Tujina

Francozinji dejali, da je tesnobna, zdaj je v kritičnem stanju

Tenerife, 12. 05. 2026 07.45 3 min branja 36

MV Hondius

Ladja za križarjenje MV Hondius je v ponedeljek zvečer zapustila Kanarske otoke, potem ko so v 48-urni operaciji s plovila evakuirali 120 ljudi iz 23 držav. Ladja naj bi v približno šestih dneh priplula na Nizozemsko, kjer se bodo izkrcali še zadnji člani posadke. Pri nekaterih potnikih so prvi testi pokazali na okužbo s hantavirusom, med drugim pri Francozinji, ki je kazala simptome. Po navedbah španskega ministra za zdravje je zdravnikom na ladji potožila o znakih bolezni, a so ji dejali, da je le anksiozna. Zdaj se po informacijah WHO nahaja v kritičnem stanju.

Evakuacijo zadnjih potnikov na krovu ladje MV Hondius je v ponedeljek oteževal močan veter in posledično razburkano morje, zaradi česar so španske oblasti na koncu vendarle dovolile privez na pomolu. Temu so sicer močno nasprotovale lokalne oblasti zaradi bojazni, da bi se podgane, ki prenašajo hantavirus, razširile na kopno.

Potnike - štiri Avstralce, enega Britanca, ki živi v Avstraliji, in Novozelandca - so nato z avtobusi odpeljali na letališče, od koder jih je letalo prepeljalo na Nizozemsko. Tja je zdaj na poti tudi ladja, po podatkih njenega upravljavca pa bo v Rotterdam prispela v nedeljo.

Na krovu je trenutno še 25 članov posadke in dva zdravstvena delavca, prevažajo pa tudi truplo nemškega potnika, ki je umrl na ladji 2. maja. Ob prihodu bodo ladjo za križarjenje temeljito razkužili, poroča Guardian.

Francozinja pozitivna na testu

Potniki, ki so bili evakuirani, so se medtem vrnili v svoje države v obvezno karanteno. Po evakuaciji je bila na testu pozitivna tudi Francozinja, ki je zdravnikom Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni ter španske zdravstvene službe na krovu ladje povedala, da ima simptome, a so ji ti po besedah španskega ministra za zdravje Javierja Padille Bernaldeza dejali, da gre verjetno le za tesnobo.

Kot je povedal Padilla, je imela ženska simptome, podobne gripi, a se je zdelo, da se ji stanje izboljšuje. "Niso mislili, da so ti simptomi združljivi s hantavirusom. Zakaj? Ker jim je povedala, da je imela pred nekaj dnevi epizodo kašlja, ki ga ni več, bila je tudi pod stresom. Zato tega niso obravnavali kot hantavirus," je dejal Padilla.

Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je nato pojasnil, da se francoska potnica zdaj nahaja v kritičnem stanju. "Predstavljajte si, kaj bi bilo, če bi ostala dlje na ladji," je dejal.

Francozinja je bila ena od petih francoskih potnikov, ki so se v nedeljo izkrcali z ladje, preden so jih prepeljali v bolnišnico v Parizu. Francoska ministrica za zdravje Stéphanie Rist je pojasnila, da se je ženska v nedeljo začela počutiti slabo, test pa je bil včeraj pozitiven. "Žal so se njeni simptomi čez noč poslabšali," je razkrila in dodala, da jo zdravijo na specializiranem oddelku za nalezljive bolezni.

Španski zdravstveni minister je sicer že v soboto opozoril, da bodo verjetno nekateri potniki začeli kazati simptome po evakuaciji, zato je priporočeno, da so izolirani 45 dni. Vsaka od 23 držav, iz katerih prihajajo potniki in posadka, je sicer odgovorna zase in sprejema lastne odločitve. "Če bi mislili, da ni možnosti, da bi kdo zbolel, ljudi ne bi dajali v karanteno," je dodal Padilla.

Ameriški potnik, ki je bil v nedeljo zvečer skupaj s 16 drugimi prepeljan v Nebrasko, je bil prav tako pozitiven na testu, vendar ni imel simptomov. Po navedbah ameriškega ministrstva za zdravje je bil pozitiven na testu še en Američan.

MV Hondius
MV Hondius
FOTO: Profimedia

Padilla je sicer opozoril, da potnikov ni bilo mogoče testirati na krovu ladje, ker ni bilo na voljo hitrih testov PCR za hantavirus. Vsako testiranje bi vključevalo prevoz vzorcev v Madrid v specializirani laboratorij, kar bi trajalo 24 ur.

Okoliščine izbruha bolezni sicer še niso znane, naj bi pa virus na krov ladje prinesla nizozemska potnika, ki sta pred tem v Argentini opazovala ptice. Oba sta umrla.

