Tujina

Evropski parlament odvzel imuniteto katalonskim evroposlancem

Bruselj, 09. 03. 2021 09.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Evropski parlament je glasoval za odvzem imunitete katalonskim evroposlancem Carlesu Puigdemontu, Clari Ponsati in Toniju Cominu, so danes sporočili v parlamentu. Odvzem imunitete so zahtevale španske oblasti, ki so pozdravile odločitev evropskih poslancev. V Barceloni pa so izrekli podporo svojim evroposlancem.

Za odvzem imunitete nekdanjemu katalonskemu predsedniku Katalonije Puigdemontu je na ponedeljkovem tajnem glasovanju glasovalo 400 evropskih poslancev, 248 jih je bilo proti, 45 pa se jih je glasovanja vzdržalo. Za odvzem imunitete nekdanjima katalonskima ministroma Cominu in Ponsatijevi pa so glasovali 404 poslanci, 247 jih je bilo proti, 42 pa se jih je glasovanja vzdržalo. Ponsatijeva je sporočila, da jo rezultati tega glasovanja navdajajo z upanjem in močjo za naslednjo bitko.

Začasni predsednik Katalonije Pere Aragones je medtem izrekel podporo trojici katalonskih evroposlancev. Poudaril je, da je to šele začetek nove sodne bitke, za katero je prepričan, da jo bodo dobili. Trije zagovorniki katalonske neodvisnosti so namreč že pred glasovanjem napovedali, da se bodo v primeru odvzema imunitete pritožili na Sodišče EU. Ocenjujejo, da špansko vrhovno sodišče ni pristojno za tovrstno zahtevo.

Carles Puidgemont
Carles Puidgemont FOTO: AP

Španska zunanja ministrica Arancha Gonzalez Laya pa je na drugi strani pozdravila odločitev Evropskega parlamenta. Po njenih besedah ta pošilja "tri sporočila". Eno od teh je, da "se težave Katalonije rešujejo v Španiji, in ne v Evropi", je povedala v izjavi za novinarje. 

Za to se zavzema španska vlada, ki katalonskim političnim silam ponuja roko, da bi našli rešitev prek dialoga in pogajanj, je pojasnila ministrica.

Drugo sporočilo glasovanja v Evropskem parlamentu je po njenih besedah, da se evropski poslanec ne more sklicevati na svoj mandat, da bi se izognil sojenju na nacionalnem sodišču. Tretje pa je sporočilo o "trdnosti pravne države v Španiji".

Ta katalonske politike preganja zaradi njihove vloge pri poskusu odcepitve Katalonije od Španije leta 2017. Odvzem imunitete pomeni, da bo lahko belgijsko sodišče znova preučilo špansko zahtevo za izročitev Puigdemonta in Comina, ki sta se leta 2017 pred pregonom zatekla v Belgijo. V Španiji sta obtožena vstajništva in zlorabe javnih sredstev. Postopek odločanja bo lahko nadaljevalo tudi sodišče na Škotskem, kamor se je zatekla Ponsatijeva, ki je doma obtožena vstajništva.

Nedavno je sicer bruseljsko prizivno sodišče zavrnilo izvršitev evropskega naloga za aretacijo nekdanjega katalonskega ministra Lluisa Puiga. To pomeni, da bi se lahko tudi Puigdemont, Comin in Ponsatijeva kljub odvzemu imunitete izognili izročitvi v domovino.

Katalonski evroposlanci napovedali pritožbo na odvzem imunitete

Katalonski evroposlanci Carles Puigdemont, Toni Comin in Clara Ponsati, ki jim je danes Evropski parlament odvzel poslansko imuniteto, so napovedali pritožbo na Sodišče EU. Puigdemont je zatrdil, da gre za politični pregon.

"Danes je žalosten dan za Evropski parlament. Mi smo izgubili imuniteto, parlament pa še več, posledično pa tudi evropska demokracija," je nekdanji predsednik Katalonije povedal po razglasitvi rezultatov, poročajo tuje tiskovne agencije. "To je jasen primer političnega pregona proti nam," je še poudaril.

Odzval se je tudi na besede španske zunanje ministrice Aranche Gonzalez Laya, da odločitev Evropskega parlamenta pošilja sporočilo, da je treba težave Katalonije reševati v Španiji, ne pa v Evropi. Katalonskega konflikta ni mogoče rešiti tako, da "nas vrnejo v roke španskega pravosodja", je zatrdil Puigdemont.

