Na skupni novinarski konferenci z avstrijskim kolegom Alexandrom Schallenbergom je Fajonova dejala, da Črna gora tvega izgubo zaupanja. "Če Črna gora ne bo poskrbela za delovanje vseh institucij, bi lahko v Bruslju razmislili o zaustavitvi celotnega pristopnega procesa za članstvo v EU," je opozorila.
Na vprašanje, ali bi priznala vlado, oblikovano na podlagi zakona o predsedniku, ki zmanjšuje njegove pristojnosti, je odgovorila, da bi o tem resno razmislila.
"Stališče Beneške komisije poznate. Če bo prišlo do poskusa oblikovanja nove vlade, bomo resno razmislili o sodelovanju z vlado, ki bi nastala na podlagi spornega zakona. Najprej moramo imeti učinkovito in popolno ustavno sodišče," je poudarila po poročanju črnogorskega časnika Vijesti.
V zadnjih tednih je v Črni gori zaradi spornega zakona, ki ga je predsednik Milo Đukanović minuli petek vendarle podpisal, večkrat prišlo do protestov. Zaradi neimenovanja sodnikov v državi prav tako ne deluje ustavno sodišče, medtem pa se vrstijo pozivi k predčasnim volitvam.
Kot je še dejala Fajon, so nedavni dogodki v Črni gori povzročili krizo institucij in upočasnitev pogajanj z Brusljem za vstop države v EU. "Razmere so zaskrbljujoče," je ocenila ministrica, a zagotovila, da ima Podgorica podporo Ljubljane.
"Slovenija bo s svojimi izkušnjami in znanjem vedno pripravljena pomagati pri iskanju skupnega imenovalca med političnimi akterji, kar bi omogočilo izhod iz trenutne blokade v državi," je dejala.
K odpravi notranjepolitične blokade v Črni gori, imenovanju ustavnih sodnikov in krepitvi prizadevanj za njen vstop v EU je pozval tudi Schallenberg. Ob tem je poudaril, da je bila država do nedavnega vodilna med kandidatkami za članstvo na Zahodnem Balkanu.
"Zato smo tukaj. To je obisk, ki prihaja z jasnim opozorilom in spodbudo, ki jo dajemo v imenu naših kolegov. Želimo, da ta država premaga politično krizo in zastoj. Če se bo zastoj nadaljeval, bo Črna gora tvegala, da ostane brez naslednjega koraka na poti v EU," je po navedbah Vijesti dejal avstrijski zunanji minister.
"Obisk Schallenberga in Fajonove je zadnja budnica za Črno goro, če želi ohraniti evropsko prihodnost," je po srečanju z ministroma sporočil Đukanović.
Za podporo Črni gori se je obema ministroma zahvalil tudi črnogorski premier Dritan Abazović. "Ostajamo trdno zavezani integraciji v EU. Pozivamo k nujnemu imenovanju sodnikov ustavnega sodišča za izhod iz institucionalne krize," je dodal.
Zunanja ministra Slovenije in Avstrije sta se na obisku v Podgorici mudila v imenu visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Josepa Borrella.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.