Tujina

Iskanje stikov se nadaljuje: kdo vse je sploh bil na ladji?

Tenerife, 08. 05. 2026 17.53 3 min branja 30

Ladja Hondius

Ladja Hondius, na kateri je pred tedni izbruhnil hantavirus in vzel tri življenja, pluje proti Kanarskim otokom, kjer bo v nedeljo potekalo izkrcanje. Več držav po svetu se zato že pripravlja na sprejem 140 potnikov in članov posadke. Oblasti in upravljavec križarke so sicer posredovali nove podatke, vendar nekatere ključne informacije še vedno niso znane. Od tega, kje se je izbruh začel, do točne številke potnikov in koliko je potencialno okuženih in s kom vse so bili v stiku.

Ladja naj bi v nedeljo zgodaj zjutraj prispela na španski otok Tenerife in šele ko bodo pripravljeni vsi repatriacijski leti, bodo potnike in posadko s čolni odpeljali do izoliranih in varovanih vozil in nato na letala.

Na Tenerife bodo svoje letalo poslale ZDA in Velika Britanija. Druge države še niso javile svojih načrtov, zato še ni znano, koliko časa bodo morali potniki in posadka na evakuacijo čakati na ladji.

Potnike bodo evakuirali po strogo varovanih koridorjih.
Potnike bodo evakuirali po strogo varovanih koridorjih.
FOTO: Profimedia

Po podatkih, ki jih navaja upravitelj ladje, je bilo na ladji okoli 150 oseb iz 28 držav. Nekateri med njimi so ladjo zapustili predčasno. Tudi na otoku Sveta Helena, ko so s plovila odnesli truplo Nizozemca, ki je bil prva žrtev.

Na ladji je največ Filipincev, vsi so člani posadke, in Američanov. Sledijo Britanci, Nizozemci, Španci, Nemci, Kanadčani, Francozi, Ukrajinci, Avstralci, Belgijca, Irca, Švicarja, Nova Zelandca, Indijca in po ena oseba iz Grčije, Japonske, Argentine, Danske, Singapurja, Švedske, Poljske, Rusije, Portugalske, Črne gore, Gvatemale in z otoka Sveti Krištof in Nevis.

Lokacija ladje Hondius, ki pluje proti Kanarskim otokom.
Lokacija ladje Hondius, ki pluje proti Kanarskim otokom.
FOTO: Profimedia

A glavno vprašanje, s katerim se ukvarjajo vsi: koliko od teh ljudi je bilo morda izpostavljenih virusu?

Z ladje so sporočili, da so pred izbruhom virusa opravili dva postanka. Najprej na oddaljenem otoku Tristan da Cunha, kjer se je nato vkrcalo še šest potnikov, na naslednjem otoku Sveta Helena pa se je izkrcalo 30 potnikov, med njimi tudi nizozemska državljanka. Njen partner je pred tem na ladji umrl. Državljanstvo dveh od teh 30 še ni znano.

Podjetje Oceanwide Expeditions, ki upravlja z ladjo, je bilo nato prisiljeno posodobiti število in državljanstvo potnikov, ki so izstopili na otoku Sveta Helena. V primerjavi s podatki nizozemskih oblasti so namreč odkrili neskladje, njihovo število pa je bilo nižje od ocene nizozemskega zunanjega ministrstva. Razlog za razliko pa ni znan.

Britanske oblasti so danes sporočile, da so enega od prebivalcev otoka Tristan da Cunha hospitalizirali z znaki hantavirusa, vendar še ni jasno, ali je bila ta oseba tudi potnik na ladji.

Podatki Oceanwide Expeditions, ki upravlja z ladjo, so sicer že od začetka različni. Sprva so poročali, da je z njihovo ladjo iz Argentine odplulo 114 potnikov in neznano število posadke. Nato pa so javili, da je imela ladja 61 članov posadke iz 12 držav. Ali se je posadka med plovbo menjala, ni znano.

Kje so potniki?

Kje so torej potniki, ki so ladjo zapustili na otoku Sveta Helena? Številni so odpotovali naprej v druge države. Nizozemske oblasti na primer ugotavljajo, s kom vse je bila v stiku žena pokojnega Nizozemca, ki je odletela v Johannesburg, nato pa se je za kratek čas vkrcala še na letalo za Amsterdam. Letalo je nato zapustila, ker je bila preveč bolna za potovanje, kasneje je v bolnišnici umrla.