Za hantavirus, ki je endemičen v Argentini, od koder je ladja aprila odplula, ni cepiv ali specifičnih zdravljenj. Po mnenju zdravstvenih uradnikov je tveganje za svetovno javno zdravje nizko, zavrnili pa so primerjave s pandemijo covida-19.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI36

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

setisfekšn
12. 05. 2026 18.02
Ne ženska!Gospa!lepo vas prosim
FIRBCA
12. 05. 2026 13.26
Kako pa Gaza pa Mianmar a je vse ok.
manga
12. 05. 2026 13.15
Na jahtah in križarkah se veliko tega dogaja.
tornadotex
12. 05. 2026 12.30
Panika je veliko večja kot si mislimo... če bi začelo preskakovati iz človeka na človeka in z mutacijo, potem to začne radirati med ljudmi...začeli so iskati vsakega posameznika ,ki je bil na tej ladji...
galeon
12. 05. 2026 11.27
Je čisto vseeno kaj so ji rekli. Zdravil in cepiv zoper viruse itak ni. Samo čakajo kaj bo naredilo telo.
Fluxx
12. 05. 2026 11.27
Pri temu virusu bo lažje ker je smrtnost precej višja cca za 10x kot pri Covidu. Tako da bodo ljudje sami izvajali ukrepe. Tudi kak antivexx bo nosil masko ko bodo cepali okoli njega. Je pa to pričakovano to da nas bo virus poredčil je nekej 100x večja možnost kot jedrski armagedon. Ampak še bolj verjetno da nas bo ugonobil AI in to kar za 1000x večja možnost kot virus. Uživajte dokler lahko pa srečno.
NeXadileC
12. 05. 2026 11.12
Po poročilih, naj nas ne bi smelo skrbite, saj je Moderna že pripravila novo sveže cepivo za Hanta virus. Njihove delnice so posledično poskočile.
NeXadileC
12. 05. 2026 11.06
Ponovno se pojavlja Dr. Deborah Birx, ki, kot rešitev, ponuja ponovno uvajanje splošnih RNA testiranj, kot jih poznamo iz obdobja COVID-a, ker sicer ne vemo, kdo je med nami kužen, in kdor ni.
Rde?a pesa in hren
12. 05. 2026 10.21
Ravno zato več nobeni inštituciji, posebej pa ne tisti, ki se imenuje vlada, ne zaupam. Ko je treba plačat davke državi te stisnejo do konca. Ko rabiš pomoč, ti obrnejo hrbet. Ampak to ni še nič, to je samo očitno simptom, zunanji očitni znak globoke pokvarjenosti vlad, držav, povezanih z multinacionalkami. Druga pandemija, ki se dogaja že desteletja je zvezana z načinom prehrane, (ne)zdravljenjem ipd. Dobro je, da se vedno več govori o škodljivosti ultra procesirane hrane, ki jo države in vlade očitno podpirajo, ker če je ne bi bi jo omejile ali prepovedali. To, kar ta pandemija povzroča je zelo smrtonosno, ne neposredno vidno, a smrtonosno. Bolezni sodobnega časa so v veliki meri odvisne od takega prostopa. Na drugi tsrani, kdo ima korist? Od boleyzni, ki so diabetes, rak, pristisk? Mega farmacevti... od katerih se % prenašajo v žepe politikov, ki podpirajo način živlenja, ki ga pač poznamo. Torej?
brusilec
12. 05. 2026 10.54
ti bi rad da država omeji ultraprocesirano hrano... sej to dela, ampak imajo ti proizvajalci lobije, ki držijo na trgu še slabše stvari od tega, strupe v naš prehrani... država lahko proba uvesti višje davke na škodljivo prehrano, amoak ko to naredijo, pa ljudi v luft... da zakaj država kontrolira, omejuje.. ti birad da država reče ne, ko pa država reče maske na obraz, pa najbrž glih ti v luft :D ma vi ste komiki, dejansko ni. veste kaj bi radi, kar dobite, ni prav.. zraven pa še zavajate plz da jstvi, nepreverjenimi, polresnicami.. pišeš opandemiji, pol pa preskočiš na rake, sladkorno.. največjo korist od sladkorne nima država, ne farmacjja, amoak proizvajlci te hrane... vsak pa lahko pazi na prehrano, in roko na srce, sladkorne pri nas ni niti približno toliko kot v zda.. malce posplosujes, nismo mi tam
Rde?a pesa in hren
12. 05. 2026 11.48
Ja, brusilec, to kar napišem presega tvoje dojemanje časa in prostora. Žal.
NeXadileC
12. 05. 2026 10.02
Kot sem napovedal, očitno gre za izjemno pomemben dogodek. Generalni direktor SZO dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus se je osebno odpravil na Tenerife, je podal javne izjave in imel tiskovne konference glede izbruha hantavirusa na križarki, torej DOBRODOŠLICA.
NeXadileC
12. 05. 2026 09.52
