Nekdanjo grško poslanko evropskega parlamenta Evo Kaili so po štirih mesecih v zaporu izpustili v hišni pripor. Novico je potrdil tudi njen odvetnik Sven Mary, ki je sicer glede samega postopka ostal redkobeseden. "Nadaljnjih komentarjev ne bom več dajal, je pa to logična odločitev, ki je trajala predolgo." Da se bo Kailijeva z elektronsko zapestnico lahko vrnila domov, je potrdilo tudi belgijsko zvezno tožilstvo.
Izpust Kailijeve v domači pripor je bila sicer načrtovana za četrtek zjutraj, poroča Euronews.
V nedavnem intervjuju za Euronews je sicer Mary poudaril, da je njegova stranka nedolžna in da je skrajni čas, da jo izpustijo na prostost, belgijskim oblastem pa očital, da jo "razkazujejo kot pokal svetovnega prvenstva". "Evo Kaili razkazujejo kot simbol, da bi ljudem sporočili, da četudi ste na visokem položaju, boste ostali v zaporu. Sporočilo je namenjeno predvsem ostalim evroposlancem, češ ne zapletajte se v korupcijo, sicer boste za dolgo časa morali za zapahe," je dejal.
Belgijska policija v hišnih preiskavah zasegla več kot 1,5 milijona evrov
Grško poslanko so prvič aretirali 9. decembra. Takrat so ji tudi odvzeli poslansko imuniteto in jo odstavili s položaja podpredsednice Evropskega parlamenta. Nato so 44-letno poslanko obtožili sodelovanja v hudodelski združbi, korupcije in pranja denarja. Njena aretacija je izzvala močan šok v vrstah evropskega parlamenta in spodbudila preiskavo razvejane sheme podkupovanja. Ta je vključevala tudi velike zneske in darila, ki naj bi jih Maroko in Katar izplačala evropskim politikom z namenom, da bi vplivala na odločitve. Obe državi svojo krivdo zanikata.
Belgijska policija je v preiskavah na domu več osumljencev skupaj zasegla več kot 1,5 milijona evrov gotovine. Med glavnimi osumljenci je tudi nekdanji partner Kailijeve Francesco Giorgi. Njega so belgijske oblasti v hišni pripor izpustile že konec februarja. Giorgi, ki je bil pomočnik prav tako zaradi škandala priprtega nekdanjega evroposlanca Piera Antonia Panzerija, je v priporu preživel dva meseca in pol.
Zaradi vpletenosti v škandal, ki je močno pretresel Evropski parlament, so se v priporu znašli še štirje drugi osumljenci. Ob Panzeriju, Kailijevi in Giorgiju še vodja nevladne organizacije No Peace Without Justice Niccolo Figa-Talamanca. Figo-Talamanco so nato 6. februarja izpustili, za Giorgija pa so prejšnji mesec odredili hišni pripor z elektronsko zapestnico na gležnju. Italijanski evroposlanec Andrea Cozzolino pa je zaradi domnevne vpletenosti v korupcijski škandal v hišnem priporu v Neaplju, kjer čaka na odločitev italijanskih pravosodnih organov glede njegove izročitve belgijskim oblastem.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.