Tujina

Evropsko javno tožilstvo prejelo slovenski predlog kandidatov

Bruselj, 22. 11. 2021 12.43 2 min branja 2

Slovenija je bila v zadnjih mesecih deležna opozoril, naj vendarle predlaga kandidata.

Evropsko javno tožilstvo (EPPO) je potrdilo, da je od Slovenije prejelo predlog dveh kandidatov za evropska delegirana tožilca. Ob tem je v zapisu na Twitterju poudarilo, da nacionalne oblasti kandidate predlagajo, kolegij EPPO pa sprejme odločitev o njihovem imenovanju. "To je bistveno za našo neodvisnost," so dodali.

Slovenija je bila v zadnjih mesecih deležna opozoril, naj vendarle predlaga kandidata.
Slovenija je bila v zadnjih mesecih deležna opozoril, naj vendarle predlaga kandidata.
FOTO: Dreamstime

Vlada se je namreč minuli teden na četrtkovi seji odločila, da za evropska delegirana tožilca predlaga oba kandidata, ki sta vložila kandidaturi, torej Tanjo Frank Eler in Mateja Oštirja. Predlog je sicer glede na odločitev vlade začasen, dokler ne bodo uspešno končali nacionalnega dela postopka imenovanja kandidatov.

Določilo o "začasnosti" je sprožilo niz vprašanj. Med drugim je Državnotožilski svet (DTS) je v povezavi s temi dilemami opozoril, da "predpisi začasnega imenovanja ne predvidevajo niti vladi ne dajejo pristojnosti, da bi na kakršen koli način zamejevala ali posegala v predlog DTS za imenovanje evropskih delegiranih tožilcev".

Frank Elerjeva in Oštir sta menila, da vlada nima pristojnosti odločiti o trajanju mandata tožilcev, ampak da bo o tem odločil EPPO. Sta pa izrazila zadovoljstvo, da se je postopek imenovanja končno premaknil z mrtve točke in da bo vlada nekako izpolnila svojo zakonsko dolžnost.

Ministrstvo za pravosodje je v petek pojasnilo, da je vlada pri tem izkoristila možnost, zapisano v uredbi Sveta EU 1939 iz leta 2017, po kateri lahko država v določenih primerih za novega evropskega delegiranega tožilca predlaga drugega tožilca.

EPPO je pristojen za preiskavo, pregon in obtožbe v primeru kaznivih dejanj, ki škodujejo finančnim interesom EU. V projektu sodeluje 22 članic Unije, tudi Slovenija, ki do četrtkove odločitve vlade edina še ni imenovala evropskih delegiranih tožilcev.

Evropska glavna tožilka Laura Kövesi je v minulih mesecih večkrat opozorila, da to ovira delovanje tožilstva, spodkopava njegovo učinkovitost pri zaščiti finančnih interesov EU in terja ukrepanje z vsemi razpoložljivimi sredstvi.

  • slika 1
  • slika 2
  • slika 3
  • slika 4
  • slika 5
  • slika 6
  • slika 7
  • slika 8
  • slika 9
  • slika 10
  • slika 11
  • slika 12
  • slika 13
  • slika 14
  • slika 15
  • slika 16
  • slika 17
  • slika 18
  • slika19
  • Slika 20
KOMENTARJI2

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mungus
22. 11. 2021 13.59
a ta 2 "tožilca" bosta očitno pisana na kožico od pukla.....ko se bo na veliko kradlo bosta ta 2 stran gledala....a ne?
ArkaMast
22. 11. 2021 15.08
Ti pa si mungus.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1420