Nagrajenca sta obenem spomnila na številne kolege, ki jih preganjajo, so zaprti ali so jih celo umorili zaradi njihovega dela. Novinarji imajo jasno misijo in to je ločevati med dejstvo in izmišljotinami, je poudaril Muratov. "Smo predpogoj za napredek. Smo protistrup za tiranijo," je dodal.
Ressa pa je bila v svojem govoru ostra predvsem do spletnih velikanov, kot je na primer Facebook. "Kar se dogaja na družbenih omrežjih, ne ostaja le na družbenih omrežjih. Spletno nasilje je nasilje v resničnem življenju," je poudarila.
Spomnimo
Nobelovo nagrado za mir letos prejmeta soustanoviteljica filipinske preiskovalne strani Rappler Ressa in soustanovitelj ruskega neodvisnega časnika Novaja Gazeta Muratov. Izbrali so ju zaradi njunih naporov pri varovanju svobode izražanja.
Predsednica norveškega Nobelovega odbora Berit Reiss-Andersen je v četrtek dejala, da nagrajenca predstavljata vse novinarje, ki se dnevno borijo za to, da lahko delijo informacije z družbo.
Tudi Muratov je dan pred podelitvijo poudaril, da je letošnja Nobelova nagrada namenjena vsem novinarjem. Da je za novinarje ponekod res težko, je ponazorila filipinska novinarka, saj je potrebovala dovoljenje sodišča, da je sploh lahko prišla v Oslo.
Ressa se je na četrtkovi novinarski konferenci spomnila tudi svojega filipinskega novinarskega kolega Jesusa Jessa Malabanana, ki so ga v sredo neznanci ustrelili v glavo, pri čemer je umrl.
Nobelove nagrade za književnost, medicino, fiziko, kemijo in ekonomijo so letošnjim dobitnikom, ki prejmejo denarno nagrado v višini 10 milijonov švedskih kron (nekaj manj kot milijon evrov), podelili že v minulih dneh v njihovih domačih državah. Kljub temu bodo danes v švedskem Stockholmu pripravili slovesnost v njihovo čast.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.