"Obžalujem, da v EU ni soglasja za ukrepanje na podlagi junijske ugotovitve, da Izrael krši drugi člen pridružitvenega sporazuma o človekovih pravicah. Načelni dogovor o humanitarni pomoči ne more biti opravičilo za neukrepanje. Vsi imamo odgovornost, da zaščitimo civiliste," je na družbenem omrežju X sporočila Tanja Fajon.
Ministrica je že pred zasedanjem poudarila, da mora EU uporabiti vse možne ukrepe, ki jih ima na voljo, da bi preprečila nadaljevanje vojne v Gazi.
Glede napovedi premierja Roberta Goloba, da bo Slovenija ukrepala skupaj z drugimi podobno mislečimi državami članicami, če ukrepov proti Izraelu ne bo sprejela unija, pa je dejala, da je treba najprej počakati na razplet zasedanja v Bruslju.
Med ukrepi, ki bi jih lahko sprejeli na nacionalni ravni, je ob prihodu omenila embargo na izvoz orožja v Izrael in prepoved uvoza izdelkov iz nezakonitih izraelskih naselbin na Zahodnem bregu.
Zunanji ministri članic unije so danes v Bruslju razpravljali o nadaljnjih korakih v zvezi s pregledom pridružitvenega sporazuma EU-Izrael, potem ko so pristojne službe v Bruslju ugotovile, da izraelska vlada s svojimi aktivnostmi v Gazi krši drugi člen sporazuma. Ta določa, da odnosi med stranema temeljijo na spoštovanju človekovih pravic.
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas je pri tem ministrom predstavila pretekli teden doseženi dogovor z Izraelom, ki se je zavezal h konkretnim ukrepom za izboljšanje humanitarnih razmer v Gazi.
Fajon je pohvalila prizadevanja visoke predstavnice za izboljšanje humanitarnih razmer v palestinski enklavi in pozvala k takojšnji uveljavitvi dogovora.
"Človeško trpljenje in žrtve niso sprejemljivi, zlasti pri distribuciji humanitarne pomoči. Zaščita civilistov mora biti na prvem mestu," so njene besede navedli na zunanjem ministrstvu.

"Ustaviti moramo to grozljivo vojno. Zato je stališče Slovenije zelo jasno. Evropska unija mora uporabiti vse možne ukrepe, ki jih ima, da bi preprečila nadaljevanje vojne, pobijanja civilistov," je povedala Fajonova.
Slovenija po njenih besedah podpira vse ukrepe, ki so na mizi, tudi suspenz celotnega pridružitvenega sporazuma EU-Izrael.
Med ukrepi, za katere je nekaj možnosti za zadostno podporo med državami članicami, je naštela prekinitev trgovinskega dela pridružitvenega sporazuma, zaostrovanje sankcij proti nasilnim izraelskim naseljencem na Zahodnem bregu in embargo na izvoz orožja v Izrael.
"A kolikor preštevam države, se mi zdi, da politične volje ne bo," je ocenila ministrica.
Glede napovedi premierja Roberta Goloba, da bo Slovenija ukrepala skupaj z drugimi podobno mislečimi državami članicami, če ukrepov proti Izraelu ne bo sprejela unija, je dejala, da je treba najprej počakati na razplet današnjega zasedanja v Bruslju.
Med možnimi ukrepi, ki bi jih lahko sprejeli na nacionalni ravni, je omenila embargo na izvoz orožja in prepoved uvoza izdelkov iz nezakonitih izraelskih naselbin na Zahodnem bregu.

Že v ponedeljek se je Fajonova v Bruslju udeležila ministrskega srečanja EU-Južno sosedstvo, ob robu katerega se je sestala s palestinsko kolegico Varsen Agabekjan Šahin. Ta je sprejela njeno vabilo, da jeseni pride na obisk v Slovenijo, ki bo namenjen krepitvi dvostranskih odnosov, je danes dejala Fajon.
ZSSS za uvedbo sankcij proti Izraelu
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so pozvali vlado Republike Slovenije za uvedbo sankcij proti Izraelu in k podpori Francesci Albanese. "Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) odločno obsoja nasilje nad prebivalstvom Gaze ter povzročanje lakote in nevzdržnih življenjskih razmer na njenem območju. Obsojamo kršitve mednarodnega prava, napade na civiliste, zadrževanje humanitarne pomoči in nespoštovanje dogovorjenih prekinitev ognja. Nujno je potrebno zagotoviti takojšnjo prekinitev ognja, izpustitev vseh talcev in neoviran dostop humanitarne ter druge pomoči na območje Gaze. Pozivamo tudi k izplačilu vseh neplačanih dajatev za več kot 200.000 palestinskih delavcev, ki so zaposleni v Izraelu in že več kot leto dni čakajo na zaostala plačila, kar še dodatno poglablja humanitarno krizo v Gazi," so zapisali v izjavi za javnost.
"V Palestini se dogaja genocid, ki ga nad palestinskim prebivalstvom izvaja Izrael. To sta potrdila že posebni odbor Združenih narodov in neodvisna raziskava Amnesty International, pa tudi mnogi zgodovinarji in drugi strokovnjaki, ki preučujejo zločine genocida. Mednarodno kazensko sodišče (International Criminal Court - ICC) je razpisalo naloge za aretacijo izraelskega premierja in ministra za obrambo, Meddržavno sodišče (International court of justice - ICJ) pa je že lansko leto razglasilo, da je verjetno, da početje Izraela v Palestini pomeni genocid," so dodali in izrazili podporo posebni poročevalki Združenih narodov (ZN) za stanje človekovih pravic na okupiranih palestinskih ozemljih Francesci Albanese.
Kallas: Možnosti ostajajo na mizi
Visoka zunanjepolitična predstavnica unije Kallasova je dejala, da možnosti ukrepov ostajajo na mizi, in Izrael pozvala k uresničitvi dogovora o povečanju dobav humanitarne pomoči v Gazo.
Kallasova je po zasedanju zunanjih ministrov v Bruslju ponovila, da je mogoče opaziti prve rezultate izpolnjevanja dogovora med EU in Izraelom, kot sta odprtje nekaterih mejnih prehodov in vstopanje več tovornjakov s humanitarno pomočjo v Gazo. Vendar pa to ni dovolj, saj so humanitarne razmere v palestinski enklavi še vedno nevzdržne, je poudarila.

Dodala je, da možnosti ukrepov proti Izraelu zaradi kršenja določbe pridružitvenega sporazuma z EU o človekovih pravicah ostajajo na mizi. Med temi so popolna prekinitev sporazuma, prekinitev političnega dialoga in prekinitev trgovinskega dela sporazuma.
"Možnosti bomo pustili na mizi in ostajamo pripravljeni ukrepati, če Izrael ne bo izpolnil svojih zavez. Cilj ni kaznovati Izrael, ampak izboljšati razmere v Gazi," je poudarila.
Napovedala je, da bodo o napredku pri izpolnjevanju dogovora s strani Izraela države članice obveščali na dva tedna.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.