Nizozemska javna služba trenutno išče vse, ki so bili na letalu z bolno Nizozemko, preden je zapustila letalo.

Britanci so medtem izsledili svoje državljane, ki so bili na ladji. Dva sta že v samoizolaciji, štirje še vedno na otoku Sveta Helena, eden pa je zunaj Velike Britanije. S koliko drugimi osebami so ti potniki že bili v stiku, britanski uradniki niso javno povedali ali pa niti ne vedo, navaja AP.

Argentinski preiskovalci sicer sumijo, da se je nizozemski par, ki je kasneje umrl, okužil med opazovanjem ptic, preden sta se 1. aprila nato vkrcala na ladjo. Kje in kako točno sta se okužila, še vedno ni znano. Na ladji je umrla še Nemka, medtem ko so pet okuženih oseb z ladje že evakuirali. Potniki, ki so ostali na ladji, nimajo znakov okužb.

KOMENTARJI30

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Slavko BabIč
09. 05. 2026 09.00
Čakam, da bo šla Lajnarca na kakšno takšno potovanje in tista Kalasova!
toukr
09. 05. 2026 08.32
Mi bomo poslali pomagat Kreka.
Spijuniro Golubiro
08. 05. 2026 21.54
Ha ha hhah. Ne me farb
Kimberley Echo
08. 05. 2026 21.32
Kje so potniki, ki so zapustili ladjo na Sv. Heleni? Mater ej, Helena ima okoli 4500 prebivalcev in en polet na teden v JAR in 1 polet na mesec na najbližji otok Ascension, ki ima malo več kot 800 prebivalcev. Nobenih drugih povezav ni, razen morda kdaj pa kdaj kakšen vojaški polet iz GB. Bodo pa ja našli te ljudi, saj to ni Šanghaj. Če je bil tiste dni polet v JAR se ja ve kdo je letel tja in je iz seznama potnikov ladje al kako. Tudi če so poleteli naprej iz JAR-a se ve kam, naj pogledajo sezname. To so premožnejši potniki in gotovo niso šli z avtobusom v Mozambik recimo.
tamiflu
08. 05. 2026 21.24
vsak potnik se mora čekirat ,ko gre na ladjo(ladijo, za janšiste), tako, da morajo imeti komplet spisek in vsakogar lahko najdejo. ker je pa zgleda namen strašit narod, da se okuženci lahko prosto gibljejo po celem svetu in je lahko vsakdo potencialna žrtev teh oseb, je jasno, da pripravljajo scenarij kovid 2.0
CyberWorm00000
08. 05. 2026 21.19
umrljiwost je sam 40% tko da ni panike in potrebe po cepljenju : ))) še wedno maš weč kot polowico šanse da prežiwiš kar je odlično napram cepiwu kjer je smrtnost 100% : )) wsi cepljeni smo že pomrli : ))
Komentatorskijunky
08. 05. 2026 21.03
če znanost slučajno ni že prej "vedela" kako se širi epidemija, po C19 vedo 100%. Kje so še vse ebole, zika, bolezni kjer je umrljivost skoraj 100%, da ne govorimo o kugi, tifusu, gobavost, malarija, španska gripa itd lista dolga 3 km.... samo brez panike. btw kaj pa kemikalije, čiki, alkohol, pesticidi, rak, diabetes, kemija v hrani.....
periot22
08. 05. 2026 21.02
Predstava za 🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑
Kameleon Kiddo
08. 05. 2026 20.19
Samo mirno. Dokler ne bo neke fejk mutacije v medijih, do takrat smo lahko mirni. Ker andora sev tega virusa ki je edini ki se prenaša iz človeka na človeka je tak, da morš bit vsaj 3 dni v neposrednem tesnem stiku z to osebo. Da sploh se virusu da menjat hosta. Upamo da je tak len ta virus, kot naša desna falanga pri odobravanju socialne države.
Prelepa Soča
08. 05. 2026 20.09
