Na jutranji novinarski konferenci so predstavniki bolnišnice in obrambni minister Robert Kalinak povedali, da se je zdravstveno stanje predsednika vlade Roberta Fica po peturni operaciji stabiliziralo, a da ostaja resno. Fico bo danes deležen še operacije kolka, so sporočili iz bolnišnice. Medtem je obrambni minister povedal, da je Ficovo stanje še naprej "zelo resno".
Direktorica bolnišnice Miriam Lapunikova je povedala, da je Fico opravil CT. Operacija je potekala kar pet ur, v njej pa sta sodelovali dve zdravniški ekipi. "Pacient ima več strelnih ran. Njegovo stanje je stabilno, a zelo resno."
Stanje Fica dan po napadu ostaja resno, a stabilno. Kalinak je ob tem poudaril, da premier še ni zunaj nevarnosti. Utrpel je štiri strelne rane, je dodal.
Na Slovaškem je tudi ekipa 24UR z Anžetom Božičem, ki se bo s terena oglašal z najbolj svežimi informacijami o dogajanju.
Podpredsednik vlade Tomas Taraba je v sredo zvečer za BBC povedal, da je bila operacija uspešna ter da misli, da bo Fico na koncu preživel. Le dobro uro pred tem sta notranji in obrambni minister povedala, da se Fico bori za življenje, potem ko ga je napadalec petkrat ustrelil v kraju Handlove, 150 kilometrov severovzhodno od Bratislave. Taraba je še povedal, da je bil premier ustreljen z majhne razdalje ter da je ena krogla šla čez njegovo trebušno votlino, druga pa je zadela sklep. Markiza TV poroča, da je življenje predsednika vlade še vedno ogroženo.
Politično motiviran napad
"Lahko potrdim, da osumljenec ni član nobene radikalizirane politične skupine, ne desne ne leve," je dejal minister po poročanju slovaških medijev.
Znova je potrdil, da je šlo za politični motiviran napad. Moški namreč ni bil zadovoljen s političnimi razmerami v državi, njegovo prepričanje pa se je še okrepilo po predsedniških volitvah aprila letos. "Za vse nadaljnje podrobnosti velja embargo, ki ga je uvedlo generalno tožilstvo," je dodal minister.
Policija domnevnega osumljenca še ni uradno identificirala, so pa o njegovi identiteti poročali lokalni slovaški mediji. Streljal naj bi 71-letni pisatelj in politični aktivist Juraj Cintula. Slovaški mediji poročajo tudi, da je domnevni napadalec deloval sam, danes je dobil tudi svojega odvetnika.
Izrednih razmer ne bodo razglasili
Politična atmosfera je bila na Slovaškem v zadnjih mesecih zelo napeta. Predstavniki vlade in opozicije so pozvali k ublažitvi retorike, policija pa je napovedala, da bo nadzorovala javne razprave o atentatu. Kalinak je danes pojasnil, da izrednih razmer ne bodo razglasili, saj da si ne želijo omejitev, bodo pa družbo skušali pomiriti. Bodo pa okrepili varovanje politikov in drugih oseb, ki bi lahko bile ogrožene, vključno z novinarji.
Sosedna češka policija je po vsej državi poostrila nadzor, tudi zaradi svetovnega prvenstva v hokeju, kjer bo v Ostravi igrala tudi slovaška reprezentanca.
V slovaški prestolnici je tudi ekipa 24UR. Novinar Anže Božič poroča, da policija danes varuje predvsem vladna poslopja. Dopoldne se je sestal svet za nacionalno varnost, nato je sledila še seja vlade brez Fica. Vladno poslopje varujejo policisti in varnostniki z avtomatskim orožjem, ponekod so dvignili tudi posebne avtomobilske prepreke. Dogajanja dan po atentatu v Bratislavi sicer spremljajo številne novinarske.
Atentat se je zgodil na dan, ko je parlament začel razpravo o vladnem predlogu za ukinitev slovaške javne radiotelevizije RTVS, poroča BBC. Tisoče Slovakov je v preteklih dneh protestiralo proti predlagani reformi, za sredo so bili tudi napovedani protestni shodi, ki pa jih je opozicija nemudoma odpovedala, ko je izvedela za atentat.
V napetem političnem ozračju je policija pozvala medije, naj onemogočijo komentiranje pod članki, povezanimi s streljanjem na premierja, javnost pa, da se vzdrži grozilnih in sovražnih komentarjev. Delno krivdo za napad je notranji minister pripisal novinarjem, ki jih je obtožil širjenja sovraštva. Podobno kritičen je bil tudi do tega, kar je opisal kot sovražni govor na družbenih omrežjih.
