Libanonske oblasti so od Interpola prejele t. i. rdeče obvestilo, ki predstavlja najvišjo stopnjo mednarodne tiralice. Osebe, na katere se nanaša to obvestilo, so na Interpolovem seznamu najbolj iskanih ljudi, in med njimi je zdaj tudi Carlos Ghosn.
Po podatkih libanonskih oblasti je Ghosn, ki je na Japonskem čakal na sojenje zaradi domnevnih finančnih malverzacij, v državo vstopil zakonito v ponedeljek ob zori. Po navedbah vira v uradu libanonskega predsednika je to storil s francoskim potnim listom in libanonsko osebno izkaznico.
Kako je pobegnil?
Preiskava Ghosnovega pobega sicer še vedno poteka, pri čemer še vedno ni jasno, kako mu je uspelo pobegniti iz Tokia. 65-letnik je na mednarodno letališče Rafik el-Hariri v Bejrutu priletel prek Istanbula, kjer je prestopil iz enega zasebnega letala v drugo.
Po navedbah japonske tiskovne agencije Kyodo naj bi se Ghosn iz svoje vile v Tokiu pretihotapil s pomočjo dveh oseb, ki sta se izdajali za člana glasbene skupine, ki je nastopila na božični zabavi v Ghosnovi rezidenci. Ghosnu naj bi pomagali, da je skrit v večjem kovčku za glasbilo neopaženo prispel na letališče, kjer ga je čakalo zasebno letalo. Podrobnosti bi lahko bile znane prihodnji teden, ko naj bi Ghosn v Bejrutu stopil pred novinarje.
Turško notranje ministrstvo je v zvezi z njegovim pobegom uvedlo preiskavo. Po poročanju turške tiskovne agencije Anadolu je policija v Istanbulu aretirala sedem ljudi, med njimi štiri pilote, ki naj bi Ghosnu pomagali pri begu.
Ghosn: Odhod z Japonske sem organiziral sam
Navedbe, da so mu pri pobegu v Libanon pomagali družinski člani, je Ghosn danes zanikal. "Medijske navedbe, da so pri mojem odhodu z Japonske sodelovali moja žena Carole in ostali družinski člani, so neresnice. Odhod sem organiziral sam," je navedel v izjavi, ki jo je prejela francoska tiskovna agencija AFP.
Preiskava poteka tudi na Japonskem, kjer so med drugim izvedli hišne preiskave na Ghosnovem domu, kjer se je ta pred pobegom nahajal po plačilu varščine.
Japonske oblasti so zaradi njegovega bega po mnenju tujih medijev lahko precej osramočene, saj naj bi bil nekdanji uspešni menedžer pod nenehnim strogim nadzorom policije. Po njegovem pobegu so se spet okrepile kritike. Slišati je očitke, da bi moral takšen osumljenec ostati v priporu, saj lahko oseba s takšnimi povezavami in bogastvom kljub strogemu nadzoru pobegne.
Ghosn, ki je bil nekdaj vodja tristranskega zavezništva avtomobilskih družb Renault, Nissan in Mitsubishi, je v izjavi za televizijo NHK v torek dejal, da "ne bo več talec japonskega pravosodnega sistema, ki je diskriminatoren in ne spoštuje temeljnih človekovih pravic".
Spomnimo. Ghosna so aretirali novembra lani. Med drugim je obtožen ponarejanja finančnih dokumentov in prikrivanja za naprej določenih prejemkov med letoma 2010 in 2018 pred delničarji. Vse obtožbe zanika.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.