V ponedeljek je na plaži v Promajni v bližini Baške Vode umrl moški. "Umrl je med kopanjem v morju," je bosanskim medijem povedal prebivalec Tuzle, ki je bil z družino takrat v bližini. Izvlekli so ga na obalo in poklicali reševalce, ki so ga oživljali, a neuspešno. "Trajalo je eno uro, a mu niso mogli več pomagati," pripoveduje.
A kar je njega in vse, ki so se v tistem trenutku znašli na plaži, pretreslo, je, kako so pristojni ravnali s truplom. Ekipa nujne medicinske pomoči je odšla, njegovo truplo pa preprosto pustila na plaži pod senčnikom, trdi. "Tako je ležal dve uri," pravi očividec. To naj bi opravičili zgolj z besedami, da je takšen pač postopek.
"Nikogar ni bilo z njim, samo policija. Nihče ni niti vedel, kdo je. Ljudje so bili zgroženi," razlaga turist, ki ponedeljkovo dogajanje opisuje kot v nočni mori. Nato je prišla neka ženska in policiste vprašala, če lahko vzame svoj senčnik. "Policija ji ga je dala, truplo pa je ostalo tam. Mučno je bilo to gledati. Potem so prišli iz pogrebnega zavoda s krsto. Cela plaža je videla, kako so ga položili vanjo in odpeljali."
Preminuli moški je sicer prihajal iz Mostarja, na Hrvaškem pa ima hišo. A ker pri sebi ni imel nobenih dokumentov, prav tako ga nihče ni prepoznal, policija svojcev o njegovi smrti ni mogla obvestiti. Žena naj bi za njegovo smrt izvedela šele zvečer – ker ga ni bilo odmov, ga je odšla iskat na obalo in takrat ugotovila, kaj se je zgodilo.

Novinarji hrvaškega portala Net.hr so navedbe očividca preverili tudi na policiji Splitsko-dalmatinske županije.
"V ponedeljek, nekaj minut po 16. uri, smo prejeli prijavo, da so v morju pod restavracijo našli truplo moškega. Kopalci so ga potegnili na obalo. Poleg policije je na kraj dogodka prispela tudi ekipa nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Makarska," so sporočili s hravške policije.
Dodali so, da je zdravnica skušala moškega oživljati, a že kmalu lahko le potrdila smrt. Ta po dozdajšnjih informacijah policije ni bila nasilna. Poudarili pa so, da so truplo takoj zatem prekrili z rjuho, "da bi preprečili poglede prisotnih in mimoidočih ter ohranili integriteto osebe".
O dogodku so obvestili mrliškega oglednika, ki je odredil prevoz trupla v mesto mrtvašnico za nadljnje postopke. Hkrati, nadaljujejo na policiji, so kontaktirali tudi pristojno komunalno podjetje, ki je bilo zadolženo za organizacijo prevoza.
'Ustaljena praksa'
"Prevoz trupla je mogoč le po nalogu mrliškega oglednika in prihodu pristojnega komunalnega podjetja, ki je v takih primerih odgovorno za operativno izvedbo. V tem času mora truplo pokojnika ostati na kraju dogodka, s policijskim varovanjem, dokler niso opravljeni vsi pravni in medicinski postopki. Takšna praksa je običajna in predpisana z zakonom ter ne gre za malomarnost ali opustitev postopkov," pojasnjujejo v splitsko-dalmatinski policiji.
Dodajajo, da so bili v konkretnem primeru policisti ves čas prisotni na lokaciji, zavarovali so kraj dogodka, pa tudi truplo pokojne osebe, dokler ga niso prevzele pristojne službe.
"Časovni razmik med razglasitvijo smrti in fizičnim premikanjem trupla je bil pogojen s prihodom mrliške oglednice in organizacijo prevoza, ne pa z odločitvijo policije, da truplo za določen čas pusti na plaži," so zatrdili.
Najverjetnejši vzrok smrti moškega na plaži v Promajni je sicer utopitev, so še navedli splitsko-dalmatinski policisti.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.