Generalni direktor SZO dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus se je osebno odpravol na Tenerife, je podal javne izjave in imel tiskovne konference glede izbruha hantavirusa na križarki MV Hondius na Tenerifu v Španiji, natančneje v pristanišču Granadilla v začetku maja 2026. • Na podlagi poročil od približno 9. do 11. maja 2026 je dr. Tedros: • Neposredno nagovoril javnost glede varnosti prebivalcev Tenerifov. • V soboto zvečer (okoli 9. in 10. maja) ob prihodu ladje je imel tiskovno konferenco v pristanišču Granadilla. • Poudaril je, da hantavirus, čeprav resen, ni scenarij "COVID-19" in da je tveganje za lokalno prebivalstvo zaradi strogih ukrepov za omejevanje širjenja nizko. • Je potoval na Tenerife, da bi osebno nadzoroval varno izkrcanje potnikov... 🤔 Svetovna zdravstvena organizacija (WHO)  +4 Ti dogodki so spremljali obvladovanje izbruha hantavirusa seva Andes na križarki, ki je pristala na Kanarskih otokih.
Yon Dan
12. 05. 2026 09.45
Mediji v službi satanistične globoke države, vseskozi samo strašijo ljudi, jih vseskozi držijo v strahu in negotovosti. Namesto da bi pisali svetle, lepe stvari, o novih neverjetnih metodah zdravljenja. Kvantno zdravljenje ozdravi vse, pomladi, obnovi vse celice in omogoči telesu spet samozdravljenje, obnovi DNK... Zakaj se otem nič ne piše, da bi to ljudje spoznali, se tega veselili, bolni dobili upanje... To obstaja že 70 let, že Tesla je to razvil. Rak je ozdravljiv od 1934. Zakaj teg ni. Ker je globoka država to zatrla, da prodajajo kvazi zdravila in služijo tisoče milijard na nas in našemu trpljenju.
Un71
12. 05. 2026 09.39
Kaj pa kaj o hantavirusu, zabeleženem pred tremi meseci v bolnišnici Ukrajini v Khmelnytskyi? Pa je baje to čist normalno za ta letni čas in to področje? Raziskovalno novinarstvo? LOL
Yon Dan
12. 05. 2026 09.38
Samo pokvarjena manipulacija in strašenje ljudi. Moj sodelavec se je 2 leti nazaj okužil, ko je čistil klet... Nikjer ni bilo objavljeno. Strašenje, manipulacija satanistov, ki vladajo EU, ne več dolgo. Gotofi so.
PARTIZAN PEPE
12. 05. 2026 09.30
Plavajoči Hollywood...
NeXadileC
12. 05. 2026 09.20
Mi ne gledamo reševanja situacije. Mi gledamo postavitev situacije, ki je ne bo mogoče rešiti.
kantor
12. 05. 2026 09.18
Ko so prišli na posestvo Gena Hackmana so našli njegovo ženo mrtvo in ugotovili, da je umrla zaradi hanta virusa. Pa ni bilo nobene panike. In tudi ekipa, ki je bila tam karantene še povohala ni.
NeXadileC
12. 05. 2026 09.23
Tukaj, tokrat imajo ta pravi sev, Andski sev.
brusilec
12. 05. 2026 09.26
tudi pri andskem sevu ni to pravilo, redkose prenaša med ljudmi.. mišja mrzlca je pogosta, ni razloga za paniko,.. je pa panika če imaš ladjo z par tisoč folka in se iz miši preko klim to prenese na večino folka..
You cant handle the truth
12. 05. 2026 11.24
“Mišja mrzlica” se pri nas običajno uporablja za hemoragično mrzlico z renalnim sindromom (HMRS/HFRS), ki jo v Sloveniji povzročata predvsem hantavirusa Puumala in Dobrava. Ta oblika bolezni prizadene predvsem ledvice. HPS pa pomeni hantavirusni pljučni sindrom. To je druga klinična oblika hantavirusne okužbe, ki prizadene predvsem pljuča in srce. Povzročajo jo predvsem ameriški hantavirusi, na primer Sin Nombre in Andes. Torej: oboje povzročajo hantavirusi, ampak nista ista bolezen. Če ste že po cele dneve na internetu, bi ga lahko vsaj uporabili za kaj koristnega, ne pa da širite neke svoje teorije, pa čeprav vam ni niti jasno, da gre za različne bolezni...
plejadanka
12. 05. 2026 09.12
*edros (*=P) ,bilkil in co bi morali ze davno bin gljati
Dragica Cegler
12. 05. 2026 09.08
Seveda dohtarji največkrat dajo kar eno diagnozo,da se čim orej znebijo pacienta.Kot hecrecimo obraba hrbtenice pitem pa kamorkoli greš ti rečejo,ja imate obrabo.Pa velikokrat ni tako.
Geres
12. 05. 2026 09.05
Tesnoba. Živci. Hormoni. Prepogosto uporabljene krilatice s strani zdravnikov, ki si ne vzamejo čas za pacienta, ampak kar kmalu potegnejo iz rokava priročno “diagnozo”.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763