Rešetke zapora Kuje v bližini prestolnice Abudža so od svobode ločevale 994 zapornikov, toda kar 600 jih je steklo na prostost, ko je stavbo stresla močna eksplozija in porušila del njenih zidov. "Prišli so v velikem številu, se prebili v zapor in osvobodili nekatere zapornike," je novinarjem pojasnil nigerijski obrambni minister Bašir Magaši.
"Menimo, da pripadajo določeni skupini, najverjetneje Boko Haramu. Imeli smo namreč zaprtih kar nekaj njihovih članov. 64 jih je bilo v zaporu in čisto vsi so pobegnili, ne moremo najti nikogar izmed njih," je Magaši pojasnil, da je očitno šlo za natančno usmerjen napad, vendar je zagotovil, da je situacija pod nadzorom. Več kot 300 drugih ubežnikov so namreč že polovili, preostale pa varnostne sile še vedno iščejo.
Priče, ki živijo v bližini zapora, opisujejo, da je napad trajal več kot eno uro. V incidentu je bil en paznik ubit, trije pa so ranjeni.
Varnostne težave v Nigeriji
Nigerija se zadnja leta spopada z varnostnimi težavami, vključno z oboroženimi ropi kriminalnih skupin, islamskimi uporniki na severovzhodu in vrsto množičnih ugrabitev šolarjev na severozahodu.
Zadnji večji napad na zapore v tej afriški državi se je zgodil septembra lani, ko je pobegnilo 200 ljudi, pet mesecev pred tem pa so oboroženi moški vdrli v zapor na jugovzhodu države. Takrat je pobegnilo skoraj 2000 zapornikov.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.