Comin je medtem izpostavil, da so številni evroposlanci nasprotovali odvzemu imunitete. Teh je bilo okoli 250, za pa jih je glasovalo okoli 400. "EU ima težavo z demokracijo v Španiji," je dejal.

"Prepričana sem, da je tudi med tistimi, ki so pod vplivom Španije glasovali za odvzem naše imunitete, veliko takšnih, ki so dvomili v pravilnost te odločitve. V prihodnosti bodo še imeli priložnosti, da spremenijo svoje stališče, ker gremo zdaj na sodišče v Luksemburgu s trdnimi argumenti o kršenju naših pravic," pa je povedala Ponsatijeva. Pritožbo na Sodišču EU bodo utemeljili z domnevnimi postopkovnimi napakami v obravnavi zahteve za odvzem imunitete.

Zdaj mora predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli španske pravosodne oblasti obvestiti, da so katalonskim politikom, ki sicer ostajajo evropski poslanci, odvzeli imuniteto. Španske oblasti pa bodo morale nato obvestiti belgijske in škotske kolege, da bodo nadaljevali obravnavo zahtev za izročitev. Puigdemont in Comin, ki sta v Španiji obtožena vstajništva in zlorabe javnih sredstev, sta se leta 2017 pred pregonom zatekla v Belgijo. Ponsatijeva, ki je doma obtožena vstajništva, pa je odšla na Škotsko.

Januarja letos je sicer bruseljsko prizivno sodišče zavrnilo izvršitev evropskega naloga za aretacijo nekdanjega katalonskega ministra Lluisa Puiga. To pomeni, da bi se lahko tudi trojica evroposlancev kljub odvzemu imunitete izognila izročitvi v domovino.

