Mednarodna organizacija za človekove pravice je namreč sprožila preiskavo glede treh zračnih napadov izraelske vojske, v katerih je bilo ubitih 62 palestinskih civilistov. V bližini napadov ni bilo očitnih vojaških tarč napadov, kažejo zaključki preiskave HRW. "Izraelske sile so izvedle napade v Gazi, ki so uničile celotne družine, v bližini ni bilo vojaških tarč," je dejal Gerry Simpson iz HRW.
Izrael je sicer v času obstreljevanja vztrajno poudarjal, da so tarča njihovih napadov vojaški cilji gibanja Hamas na območju Gaze. Ter da so sprejeli številne ukrepe, da bi se izognili civilnim žrtvam – za te je obtožil prav Hamas, ki je izvajal vojaške operacije ter izvajal raketne napade iz stanovanjskih naselij.
Poročilo vojnih zločinov obtožuje tudi palestinsko stran, ki je na poseljena območja Izraela izstrelila okoli 4000 raket, a v večini se osredotoča na izraelske sile. Glede dejanj gibanja Hamas v času spopadov pa naj bi objavili posebno poročilo, povzema AP.
Spomnimo, da so spopadi izbruhnili 10. maja, sledilo je večdnevno obstreljevanje obeh strani. Izrael naj bi v tem času zadel približno 1000 tarč v Gazi. Tu je umrlo 254 ljudi, med njimi je 67 otrok in 39 žensk, kažejo podatki tamkajšnjega zdravstvenega ministrstva. Na izraelski strani so našteli 12 civilnih žrtev, med njimi sta dva otroka.
Poročilo HRW je podrobneje preiskalo izraelski zračni napad 16. maja, na območju ceste Al-Wahda v središču mesta Gaza. Zadeli in porušili so tri stanovanjske stolpnice, ubitih je bilo 44 civilistov, tudi 18 otrok. 22 ubitih je bilo članov iste družine. Izrael trdi, da je ciljal na tunele Hamasa na tem območju, zrušenje stanovanjskih stavb pa ni bilo načrtovano. A preiskava HRW ni odkrila nobenih vojaških ciljev, prav tako Izrael pred napadom ni opozoril stanovalce, naj zapustijo območje, še povzema AP.
Podrobneje so se osredotočili tudi na eksplozijo 10. maja v mestu Beit Hanoun, ter na napad 15. maja, v katerem je bila uničena večnadstropna stavba v begunskem taborišču Shati.
Organizacija pa je obenem opozorila, da izraelske oblasti njihovih preiskovalcem niso dovolili vstopa v Gazo, temveč so se morali zanašati na raziskovalca, ki je nameščen v Gazi, na satelitske posnetke ter intervjuje, opravljene na daljavo. Že v začetku letošnjega leta pa je organizacija HRW obtožila Izrael, da izvaja apartheid nad Palestinci, tako na ozemlju Izraela kot na okupiranih območjih Gaze in Zahodnega brega.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.