Tolpe so v preteklem tednu napadle tudi mednarodno letališče, ki je še vedno zaprto, odpovedani so vsi poleti. Premier Haitija Ariel Henry je medtem obtičal v tujini, potem ko letalo, s katerim je potoval iz ZDA v domovino, ni prejelo dovoljenja za pristanek. Zavrnili so ga tudi v sosednji Dominikanski republiki, zaradi česar se Henry zdaj nahaja v Portoriku.
Med tistimi, ki jim je vendarle uspelo vstopiti v obubožano karibsko državo, je skupina ameriškega vojaškega osebja. Pentagon je potrdil, da so izvedli operacijo na Haitiju, da bi zagotovili varnost ameriškega veleposlaništva v prestolnici Port-au-Prince. Vse nenujno osebje so evakuirali iz države.
S Haitija so se umaknili tudi nemški veleposlanik in nekateri drugi diplomati iz Evropske unije. Milijoni Haitijcev pa možnosti pobega na varno nimajo. Razmere v bolnišnici v središču prestolnice so katastrofalne, zdravstvenega osebja pa ni. "Zdravnikov ni, vsi so pobegnili prejšnji teden," je za BBC dejal eden od pacientov. "Ne moremo ven. Slišimo eksplozije in streljanje. Zbrati moramo pogum in ostati tukaj, ne moremo nikamor," je dodal.
Brez predsednika vlade in razpadajoče vlade je moč tolp v prestolnici skorajda absolutna. Trenutno nadzorujejo več kot 80 odstotkov mesta, razvpiti vodja ene od tolp Jimmy Cherizier pa od premierja zahteva, da odstopi. "Če Ariel Henry ne bo odstopil in ga bo mednarodna skupnost še naprej podpirala, nas bodo popeljali v državljansko vojno, ki se bo končala z genocidom," je dejal pretekli teden.
Na Jamajki so so medtem zbrali visoki predstavniki, diplomati in voditelji držav članic karibske skupnosti (Caricom), ki so razpravljali o razmerah na Haitiju. Nestabilnost v tej revni državi predstavlja težavo za celotno karibsko skupnost, hkrati pa tudi za Washington. Zamisel, da bi državo s približno 11 milijoni prebivalcev vodile tolpe, je zastrašujoča, ZDA zlasti skrbijo morebitne množične migracije na sever.
Bidnova administracija je javno poudarila, da bi se moral premier Haitija vrniti v domovino, a le zato, da odstopi. A ameriške diplomate skrbi, da bi njegova vrnitev državo samo še dodatno destabilizirala.
Kot smo poročali, je vlada na Haitiju prejšnji teden razglasila izredne razmere in uvedla policijsko uro, da bi zajezila val nasilja, ki ga je sprožil napad oboroženih tolp na zapor v prestolnici Port-au-Prince. V napadu je bilo ubitih najmanj 12 ljudi, iz zapora pa je pobegnilo okoli 4000 zapornikov. Vrata zapora so zdaj na stežaj odprta, objekt pa je tako rekoč zapuščen.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.