Evropski parlament je glasoval za odvzem imunitete katalonskim evroposlancem Carlesu Puigdemontu, Clari Ponsati in Toniju Cominu.
Evropski parlament je glasoval za odvzem imunitete katalonskim evroposlancem Carlesu Puigdemontu, Clari Ponsati in Toniju Cominu. FOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (137)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Silvester Kresnik
09. 03. 2021 19.48
Še an mihno brodimo po zahodni okuvoZemni Evropi, mimo bipovarne strategije, pa bo Svovenska vahkomisevnost dosegva, da bo "svobodomisevna" anarhija v Eu parvamenti prekriva pojm o Svovenskem privagajaju sodobnejšim razmeram. Sivc.
Al83
09. 03. 2021 19.05
Torej EU hipokrati podpirajo Škotsko samostojnost, Katalonske pa ne. Me sploh ne preseneča.
nikhrast
09. 03. 2021 20.08
-1
Škotska je hotela status quo, Španija pa ne. Pa to naj uredi Španija sama, ne pa EU, ravno tako naj na Škotskem to uredi UK, ne pa EU. Si predstavljaš koliko časa bo vzelo da se Katalonija priključi vsem evropskim ustanovam če postane samostojna, poglej Slovenijo, pa Kosovo zdaj.
riss
09. 03. 2021 17.13
+2
FAjon TAnja naj predlaga azil za tiste Katalonce, ki so jim odvzeli imuniteto in jih bodo zaprli, če se vrnejo v Španijo. Vem, da ga ona ne bo. Niti to ne bi naredila Joveva, Grošelj, Brglez, verjetno niti Novakova ne, ki čedalje bolj simpatizira z levičarji, ker pričakuje njihove glasove na volitvah za predsednico, ki jih pa ne bo. Ostali naši EU poslanci bi seveda bili za to.
riss
09. 03. 2021 17.04
+2
To pa je velik udarec EU demokraciji in po izstopu VB, ter "izločanju" drugače (s svojo glavo) mislečih držav, novi korak k počasnemu razpadanju ali preoblikovanju EU. Spomnimo se naše osamosvojitve, ki jo je podprla tudi Katalonija. Tudi vsi demokrati iz Slovenije podpiramo pravico naroda do samoodločbe. To je njihova volja. Španija je podobna tvorba, kot je bila Yugoslavija in strah centrale, ter EU je v tem, da zatrejo vse drobitve v kali. Dolgoročno se ne bo izšlo. Tudi nas komunizem ni mogel več zadržati v Yugi. Žal je pa sicer povsod zavržni sistem v EU, pri nas pa ostal in so leve stranke kontinuiteta njega. Parlamenti držav, ki sestavljajo EU, bodo postali samo še administracija.
nikhrast
09. 03. 2021 16.06
-4
Sploh vest kaj Katakonci zahtevajo, imajo pa zdaj že skoraj vse, borijo se pa naj za več samostojnosti v španksi konfederaciji. Pa bi se Katalonci odcepili, razglasili samostojnost in suverenost, samo kako se bodo potem spet priključili vsem tem ustanovam kot EU, NATO, schengen zono, euro valuto..., težko bo, jih bo kdo sploh priznal. Španija se nej spremeni v konfederacijo kjer ima vsaka provincija veliko pristojnosti. Ej, še v United Kingdom imajo svoje nogometne teame Anglija, Škotska, Severna Irska in Wales.
papi1
09. 03. 2021 18.44
+1
Samotnjak999
09. 03. 2021 15.44
+3
EU postaja povsem enak mastodont, kot nekdanja SZ. Centralno odločanje polit. komisarjev, centralna banka, ukinjanje svobode govora, preganjanje drugače mislečih... vse to pa z izgovorom, spoštovanja temeljnih vrednot na katerih je ta tvorba zgrajena? Tistih vrednot, da vedno bolj postajamo mezdni sužnji zahodnih korporacij, ki nam te njihove "vrednote" vsiljujejo, da bomo pridni in poslušni pri izpolnjevnju delovnih zavez.
Lutra Lutra 1
09. 03. 2021 15.03
+4
Fuj! Sram naj jih bo! Vse se vrača, vse se plača.
Petur
09. 03. 2021 13.28
+1
tudi janez bo ostal brez imunitete,zagotovo bo ta dan,in nasmeh bo bolj grenak!
MatyMasay
09. 03. 2021 13.10
+4
Od KUL a nič o Fašizmu in kje je Tunja Ajfoon..Nč, nč pa spet nč..
MatyMasay
09. 03. 2021 13.10
+4
pravica1
09. 03. 2021 13.00
+4
Dajmo še ene 3 sankcije Rusiji, medtem, ko počnemo iste svinjarije. Bedarije pač.
fafajonka
09. 03. 2021 12.57
+4
Vsi ki vpijete demokracija gor, demokracija dol --- ko so bili na oblasti Stalin, Tito, Gadafi, Sadam je bil red in mir --- danes je Ši, Kim in je mir in red, nobene vojne, nobenih beguncev.
kiropraktik
09. 03. 2021 12.53
+0
KUL mora takoj vložiti nezaupnico!!!
ni_mi_vse_eno
09. 03. 2021 12.45
+4
Evropa počasi gre v propad.
mistika
09. 03. 2021 12.43
+10
In potem nam evropa soli pamet o demokraciji in spoštovanju prava.
pirotehnik112
09. 03. 2021 12.37
+4
Po celi evropi isto sranje , denar je sveta vladar
jozejoze1
09. 03. 2021 12.31
+10
In ko bo na tapeti Rusija, lepo zaprite svoje usrane gobce.....izgubili ste vso kredibilnost lajanja
09ZarMan10
09. 03. 2021 12.27
+4
Tukaj se vidi, da je demokracija v EU parlamentu približno na nivoju Ivana Janeza Janše! Cel svet gre v "maloro".