Novoizvoljeni slovaški predsednik predlaga ustavitev predvolilne kampanje
Novoizvoljeni predsednik Slovaške Peter Pellegrini je danes v luči napetih družbenih razmer po sredinem poskusu atentata na Fica skupaj z odhajajočo predsednico Zuzano Čaputovo stranke pozval, naj začasno ustavijo ali vsaj omilijo svoje predvolilne dejavnosti. Pellegrini je dan po napadu, ki je pretresel Slovaško, pozval k zadržanosti strank v predvolilnem času. Konfrontacije in medsebojna obtoževanja med politiki so zadnja stvar, ki jo država potrebuje v tem trenutku, je pojasnil. Oba bosta voditelje vseh političnih strank pozvala na skupna posvetovanja, namenjena umiritvi razmer in obsodbam nasilja.
Pellegrini je danes popoldne Fica obiskal v bolnišnici, poroča slovaški portal ta3, in z njim nekaj minut tudi govoril.
Slovaški novinar: Skušamo razumeti, kaj se je zgodilo in zakaj
Slovaška je v šoku, je za STA dejal novinar slovaškega časnika Pravda Andrej Matišak dan po atentatu na premierja Roberta Fica. Trenutno skušajo vsi razumeti, kaj se je zgodilo in zakaj. V ozračju pa je po njegovih besedah čutiti strah in napetost. Osebno ni preveč optimističen, da bo dogodek umiril napeto ozračje v državi, čeprav bi bilo to dobro.
Vsi v državi zelo pozorno spremljajo stanje Fica, ki je trenutno stabilno, vendar še vedno zelo resno, je pojasnil namestnik urednika zunanjepolitičnega uredništva Pravde Matišak. Po trenutnih informacijah je napadalec deloval sam, nič ne namiguje na to, da je bil del kakšne večje skupine. "Možno pa je, da bomo iz kakšnega dokumenta enkrat izvedeli, da se je radikaliziral," je dodal.
Veliko podrobnosti o napadu in storilcu ostaja neznanih. Ugibanj je veliko, uradnih informacij pa le malo. A po mnenju Matišaka je dobro, da so si oblasti vzele čas pri komuniciranju podrobnosti glede stanja premierja in okoliščin napada. "Bodimo iskreni, kot novinarji in tudi javnost, pričakujemo informacije v prvi sekundi 24 ur na dan, sedem dni v tednu, ampak včasih to ni pravi pristop," je dejal.
V sredo je bilo namreč zelo veliko dogajanja in stvari so se neprestano spreminjale. Gotovo je imelo prednost rešiti življenje premierja, zato so verjetno čakali, da je bilo jasnega malo več, preden so stopili pred kamere, je dodal. Bolje je imeti prave informacije kasneje, kot netočne prej, je še ocenil.
Ocenil je, da se je politika neposredno po napadu odzvala profesionalno, opozicija je na primer nemudoma obsodila grozovito dejanje nasilja, odpovedali so tudi načrtovani protest proti spremembi zakona o slovaški javni radioteleviziji. Predsednica Zuzana Čaputova, ki je bila sama v preteklosti tarča groženj političnih nasprotnikov, zaradi katerih se ni odločila za kandidaturo za nov mandat, pa je poudarila, da gre za okruten in neusmiljen napad.
A medtem so nekateri vladni politiki na žalost že začeli krivdo pripisovati progresivnim silam in liberalnim medijem. To pa bi lahko po besedah Matišaka vodilo le še v dodatno radikalizacijo ljudstva.
Številni mediji so po napadu v sredo pisali o že dlje časa napetem ozračju na Slovaškem, h kateremu naj bi prispevala tudi vlada Roberta Fica s svojimi reformami. "Preprosto je res, da imajo na agendi nekaj radikalnih zadev," je dejal Matišak. Pri tem je naštel spore z Evropsko komisijo in nevladnimi organizacijami, načrte za spremembo sistema tožilcev in zakona o slovaški javni radioteleviziji. Tudi retorika je bila v državi velik izziv, je dodal.
Prepričan je, da je bil poskus atentata na premierja tako grozljiv dogodek, ki bi moral vse voditi v to, da se ustavijo in razmislijo glede svojih napak v preteklosti. "Rad bi verjel, da bomo sposobni umiriti razmere, ampak nisem zares optimističen," je zaključil.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.