Tujina

EU in Nato zagotovila podporo članicam ob meji z Belorusijo

Vilnius, 28. 11. 2021 16.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropska unija in zveza Nato sta izrazili solidarnost z Litvo, Latvijo in Poljsko, ki se soočajo z valom migrantov iz Belorusije. EU in zavezništvo sta tudi pripravljena okrepiti sodelovanje v odzivu na hibridne grožnje, sta v Vilni zatrdila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg.

"Želim zagotoviti polno solidarnost z Litvo, Poljsko in Latvijo v teh zelo zahtevnih časih," je dejala von der Leynova v litovski prestolnici, kjer se je danes mudila skupaj s Stoltenbergom. Tam sta se med drugim srečala z litovskim predsednikom Gitanasom Nausedo. Stoltenberg je ob tem poudaril, da "nobena zaveznica Nata ni sama".

Ursula von der Leyen in Jens Stoltenberg
Ursula von der Leyen in Jens Stoltenberg FOTO: AP

EU očita beloruskemu voditelju Aleksandru Lukašenku, da načrtno vabi migrante s kriznih območij v državo, da bi jih nato poslal na zunanjo mejo Unije kot povračilni ukrep za sankcije, ki jih je proti beloruskemu režimu sprejel Bruselj.

Von der Leynova in Stoltenberg sta danes znova obtožila Belorusijo, da namerno spodbuja migrantsko krizo na meji z EU. Von der Leynova je govorila o "namernem, ciničnem in nevarnem hibridnem napadu", medtem ko je šef Nata dejal, da Lukašenkov režim izkorišča nedolžne ljudi za izvajanje pritiska na sosednje države. 

"Lukašenku ni uspelo spodkopati enotnosti in solidarnosti EU. Vendar pa se moramo naučiti lekcije. Vsi skupaj se soočamo z njegovim hibridnim napadom," je dejala predsednica komisije. "Naši nasprotniki se ne bodo ustavili pred ničemer, da bi nas destabilizirali," je še opozorila. Zato je pomembno, da v odzivu na take dogodke EU in Nato tesno sodelujeta.

Razmere na meji med Belorusijo in Poljsko
Razmere na meji med Belorusijo in Poljsko FOTO: AP

Stoltenberg je povedal, da so razpravljali o tem, kako bi lahko okrepili sodelovanje med Natom in EU, vključno z novo skupno izjavo. Na današnjih pogovorih v Litvi, ki so bili namenjeni predvsem migrantski krizi na meji z Belorusijo, je beseda tekla tudi o kopičenju ruskih sil v bližini Ukrajine. Stoltenberg je Rusijo znova pozval k "deeskalaciji" in posvaril pred posledicami v primeru uporabe vojaške sile. 

Njun obisk v Litvi poteka dva dneva pred srečanjem zunanjih ministrov Nata v latvijski prestolnici Riga v torek in sredo, ki se ga bo med drugim udeležil tudi ameriški državni sekretar Antony Blinken.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ibro2
29. 11. 2021 08.45
+2
In pol svizec zavije čokolado
Covid 19
28. 11. 2021 21.39
-3
Ubogi ljudje, ubogi otroci,PROKLETA POLITIKA IN VSI TISTI, KI SO ZATO KRIVI.
ibro2
29. 11. 2021 08.46
+4
nekodnas
28. 11. 2021 19.32
+4
Niti ta ženščina niti EU ( "parlament"), niti Nato , niso prisebni kaj vse izjavljajo in kje vse iščejo krivca za naval migrantov v Poljsko oz. EU.
123soba
28. 11. 2021 19.08
+4
Tale Bruselj povzroča same probleme. Kaznuje, grozi, zaračunava, sprejema neumne zakone...
Walter Pravicek
28. 11. 2021 18.50
+4
KAJ BODO DALI MONTAŽNE OGREVANE ŠOTORE,KOT SO BILI RECIMO V LENDAVI?NA ASFALTU,DA SI NE UMAŽEJO ČEVELJCEV?ALI HRANO,ALI KAJ HOČEJO DATI?PELJITE JIH V NEMČIJO,ČE HOČEJO TJA!
kiropraktik
28. 11. 2021 18.49
+5
Zapreti meje nepredušno!
Blokiran Drugi Človek
28. 11. 2021 17.14
+7
A bodo pomagal kot so v bosni?