Francoski poslanci so s 146 glasovi za in nobenim proti sprejeli zakon, s katerim želijo ustaviti pohod hitre mode, ki se je razvila v enega najhujših globalnih onesnaževalcev. "Navdušen sem nad tem velikim prebojem," je soglasno odločitev komentiral minister za ekološki prehod Christophe Béchu. "Storjen je bil velik korak k zmanjšanju okoljskega odtisa tekstilnega sektorja," je prepričan.
Béchu si je vseskozi močno prizadeval za sprejetje zakona. "Zelo hitra moda je ekološka katastrofa: gre za slabo narejena oblačila, ki jih množično kupujemo, redko nosimo in hitro zavržemo," je pred glasovanjem zapisal na družbenem omrežju X.
Zato je zagovarjal, da je treba oglaševanje takšnih izdelkov omejiti, pri čemer so vključene tudi promocije s pomočjo spletnih vplivnežev, ter da je treba podjetjem zaračunati za ekološko škodo, ki jo povzročajo. Vse to prinaša novi zakon, ki pa ga mora zdaj potrditi tudi senat.
Kaj zakon prinaša?
Zakon želi krepiti ozaveščenost potrošnikov o okoljskih vplivih hitre mode. Prizadeva si za spodbujanje ponovne uporabe in popravil oblačil, torej proti tako imenovani kulturi zavržkov.
Proizvajalcem nalaga večjo odgovornost in predlaga globe na podlagi okoljskega vpliva in emisij ogljika, podobne tistim, ki so že naložene avtomobilski industriji. Predlagateljica Anne-Cécile Violland je pojasnila, da bi te ob upoštevanju meril, kot sta trajnost in možnost recikliranja, lahko do leta 2030 dosegle do 10 evrov na izdelek oziroma do 50 odstotkov nakupne cene, piše Euronews.
Tako zbrana sredstva bi namenili za financiranje ravnanja z odpadki, za bonuse za popravila in za ozaveščanje javnosti. Hkrati pa bi s tem olajšali življenje podjetjem, ki se trudijo delovati bolj trajnostno.
Pr(a)va tarča: kitajski spletni velikan Shein
Zakon je, poroča Euronews, v prvi vrsti uperjen proti kitajskemu spletnemu nakupovalnemu gigantu Sheinu, ki je evropski trg zasul s cenenimi izdelki. Shein ponuja 900-krat več izdelkov kot tradicionalne francoske znamke, vsak dan izdajo 7200 novih modelov oblačil, skupaj pa je na voljo že 470.000 različnih izdelkov. S tem privabijo zelo širok krog potrošnikov, ki jim zaradi ekonomije obsega postavljajo vedno nižje cene, piše v predlogu zakona, pod katerega se je podpisala poslanka Anne-Cécile Violland.
Takšna poslovna politika posledično prisili evropske proizvajalce, da na trgu ponujajo vedno več, zato ni čudno, da so se tudi med njimi znašli glasni zagovorniki zakonskih omejitev. Na primer oblikovalec moških oblačil in vodja zbornice francoske oblačilne industrije Pierre Talamon, ki pravi, da je treba blagovne znamke, ki se poslužujejo tehnik prekomerne proizvodnje in spodbujajo k nakupu izdelkov, ki jih parkrat oblečemo, nato pa zavržemo, kaznovati. S tem ne ustvarjajo delovnih mest, ampak jih uničujejo, je prepričan.
Viollandova je v predlogu še opozorila, da hitra moda spreminja potrošniške navade in spodbuja impulzivne nakupe.
Po podatkih Francoske agencije za upravljanje z okoljem in energijo (ADAME), ki jo navaja Euronews, se po svetu vsako leto proda sto milijard kosov oblačil. V Franciji se je po ocenah okoljske organizacije Refashion v enem samem desetletju število letno prodanih oblačil povečalo za milijardo na 3,3 milijarde, kar je 48 kosov na prebivalca.
Tekstilna industrija je odgovorna za deset odstotkov emisij toplogrednih plinov, ugotavljajo pri Programu Združenih narodov za okolje (UNEP). Pozabiti ne gre niti na njen izjemno negativen vpliv na vode, hkrati pa je tekstilna industrija eden poglavitnih virov mikroplastike. Za hitro modo morda res plačamo malo, a cena je ogromna.
Ustvarjanje poliestra – ključnega materiala v številnih oblačilih blagovnih znamk – je zelo ogljično intenziven proces. Ocenjujejo, da modna industrija na leto porabi sto milijonov ton nafte. Vsako sekundo za en tovornjak odpadnih oblačil konča na odlagališčih ali v sežigalnicah.
Nekaj številk je pred časom objavil Greenpeace Nemčija, ki je analiziral 47 ženskim, moških in otroških oblačil, kupljenih na Sheinu. 15 jih je vsebovalo zaskrbljujoče ravni potencialno nevarnih kemikalij, pri še sedmih drugih pa so ugotovili, da so te ravni tako visoke, da že kršijo pravila EU. Pet od njih je zgornjo dovoljeno mejo preseglo za več kot sto odstotkov. Med drugim so odkrili "izjemno visoko stopnjo ftalatov v čevljih in formaldehida v obleki za majhne deklice".
Ob zgornjih podatkih in ob dejstvu, da nam grozijo nepovratne podnebne spremembe, bi pričakovali, da bo Shein izgubil zagon. Sploh če k okoljskemu odtisu dodamo še dobro dokumentirane zlorabe delovne sile. Pa ga ni. Analiza, sicer opravljena že leta 2022, je pokazala, da je kar 70 odstotkov ponujenih izdelkov mlajših od treh mesecev.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.