resslovenka
09. 03. 2021 12.14
+15
A to je demokracija po EU zakonih. Ma dejte no... Španci proti Kataloncem?? Wooow 🙄
Banion
09. 03. 2021 12.02
+13
Vem da me bo moderator izbrisal a ne morem kaj da ne bi rekel toje ena velika SVINJARIJA, pridigamo o demokraciji, ljudem pa ne dovolimo da se odločijo kot želijo
Xipsilon
09. 03. 2021 12.10
-2
Problem je, da se je treba vprašati kdo so te ljudje? V demokraciji odloča večina, večina pa se ni izrekla za odcepitev Katalonije. To je pač uradno dejstvo. Če ti 58% upravičencev sploh ne pride volit potem težko govorimo o kakšnih večinah.
mistika
09. 03. 2021 12.44
+3
pravica1
09. 03. 2021 13.01
+1
Z isto težavo se ukvarjamo na vsakih volitvah v Sloveniji, pa očitno rezultati kar veljajo.
Xipsilon
09. 03. 2021 13.12
+3
@Mistika: marsikateri razlog verjetno. Eni, ker so proti odcepitvi (in takih je dejansko veliko), eni ker so se bali posledic, policijske represije itd. To, kar je počela španska policija je bilo obsojena vredno in sramotno. Pravica1: res je, pa vendar je to zopet neprimerljivo. Ne glede na udeležbo so to ustavno dovoljene volitve, referendumi itd. Spraševati ali se naj Katalonija odcepit je po španski ustavi neustavno, torej ničelno in kršitev ustave, beri zločin. Ravno zato, ker gre za izjemno občutljivo zadevo je potrebno, da ti voli ogromno ljudi. Ker to je edina možnost, da ti bo uspelo iz neustavnosti izsiliti ustavnost.
MatyMasay
09. 03. 2021 13.34
-1
Nekaj je potrebno dodat, da od Slovencev nikoli po tvoje ni bil nihče izvoljen v Evropski parlament, saj udeležba še 20 % ni bila. Danes po Sloveniji pa ropotajo absolutno ne izvoljeni Rjavc, Damijan, Tanja Ajfon, Alenka Aneks....Cvikel in ostali..In poglej Alenka je v parlamentu pa je ni nihče izvolil..
MatyMasay
09. 03. 2021 13.35
+0
Kako že nekdo je koral umret, da je prišla Alenka v parlament sedet..
Xipsilon
09. 03. 2021 11.58
-1
Primerjanje Slovenije in Katalonije kot to počno nekateri Katalonci in tudi komentatorji je popolnoma neumestno, saj je situacija precej drugačna. Jugoslavija je bila federativno urejena, kar pomeni, da so jo sestavljale posamezne socialistične republike, med drugim tudi Socialistična Republika Slovenija. Jugoslovanska ustava je, za razliko od španske, de iure imela zapisano v prvi točki "Izhajajoč iz pravice vsakega naroda do samoodločbe, ki vključuje tudi pravico do odcepitve.../". Španska, tako kot tudi slovenska, ima v ustavi nekaj v smislu " je ozemeljsko enotna in nedeljiva država." Druga pomembna razlika je, da je referendum za osamosvojitev Slovenije podprlo 95%, udeležba pa je bila kar 93,2%. V Kataloniji je bila sicer 90% podpora za odcepitev, vendar ob zgolj 42,3% udeležbi. In tu naletimo na nov problem. Namreč za razliko od Slovenije je v Kataloniji tudi ogromno nasprotnikov odcepitve, ki so tako ali drugače s Španijo močno povezani (ekonomsko, družinsko, itd.). Slovenska enotnost je bila ključna, saj je dala takratni politiki samozavest. Če se toliko ljudi izreče za nekaj, to vseeno šteje in tudi ostali se težko sprenevedajo. Osebno želim, da se zadeva med Španijo in Katalonijo reši brez nasilja. Vseeno pa bo volja Kataloncev veliko bolj jasna, če bo volilna udeležba 90% in 90% tudi podpora odcepitvi.
Totalna Svoboda
09. 03. 2021 12.20
+4
Katalonci niso imeli pravice, da vplivajo na Spansko (Kastiljsko) ustavo. Tako kot na primer prebivalci Krima niso imeli pravice, da preprecijo Hruscovu, da je regijo dobesedno ukradel Rusiji in jo podaril Ukrajini navkljub 80% populacije, ki je ruska. Potem pa je ta ista Ukrajina sprejela ustavo, v kateri seveda Krimcani ne bodo nikoli vec mogli ven. No vsaj tako so si zamislili, pa so hvala bogu vseeno popusili.
fafajonka
09. 03. 2021 12.53
-4
Pred dobrimi 50 leti je bila katalonščina prepovedana!!!
Xipsilon
09. 03. 2021 13.28
+3
Najboljše mešati vsak svetovni ozemeljski konflikt v Katalonijo. Še vedno Totalna Svoboda nisi napisal, kje je Katalonija primerljiva s slovensko situacijo. Pusti sedaj darila sovjetskih voditeljev, ki so pač verjeli, da bo Sovjetska zveza večna in ker ni bila, je to ustvarilo nove konflikte. Tudi, če Katalonci niso prisostvovali pri pisanju ustave, ne pomeni, da je ne kršijo. Ravno zato pa potrebujejo na svoji strani ljudi (pravo pač ni na njihovi), eno veliko maso, ki se izreče za samostojnost. Res ne vem, kaj tukaj komu ni jasno.
Xipsilon
09. 03. 2021 13.29
+3
Ja bila je prepovedana, ker je imela Španija fašističnega diktatorja, ki pa ga danes ni več.