Za odvzem imunitete nekdanjemu katalonskemu predsedniku Katalonije Puigdemontu je na ponedeljkovem tajnem glasovanju glasovalo 400 evropskih poslancev, 248 jih je bilo proti, 45 pa se jih je glasovanja vzdržalo. Za odvzem imunitete nekdanjima katalonskima ministroma Cominu in Ponsatijevi pa so glasovali 404 poslanci, 247 jih je bilo proti, 42 pa se jih je glasovanja vzdržalo. Ponsatijeva je sporočila, da jo rezultati tega glasovanja navdajajo z upanjem in močjo za naslednjo bitko.
Začasni predsednik Katalonije Pere Aragones je medtem izrekel podporo trojici katalonskih evroposlancev. Poudaril je, da je to šele začetek nove sodne bitke, za katero je prepričan, da jo bodo dobili. Trije zagovorniki katalonske neodvisnosti so namreč že pred glasovanjem napovedali, da se bodo v primeru odvzema imunitete pritožili na Sodišče EU. Ocenjujejo, da špansko vrhovno sodišče ni pristojno za tovrstno zahtevo.
Španska zunanja ministrica Arancha Gonzalez Laya pa je na drugi strani pozdravila odločitev Evropskega parlamenta. Po njenih besedah ta pošilja "tri sporočila". Eno od teh je, da "se težave Katalonije rešujejo v Španiji, in ne v Evropi", je povedala v izjavi za novinarje.
Za to se zavzema španska vlada, ki katalonskim političnim silam ponuja roko, da bi našli rešitev prek dialoga in pogajanj, je pojasnila ministrica.
Drugo sporočilo glasovanja v Evropskem parlamentu je po njenih besedah, da se evropski poslanec ne more sklicevati na svoj mandat, da bi se izognil sojenju na nacionalnem sodišču. Tretje pa je sporočilo o "trdnosti pravne države v Španiji".
Ta katalonske politike preganja zaradi njihove vloge pri poskusu odcepitve Katalonije od Španije leta 2017. Odvzem imunitete pomeni, da bo lahko belgijsko sodišče znova preučilo špansko zahtevo za izročitev Puigdemonta in Comina, ki sta se leta 2017 pred pregonom zatekla v Belgijo. V Španiji sta obtožena vstajništva in zlorabe javnih sredstev. Postopek odločanja bo lahko nadaljevalo tudi sodišče na Škotskem, kamor se je zatekla Ponsatijeva, ki je doma obtožena vstajništva.
Nedavno je sicer bruseljsko prizivno sodišče zavrnilo izvršitev evropskega naloga za aretacijo nekdanjega katalonskega ministra Lluisa Puiga. To pomeni, da bi se lahko tudi Puigdemont, Comin in Ponsatijeva kljub odvzemu imunitete izognili izročitvi v domovino.
Katalonski evroposlanci napovedali pritožbo na odvzem imunitete
Katalonski evroposlanci Carles Puigdemont, Toni Comin in Clara Ponsati, ki jim je danes Evropski parlament odvzel poslansko imuniteto, so napovedali pritožbo na Sodišče EU. Puigdemont je zatrdil, da gre za politični pregon.
"Danes je žalosten dan za Evropski parlament. Mi smo izgubili imuniteto, parlament pa še več, posledično pa tudi evropska demokracija," je nekdanji predsednik Katalonije povedal po razglasitvi rezultatov, poročajo tuje tiskovne agencije. "To je jasen primer političnega pregona proti nam," je še poudaril.
Odzval se je tudi na besede španske zunanje ministrice Aranche Gonzalez Laya, da odločitev Evropskega parlamenta pošilja sporočilo, da je treba težave Katalonije reševati v Španiji, ne pa v Evropi. Katalonskega konflikta ni mogoče rešiti tako, da "nas vrnejo v roke španskega pravosodja", je zatrdil Puigdemont.
Comin je medtem izpostavil, da so številni evroposlanci nasprotovali odvzemu imunitete. Teh je bilo okoli 250, za pa jih je glasovalo okoli 400. "EU ima težavo z demokracijo v Španiji," je dejal.
"Prepričana sem, da je tudi med tistimi, ki so pod vplivom Španije glasovali za odvzem naše imunitete, veliko takšnih, ki so dvomili v pravilnost te odločitve. V prihodnosti bodo še imeli priložnosti, da spremenijo svoje stališče, ker gremo zdaj na sodišče v Luksemburgu s trdnimi argumenti o kršenju naših pravic," pa je povedala Ponsatijeva. Pritožbo na Sodišču EU bodo utemeljili z domnevnimi postopkovnimi napakami v obravnavi zahteve za odvzem imunitete.
Zdaj mora predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli španske pravosodne oblasti obvestiti, da so katalonskim politikom, ki sicer ostajajo evropski poslanci, odvzeli imuniteto. Španske oblasti pa bodo morale nato obvestiti belgijske in škotske kolege, da bodo nadaljevali obravnavo zahtev za izročitev. Puigdemont in Comin, ki sta v Španiji obtožena vstajništva in zlorabe javnih sredstev, sta se leta 2017 pred pregonom zatekla v Belgijo. Ponsatijeva, ki je doma obtožena vstajništva, pa je odšla na Škotsko.
Januarja letos je sicer bruseljsko prizivno sodišče zavrnilo izvršitev evropskega naloga za aretacijo nekdanjega katalonskega ministra Lluisa Puiga. To pomeni, da bi se lahko tudi trojica evroposlancev kljub odvzemu imunitete izognila izročitvi v domovino.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.