EU Dig..... prav rad bi vedel tvojo NEizobrazbo, nedokončana o. š. sigurno, dvomim, da sploh 6 razredov, skratka, popolnoma NEPISMEN... ubogi vsi okoli tebe.... upam, da ne boš imel potomcev.
EU Dig. Cenzura
08. 05. 2026 20.18
Zal se motis tudi podjetje imam z vec deset zaposlenimi. zal sem verjetnk bolj razgledan kot ti. Grdo da kar tako na poces pises bedarije. Ubogi si pa ti ker bos spet nasedel propagandi
Komentatorskijunky
08. 05. 2026 21.34
EU dig. osebno poznam podjetnike z več deset zaposlenimi, direktorje velikih podjetij in prometi, ki gredo v desetine milijonov. Niti eden ampak res, niti eden ti ne bi verjel, da imaš uspešno firmo "z več 10 zaposlenimi"
Noleani
08. 05. 2026 20.01
Tole ni tako nedolžno in bolj prenosljivo kot govorijo nekateri uradni strokovnjaki. Znanstveniki, ki so ta virus preučevali pa pravijo, da je človek najbolj kužen tisti dan, ko dobi vročino in takrat je za prenos dovolj že bežen stik, kar dokazujeta tako stevardesa, kot gospa, ki je za umrlo sedela dve vrsti nazaj. In tu je potem skrb zaradi 30 potnikov, ki se jih ne najde. Vseeno je tu smrtnost izjemno visoka.
EU Dig. Cenzura
08. 05. 2026 19.31
Isti scenarij kot covid samo zavito v drug celofan! Ne mors verjet da je se vedno toliko ljudi ki naseda propagandi!
Zmaga Ukrajini .
08. 05. 2026 19.54
Pazi, da ti Alu folija dobro tesni...
EU Dig. Cenzura
08. 05. 2026 20.20
Nimam folije je ne rabim. Hvala za skrb. Te obvestim ko bo cepilno mesto odprto
300 let do specialista
08. 05. 2026 19.28
Kitajce vprašajte kako se locira, ali pa Ruse. Polni smo demokracije in UI, ko gre za zajezitev labvirusa pa nemoč kaj.
jutri_pa_res
08. 05. 2026 19.28
Cepivo za to že je, ali ga bo treba šele na hitro izdelati?
EU Dig. Cenzura
08. 05. 2026 19.29
Moderna ima ze nekaj let patent in cepiva cakajo na prve privrzence
MarkoJur
08. 05. 2026 19.26
Kako ni seznama gostov??! Če ga ni, je treba to potopit...
EU Dig. Cenzura
08. 05. 2026 19.28
Pa sej ni tako kot se govori! Poglej desetkrat intervju fanta ki se je javil za tv, BERE SCENARIJ… joj so zaplankani ljudje. Pa nihce nima telefona na ladji, who in cdc imata razlicne datume izplutja in se in se….
jutri_pa_res
08. 05. 2026 19.25
Tako se je leta 2019/20 začela Korona. Eden tukaj, eden tam, začetni poskusi vse okužene poiskati, pa sledenje okužbam nazaj, pa karantene vseh v stiku, pa zaprtje trgovin, podjetij, držav, šolanje na daljavo, prepovedi gibanja, obvezne maske, cepljenje...Nič ni pomagalo, le malo se je upočasnilo...Upajmo samo, da je tole manj kužno... In če se slučajno razširi, kot se je Korona, bo spet padlo po Janši, kot je Korona...
nemski_ovcar
08. 05. 2026 19.25
Upam da je bil Golob.
televizija2000
08. 05. 2026 19.21
Tole bo katastrofa če ne bodo počakali, da mine inkubacijska doba.
EU Dig. Cenzura
08. 05. 2026 19.23
Naroci se da se cepis, da ne zmanjka cepiv!
300 let do specialista
08. 05. 2026 19.29
Ovcam ni pomoči, takoj sukajo rokavčke pa rišejo usrajinsko zastavo, aja...pa še zamaške zbirajo.
JackRussell
08. 05. 2026 19.00
Če se ne motim ima vsaka ladja spisek potnikov. V času digitalizacije se obnašamo kot v kameni dobi. Vsako ime ima rojstni dan in naslov.
Da se mene pita..
08. 05. 2026 18.39
Niko nezna,niko nezna..,
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763