Po oceni pravobranilca je tožba sicer sprejemljiva, ampak ni utemeljena. Sodniki običajno sledijo mnenju pravobranilca, tako je verjetno, da bo sodišče zavrnilo tožbo. Odločitev gre pričakovati v prihodnjih tednih.
Evropski parlament je septembra 2018 potrdil poročilo, v katerem Madžarski očita ogrožanje demokracije, pravne države in temeljnih pravic, ter začel postopek za sprožitev 7. člena pogodbe EU, katerega skrajni ukrep je odvzem glasovalnih pravic Budimpešti.

Za začetek postopka sta morali glasovati dve tretjini poslancev. Za je glasovalo 448 poslancev, 197 jih je bilo proti, 48 poslancev pa se je glasovanja vzdržalo. Vzdržanih glasov se pri beleženju rezultatov praviloma ne upošteva. Če bi upoštevali tudi vzdržane glasove, ki bi jih šteli v kvoto nasprotnikov poročila, bi za dvotretjinsko večino zmanjkalo 14 glasov.
Budimpešta trdi, da poslovnik Evropskega parlamenta določa, da je za potrditev postopka v skladu s 7. členom treba upoštevati 'posebno večino', torej tudi vzdržane glasove. Zahtevo za razveljavitev odločitve parlamenta tako utemeljujejo s tem, da glasovanje ni bilo v skladu s pravili.
Pravobranilec pa je sedaj pritrdil Evropskemu parlamentu, saj da so pravilno upoštevali vzdržane glasove.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.