Evropska komisija zaposlene svari, da je grožnja vohunov, ki si želijo dokopati do tajnih podatkov EU, realna. "Bruselj je eno največjih središč vohunov na svetu, na stotine aktivnih obveščevalnih uradnikov preži na našo institucijo," piše v sporočilu.
Opozarjajo, da je lahko tarča vsakdo, ne glede na to, kako nizek položaj zavzema. Pogosto naj bi vohuni sicer delovali pod popolnoma običajnimi krinkami, kot so diplomati, novinarji, lobisti, znanstveniki ali doktorski študenti, poroča spletni portal Politico.
Belgijski varnostni organi ocenjujejo, da je na nekaterih veleposlaništvih med 10 in 20 odstotkov diplomatov dejansko obveščevalnih uradnikov. Med kitajskimi novinarji naj bi bil to po nekaterih ocenah celo vsak peti.
Diplomatska služba EU je že leta 2019 posvarila svoje osebje pred grožnjo ruskega in kitajskega vohunjenja, češ da se po belgijski prestolnici mota več sto vohunov iz Pekinga in Moskve ter prisluškuje pogovorom v barih in restavracijah blizu sedeža Evropske komisije.
Obsežno poročilo o pripravljenosti unije na vojne in krize je minuli konec meseca vsebovalo tudi priporočilo EU, naj ustanovi lastno obveščevalno agencijo, s pomočjo katere bi se lažje branila pred grožnjami, sabotažami in tujimi agenti.
Že pred tem so se iz obveščevalnih služb zahodnih držav zvrstila številna opozorila, da se je grožnja ruskega vohunjenja od začetka ruske agresije nad Ukrajino februarja 2020 povečala.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.