V resoluciji, ki so jo v Evropskem parlamentu sprejeli z dvigom rok, so poslanci Prištino in Beograd pozvali k umiritvi razmer na severu Kosova. Pozvali so ju k odpovedi nasilju in provokacijam ter ustavitvi vseh dejanj, ki bi lahko dodatno zaostrila napetosti, pa tudi k dejavnim prizadevanjem za mirno reševanje sporov preko dialoga pod okriljem EU, so sporočili iz Evropskega parlamenta.
Poslanci so ocenili, da vodi srbska vlada v odnosu do Kosova in njegovih zahodnih partnerk zelo nevarno politiko. "Agresivno vojaško obnašanje skupaj z radikaliziranimi političnimi sporočili v Srbiji in močnimi znaki o vpletenosti srbske države v nedavno politično nasilje na severu Kosova kaže, da vodi srbska vlada zelo nevarno, a usklajeno politiko do Kosova in njegovih zahodnih partnerjev," piše v resoluciji.
Izrazili so zaskrbljenost zaradi dokazov o povezavi nasilnih kriminalnih skupin na severu Kosova in v Srbiji s srbsko državo.
Izpostavili so, da pozorno spremljajo preiskavo kosovskih oblasti omenjenega napada na severu Kosova v Banjski, ki so ga označili za teroristični napad. V oboroženem napadu na kosovsko policijo je bil ubit kosovski policist, kasneje pa še trije srbski napadalci. Srbske oblasti so pozvali k polnemu sodelovanju s preiskavo in da odgovorne za napad, ki trenutno bivajo v Srbiji, privedejo na sodišča, tudi z olajšanjem njihove izročitve Kosovu.
Srbija ne želi izročiti organizatorja napada
V Srbiji med drugim trenutno živi Milan Radoičić, ki je prevzel odgovornost za organizacijo napada. Ta kontroverzni, bogati in vplivni podjetnik z močnimi povezami s srbskimi oblastmi je bil do nedavnega podpredsednik Srbske liste, največje stranke kosovskih Srbov. Srbski predsednik Aleksandar Vučić, s katerim sta tesno sodelovala, je že zavrnil njegovo izročitev Kosovu, ker Beograd kosovske države ne priznava, pa tudi zato, ker da proti njemu v Srbiji vodijo svoj postopek. Po zaslišanju zaradi suma tihotapljenja orožja na Kosovo je sedaj na prostosti. Ob tem so za tri umrle srbske napadalce v Srbiji imeli dan žalovanja. Priština oblasti v Beogradu obtožuje vpletenosti v napad, kar pa te zanikajo.
"Če bo preiskava ugotovila neposredno vpletenost srbske države v napade 24. septembra, bi Evropska komisija morala zamrzniti sredstva, ki so bila Srbiji zagotovljena v okviru instrumenta za predpristopno pomoč III, Svet EU pa sprejeti ciljno usmerjene omejevalne ukrepe, vključno z zamrznitvijo premoženja in prepovedjo potovanja v EU proti destabilizirajočim akterjem na severu Kosova in vodjem večjih mrež organiziranega kriminala," so zapisali.
Evropski poslanci so še ocenili, da bi Evropska komisija morala delovati kot poštena posrednica v procesu normalizacije odnosov med Beogradom in Prištino ter se izogibati popuščanju Srbiji. Od Sveta EU pa bi morala zahtevati, da odpravi negativne ukrepe proti Kosovu in obnovi stike na visoki ravni s predsednico in vlado Kosova.
Komisijo so še pozvali, naj do konca leta pripravi in predstavi pregleden in ambiciozen časovni načrt za vključitev Kosova v EU.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.