, če z Washingtonom ne bo dosežen "pošten" dogovor.
Po ministrovih besedah so "resna in rešitve usmerjena pogajanja" z ZDA še vedno potrebna, vendar bo EU v primeru neuspeha potrebovala "odločne protiukrepe za zaščito delovnih mest in podjetij v Evropi", povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.