Kardinal Robert Francis Prevost, ki je danes postal papež Leon XIV., je bil rojen v ZDA, velik del življenja pa je preživel kot misijonar v Peruju. 69-letni prelat iz Chicaga zagovarja podobna stališča kot Frančišek. Njegovi pogledi naj bi bili blizu predhodnikovim, ko gre za okolje, pomoč revnim in migrantom.
"Govorila sem z novinarko, ki je perujskega porekla. Pojasnila mi je, da se nikdar ni preveč javno izpostavljal, da pa je iz ozadja veliko storil, denimo za boj proti nasilju. Tako da je bil kar priljubljen. Omenila mi je, da ni tako ljudski, kot je bil papež Frančišek, a da zelo dobro zna komunicirati navznoter in navzven," je za oddajo 24UR iz Vatikana poročala Maja Sodja.
"Leta 2023 je na poziv papeža Frančiška prišel v Rim, vodil je izjemno pomemben vatikanski urad za imenovanje škofov in pričakovati je, da bo nadaljeval reforme, ki jih je začel pokojni Bergoglio," še dodaja naša novinarka.
V prvem nagovoru poudaril mir in gradnjo mostov
Katoliška cerkev je dobila 267. papeža v zgodovini Katoliške cerkve. Je prvi papež iz ZDA in prvi iz reda avguštincev. Novi poglavar Rimskokatoliške cerkve je postal ameriški kardinal Robert Francis Prevost, ki si je izbral ime Leon XIV., je zbrani množici na Trgu sv. Petra po sporočilu "habemus papam" povedal kardinal protodiakon Dominique Mamberti.
"Mir z vsemi vami," so bile prve besede novega papeža. Zbrane na Trgu sv. Petra je nagovoril v italijanščini.
"Dragi bratje in sestre, to je prvi pozdrav ponovno vstalega Kristusa. Rad bi vam izročil pozdrav miru, ki bo dosegel vaše družine in vse vas, kjer koli ste. Naj bo mir z vami," je v svojem prvem nagovoru po izvolitvi za papeža dejal 69-letnik. Novi papež je v svojem nagovoru večkrat izpostavil sporočilo miru in poudaril, da "nas Bog vse brezpogojno ljubi".
"Človeštvo potrebuje Kristusa kot most, da bi ga dosegli Bog in njegova ljubezen. Pomagajte nam in drug drugemu graditi mostove," je dejal.
Poklonil se je tudi svojemu predhodniku papežu Frančišku in se v nagovoru navezal na njegove besede ob zadnjem javnem nastopu na Trgu sv. Petra.
V Chicagu rojeni papež, ki ima od leta 2015 tudi perujsko državljanstvo, je množico nagovoril tudi v španščini in se ob tem zahvalil svoji nekdanji škofiji v Peruju, kjer je "zvesto ljudstvo" z njim delilo svojo vero in "mu veliko dalo".
Nato je v italijanščini pozval zbrane, naj se mu pridružijo v molitvi za mir, na koncu pa blagoslovil in znova pozdravil navdušeno množico na trgu.
Izvoljen po štirih krogih glasovanja
Novi papež - prvi iz ZDA in drugi po Frančišku, ki ne prihaja iz Evrope - je bil tako izvoljen še hitreje kot njegov predhodnik leta 2013, ko je bil argentinski kardinal Jorge Mario Bergoglio oz. papež Frančišek izvoljen v petem krogu glasovanja.
Dejstvo, da so kardinali za izbiro novega papeža potrebovali le štiri kroge glasovanja, je "jasno znamenje enotnosti Cerkve", je po poročanju Anse ocenil kardinal Giuseppe Versaldi iz vatikanskega tiskovnega urada.
Na Trgu sv. Petra v Rimu se je že zjutraj zbrala množica ljudi z vsega sveta, ki so nocoj ob navdušenem vzklikanju in mahanju z zastavami pričakali novega papeža.
Novega poglavarja Cerkve je izbiralo 133 kardinalov, mlajših od 80 let, kar je največ doslej. Prihajajo iz 71 držav, prvič doslej jih je manj kot polovica iz Evrope, 108 jih je imenoval pokojni papež Frančišek. Frančiškov naslednik je moral zbrati dve tretjini glasov od 133 kardinalov.
KOMENTARJI (345)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.